
Syndrom dráždivého tračníku – diagnóza a léčba
Dráždivý tračník neboli IBS, z anglického Irritable Bowel Syndrome, je chronické onemocnění postihující trávicí systém, především pak střeva. Jde o poruchu pohyblivosti celého zažívacího traktu, přestože pojem „tračník“ označuje jen část tlustého střeva. Syndrom dráždivého tračníku označuje vlastně soubor příznaků poruchy horní i dolní části zažívacího ústrojí.
Pokud vás trápí zažívací obtíže, pak vězte, že dráždivý tračník představuje zhruba polovinu veškerých těchto obtíží. Zkušenost s touto poruchou má zhruba třetina populace, přičemž ženy postihuje asi třikrát častěji než muže. Příčiny vzniku jsou však nejasné a diagnostika velmi obtížná.
Příznaky syndromu dráždivého tračníku
Syndrom dráždivého tračníku není životu nebezpečný, ale značně znepříjemnit jej rozhodně může. Zahrnuje několik různých symptomů, jako jsou nepříjemné křeče v břiše, nadýmání, průjem či zácpa. U IBS syndromu tyto problémy mohou přetrvávat měsíce i roky a opakovaně se vracet. V důsledku těchto těchto potíží mohou lidé pociťovat stud, úzkost a podobně. Syndrom dráždivého tračníku se nevyhýbá ani mladým lidem, ale samotné projevy mohou být u každého trochu jiné. Někdy může dojít ke zlepšení konzumací vlákniny, laktózy či lepku, to samé však může příznaky i zhoršit. K příznakům IBS dále patří bolesti břicha, nepravidelná stolice, střídavě zácpa nebo průjem, pocit nedostatečného vyprázdnění, hlenový výtok z konečníku, nadýmání a nadměrná plynatost, pocity nevolnosti, bolesti hlavy, únava, úzkosti, neschopnost soustředění.
Dráždivý tračník a jeho možné příčiny
Anatomická příčina onemocnění není zcela jasná, na jeho vzniku se však pravděpodobně významně podílí porucha koordinace osy mezi mozkem a střevem. Možnou příčinou pak může být také přecitlivělost vnitřních orgánů, prodělaný střevní zánět, porucha střevní mikroflóry, psychosociální vlivy, nevhodný jídelníček, léky i hormonální nerovnováha. Lidé s chronickými trávicími obtížemi často bývají neurotičtější a úzkostlivější, často právě vlivem propuknutí či návratu obtíží. Jakýkoli stres je pak spouštěčem potíží, ať už jde o stres vyvolaný více či méně závažnou situací.
Diagnostika IBS
Diagnostika tohoto onemocnění spočívá především v provedení vyšetření u lékaře specialisty – gastroenterologa, které vyloučí jiné příčiny potíží. Diagnostikovat dráždivý tračník jen na základě příznaků je nemožné, protože stejné či podobné projevy má např. Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida, celiakie nebo dokonce rakovina tlustého střeva. Při pohmatu břicha se může objevit bolestivost, zejména pak v levém podbřišku pacienta.
Léčba dráždivého tračníku
Léčba dráždivého tračníku je bohužel poměrně komplikovaná. V prvé řadě je třeba docílit dlouhodobé fyzické i psychické pohody pacienta. Důležitý je pozitivní přístup lékaře vůči pacientovi, jeho psychická podpora a povzbuzení. Stres přispívá k rozvoji i mnoha dalších onemocnění. V současné době neexistuje pro syndrom dráždivého tračníku trvalý lék, existuje však podpůrná léčba, která dokáže znatelně mírnit příznaky onemocnění.
Zdroj: euc.cz
Autor: Veronika Tůmová