Světový den dárců krve: Co o dárcovství víme a co to obnáší?
Světový den dárců krve si každoročně připomínáme 14. června. Je to proto, že slavný objevitel Rh faktoru (systému určujícím vlastnosti krevních buněk, zásadní pro přesnost krevní transfuze) Karl Landsteiner slavil v tento den narozeniny. Světový den dárců krve vznikl z podnětu Světové zdravotní organizace (WHO) a Mezinárodní federace Červeného kříže.
Karl Landsteiner byl rakouský biolog a patolog, kterému byla v roce 1930 udělena Nobelova cena za fyziologii a medicínu. Jeho hlavní činností byly výzkumy typů lidské krve. Stal se spoluobjevitelem viru způsobujícího dětskou obrnu a krevního Rh faktoru. Světový den dárců krve si připomínáme každoročně od roku 2005.
Proč darovat krev?
Pokud uvažujete o možnosti darovat krev, pak jste bezpochyby na cestě k velmi ušlechtilému skutku. Darovat krev, jak známo, v mnoha případech znamená darovat život. Cílem Světového dne dárců krve je poděkovat dárcům, šířit osvětu ohledně způsobu darování krve a uvědomit si zásadní význam dobrovolného bezpříspěvkového dárcovství krve v celosvětovém měřítku. Dárci krve zásadně přispívají k záchraně životů, zdraví lidí a dobrou zprávou určitě je, že jich neustále přibývá.
Kdy můžete darovat krev? Podmínek není málo.
To, zda vůbec můžete darovat krev, posuzuje lékař na základě lékařského a laboratorního vyšetření. Darovat krev v ČR může každá zdravá osoba ve věku 18 - 65 let, podle pravidel platných v EU mohou ženy darovat krev nejvýše čtyřikrát za rok a muži pětkrát za rok. Nejkratší interval mezi odběry by měl být 8 týdnů. Darovat krev však má svá pravidla a není jich zrovna málo. Krev můžete darovat například pokud: vážíte alespoň 50 kg, netrpíte alergií, kožním onemocněním, infekcí ani chronickým onemocněním, neprodělali jste onemocnění jater nebo ledvin, nemáte cukrovku, tuberkulózu, malárii, jinou tropickou nemoc či pohlavní nemoc, netrpíte-li zvýšenou krvácivostí, nejste závislí na alkoholu a lécích, nemáte za sebou léčbu zhoubného nádoru nebo transplantaci orgánu, nejste HIV pozitivní, neberete drogy apod.
Co všechno obnáší dárcovství?
Jeden odběr krve činí 450 ml. Dále je možné darovat například krevní plazmu. Před odběrem krve či jejích složek je vhodné 24 hodin nepít alkohol, nejíst tučná jídla, a samozřejmě nekouřit. Příliš vhodné nejsou před darováním krve ani činnosti vedoucí k větší fyzické zátěži. Nedoporučuje se například sport, vícehodinová pracovní směna, noční směna a podobně. K odběru bychom neměli chodit nalačno, doporučuje se lehká snídaně, a hlavně dostatek tekutin. K odběru si musíte přinést průkaz totožnosti a legitimaci zdravotní pojišťovny, po odběru dostanete legitimaci dárce krve.
K čemu je potřeba darovaná krev
Ačkoli se to může zdát k nevíře vzhledem k tomu, co všechno umíme v současné době uměle vyrobit nebo alespoň věrně napodobit, v případě krve to tak bohužel není. Krev je pro nás naprosto nezastupitelná a nenahraditelná, současná věda ji uměle vyrobit neumí. Právě proto je dárcovství krve tak nutné a potřebné. Darovaná krev se využije například při těžkých úrazech a operacích, při léčbě otrav, celoživotně ji potřebují lidé s umělou ledvinou nebo se zhoubnými nemocemi krve, při poruchách srážlivosti krve, při popáleninách, pro výrobu léků apod. Potřeba darované krve neklesá, naopak, s rozvojem nových léčebných metod je jí potřeba stále víc.
Zdroje: www.transfuznisluzba.agel.cz, www.galenus.cz
Autor: Veronika Tůmová