zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Syndrom cyklického zvracení: Víte, proč napadá především děti?

Kateřina Hájková
04.11.2021

Průjem, bolesti hlavy, přecitlivělost na světlo… Tak mohou vedle zvracení vypadat další symptomy nepříjemného syndromu cyklického zvracení, jímž trpí především děti. Jak jim pomoci, jak situaci předcházet a jak ji řešit, když už nastane? Co byste o tomto záludném symptomu měli vědět?

Syndrom cyklického zvracení (SCZ) je pro lékaře velmi obtížně řešitelný stav. Skládá se z epizod intenzivního zvracení bez zjevné příčiny, které jsou střídány obdobími klidu. Podle odhadů takové potíže trápí asi 2 % dětí do 6 let. SCZ ale může potkat i dospělé. Jak poznat, že se jedná právě o tento problém, co je příčinou a kdy vyhledat lékaře? 

Co je syndrom cyklického zvracení

Důvodem, proč je tak těžké diagnostikovat syndrom cyklického zvracení, je skutečnost, že zvracení je samo o sobě poměrně nespecifickým symptomem, který může být vyvolán celou řadou různých faktorů – od gastrointestinální infekce přes nervozitu až po otravu. Zvracení jako takové ovšem po určité době odezní – většinou tehdy, když se člověk uklidní nebo ze sebe dostane, co mu nesedlo.

Co je pro syndrom typické

Pro SCZ je ale typické, že neodchází a zvracení bez zjevné příčiny se opakovaně dostavuje v intenzivních epizodách. Ty mohou trvat hodiny nebo i celé dny. Po odeznění epizody nastává období klidu, které je však jen klidem před další bouří. Zvracení se totiž po určité době opakuje. Ačkoliv se tento problém nejčastěji vyskytuje u dětí, může člověka postihnout v podstatě v kterémkoliv věku, častější je u dívek a u osob s celiakií.

Jak epizody zvracení probíhají

Aby bylo možné konstatovat, že se skutečně jedná o SCZ, musí člověk prožít alespoň 3 podobné epizody, mezi nimiž musí být období bez symptomů. Epizody zvracení obvykle přicházejí náhle, často v noci, po infekci nebo stresové situaci, případně po požití určitých potravin jako je třeba čokoláda. Během jedné hodiny se nemocný vyzvrací třikrát až čtyřikrát. K celkové nevolnosti se často přidružuje také průjem a stres. U nemocných se objevuje citlivost na světlo, a to i mimo epizody zvracení.

Jak probíhá léčba SCZ

Protože není jasná příčina, neexistuje dosud bohužel ani žádná konkrétní léčba, která by SCZ vyřešila. Většina opatření se proto zaměřuje na vyhýbání se možným/tušeným/předpokládaným spouštěčům. K prevenci mohou být použity i určité léky, jako například propranolol, se zohledněním individuálních potřeb pacienta lze potom přímo k léčbě použít léky jako je ondansetron a lorazepam. Protože zvracení i průjem mohou vést k dehydrataci, je důležité hodně pít a doplňovat hladiny ztracených elektrolytů.

Kdy vyhledat lékaře

Pokud se jednou či dvakrát vyzvracíte, protože vám něco nesedlo, není důvod k panice. Pokud je ovšem zvracení úporné, dokonce se vrací, měli byste pro všechny případy vyhledat lékaře a situaci s ním konzultovat. Ať už jde o vás, nebo o vaše dítě.

Sezóna rakytníku vrcholí: Využijte jej na maximum!

Děti a energetické nápoje: Znáte rizika a důsledky nadměrné konzumace? 

Zdroj: www,steptohealth.com

Autor: Kateřina Hájková

Kampylobakterióza: Jak se před infekcí chránit?
Získejte sílu, pevné tělo a kondici díky crossfitu!

Další články

Podzimní prázdniny: Jak si je s dětmi užít?
Ostatní témata

Podzimní prázdniny: Jak si je s dětmi užít?

21.10.2021

Opět se nám blíží prázdninové volno, a tak je na čase přemýšlet o tom, jak tentokrát děti zabavit. Z průzkumů je bohužel zřejmé, že ačkoliv by řada rodičů ráda strávila s dětmi svů ...