zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Svrab – onemocnění, které vám dítě může přivést z tábora

Veronika Tůmová
21.04.2023

V Česku je v současné době stále aktuální nezanedbatelný nárůst případů svrabu. Už za první dva měsíce tohoto roku jich byl oproti loňsku téměř dvojnásobek. Podobné nárůsty však podle odborníků nejsou výjimkou. Přestože onemocnění postihuje všechny věkové kategorie, nejvyšší počet pacientů je aktuálně mezi dětmi ve věku od pěti do čtrnácti let a mezi mladistvými mezi patnácti až čtyřiadvaceti lety.

Svrab se přenáší hlavně v místech, kde není možné udržovat standardní úroveň hygieny, takový je alespoň dlouho zavedený předpoklad. Nemusí tak tomu ale být vždy. Nakazit se mohou i děti a mladiství na internátech, na táborech nebo na školních výletech.

Co je to svrab a kdo se jím nejčastěji nakazí?

Že se svrabem nakazí jen bezdomovci a lidé sociálně slabší? To je poměrně rozšířený omyl. Svrabem se však, bohužel, může nakazit každý. Nejčastěji se toto nepříjemné onemocnění vyskytuje u mladých lidí a dětí, u pacientů v nemocnicích a léčebnách, a pak ovšem také u zmíněných lidí bez domova. Svrab je infekční zánět způsobený roztočem zvaným zákožka svrabová. Zánět se projevuje silným svěděním a dvojicemi pupínků na místech s tenkou kůží. Kožní změny nemusí být příliš patrné, hlavním příznakem zůstává svědění. Svrab patří také mezi infekce přenášené pohlavním stykem.

Svrab a jeho příznaky

Hlavním příznakem svrabu je úporné a neustupující svědění kůže, ke kterému dochází nejčastěji během noci, v teple způsobeném přikrytím těla. Na kůži se svrab projevuje drobnými pupínky, většinou uspořádanými do dvojic. Výjimečně lze vidět i drobné našedlé či narůžovělé linky na kůži, tedy jakési cestičky vytvářené právě zákožkou svrabovou. Druhotným jevem a příznakem jsou pak rozškrábané ranky a stroupky na kůži, hrubá suchá vyrážka i mokvající ranky jako známky infekce kůže. V případě podezření na svrab je vždy nutná návštěva lékaře, k samovolnému vyléčení nedochází. Vzhledem k vysoké infekčnosti podléhá toto onemocnění také povinnému epidemiologickému hlášení.

Nejběžnější místa na těle napadená svrabem:

  • na rukou mezi prsty a na tenké kůži zápěstí
  • v podpaží a v loketních jamkách
  • v oblasti pasu
  • na dvorcích bradavek u žen, na předkožce u mužů
  • na hýždích a na vnitřní straně stehen
  • u malých dětí i na hlavě, v obličeji či ve vlasech

Svrab a jeho prevence

Nejzákladnější prevencí nákazy svrabem je mytí rukou. Dále pak vyvarování se sdílení oblečení s ostatními, půjčování si triček, ložního prádla či ručníků. Lůžkoviny bychom měli naopak měnit častěji. Na společných nebo veřejných toaletách se pak doporučuje použití jednorázových papírových ručníků.

Svrab a jeho léčba

Léčba svrabu spočívá v důkladné likvidaci jeho původce, tedy zákožky svrabové. U nás se k tomu používá krém s účinnou látkou permethrin a individuálně připravovaná mast s obsahem síry. Oba tyto přípravky jsou na lékařský předpis. Zatímco krém s permethrinem stačí aplikovat jednorázově, mast se sírou je třeba nanášet po dobu tří až pěti dní. Přípravky se vždy nanášejí na celé tělo a po osmi až dvanácti hodinách se smyjí. Je nutné nevynechávat zejména špatně dostupnou, avšak často postiženou oblast mezi prsty, na bříšcích prstů a v okolí nehtů. Intenzivní a přetrvávající noční svědění je možné zmírnit pomocí léků na alergii. Na suchou kůži a na rozškrábané ranky je vhodné aplikovat zklidňující a hojivý krém. Je nezbytné dostatečné doléčení všech členů domácnosti, s nimiž byl pacient v blízkém kontaktu.

Zdroj: blog Dr. MAXdermanet.czseznamzpravy.cz

Autor: Veronika Tůmová

Jaro patří klíčení – jak začít a jaká semínka vybrat?
Teče vám krev z nosu. Co všechno může být příčina?

Další články