Syndrom neklidných nohou
Syndrom neklidných nohou – už jste o něm slyšeli? Možná to zní trochu úsměvně, ale je to poměrně časté neurologické onemocnění, které může mít za následek nepříjemné spánkové poruchy a negativně tak ovlivnit kvalitu života. V České republice žije s touto diagnózou téměř milion lidí, může se objevit už v dětství, ale i později během života a častěji se vyskytuje u žen.
Syndrom neklidných nohou postihuje hlavně dolní končetiny, ale někdy také ruce a trup. Přesnou příčinu vzniku onemocnění zatím neznáme, příčiny mají však dle mínění odborníků především neurologický původ. Mluví se také o souvislosti s genetikou či jinými druhy onemocnění a možným nedostatkem železa.
Syndrom neklidných nohou – příznaky
Jste v naprostém klidu, třeba sedíte večer u televize nebo už ležíte v posteli, ale objevují se divné pocity v nohách, které vedou k nesnesitelnému nutkání jimi periodicky pohybovat. Může to být svědění, štípání, zvláštní bolest v lýtkách, chladnutí či naopak horkost v nohách, otoky, třas nohou, mravenčení apod. Někteří popisují dokonce pocit, že se vám vaše vlastní nohy chystají utéct. V každém případě jde o pocity značně nepříjemné a znervózňující. Naštěstí nejde o životu nebezpečný stav, nicméně tento syndrom není ještě dostatečně prozkoumán a pro odborníky je nemalou záhadou. Podle všeho může souviset i s jiným, závažnějším onemocněním. Příčinou může být narušení žilního systému, různá žilní onemocnění, nadváha, kardiovaskulární nebo lymfatické problémy, nedostatek železa či hořčíku. Potíže se dají častěji očekávat u lidí s výskytem křečových žil.
Jste vegetarián nebo vegan? Nezapomeňte na doplňky stravy!
Primární a sekundární formy onemocnění
Syndrom neklidných nohou rozlišujeme v primární a sekundární formě. Primární není spojena s jiným onemocněním a za její vznik může především genetika. Sekundární forma naopak souvisí s jiným onemocněním. Souviset tak může například s poruchami činnosti ledvin, s artritidou či Parkinsonovou nemocí, s chudokrevností, ale třeba také s těhotenstvím. Nepříjemné pocity pak často odeznívají právě s pohybem, který však zase znemožňuje spánek a odpočinek.
Diagnostika, prevence a léčba
Při určování diagnózy se lékaři řídí několika kritérii, k nim patří třeba nutkání pohybu končetinami, zhoršování příznaků v klidovém režimu, zhoršování příznaků před spaním a v noci. Při souvisejících potížích s nespavostí se k diagnostice využívá také tzv. polysomnografické vyšetření, které monitoruje spánek pacienta. Pro jistotu vyloučení jiné nemoci pak poslouží krevní vyšetření. Co se týče prevence, je dobré zvážit užívání hořčíku. Jeho nedostatek může přispívat k vzniku otoků a jeho užívání může naopak zlepšit zdravotní stav. Pokud jde o samotnou léčbu syndromu neklidných nohou, při mírném průběhu může pomoci změna životního stylu, cvičení, změně jídelníčku, vyhýbání se alkoholu, kouření i většímu množství kávy. Vhodné mohou být také masáže nohou, obklady pro uvolnění a relaxaci a pravidelný spánkový režim. Je dobré také doplnit železo, hořčík a kyselinu listovou. Dále bude vhodné užívat antioxidanty obsažené třeba v listech a plodech borůvek, které posilují odolnost kapilár a zlepšují průtok krve. Pevnost cévních sten zase podporuje užívání vitaminu C nebo rutinu. Těžší případy je však nutné léčit pomocí terapií a medikamentů.
Syndrom neklidných nohou – jak si pomoci sám?
Podle nejrůznějších domácích doporučení bude vhodné například sprchování nohou před spaním střídavě studenou a teplou vodou, či relaxační vonné koupele nohou, které pomohou k celkovému zklidnění. V ložnici také nezapomínejte na čerstvý vzduch a jeho blahodárnost pro klidný spánek, proto častěji větrejte. Do jídelníčku pak zařaďte třeba syrový špenát, ořechy, mandle, vločky, hnědou rýži či mandlový olej. Toto platí samozřejmě pro primární formu nemoci, při sekundární formě spoléhejte výhradně na rady a doporučení svého lékaře.
Jak funguje imunitní systém a jak ho podpořit?
Zdroj: www.zdravi.euro.cz, www.vitalia.cz, www.celostnimedicina.cz
Autor: Veronika Tůmová