zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Střevní polypy a rakovina tlustého střeva

Veronika Tůmová
17.08.2021

Onemocnění střev a konečníku jsou u nás bohužel poměrně častá a například obávaná rakovina tlustého střeva patří dokonce k nejčastějším onkologickým onemocněním u nás. Tomuto druhu rakoviny mohou předcházet tzv. střevní polypy – výrůstky na povrchu střevní sliznice. Jejich přítomnost nemusí vždy hned znamenat problém, ale ani jejich přehlížení se nemusí vyplatit.

Střevní polypy samy o sobě neznamenají rakovinu, mohou se v ní však časem vyvinout. Obavy vzbuzují zejména větší polypy, polypy neobvyklých tvarů apod. Obecně se doporučuje jejich odstranění a následné mikroskopické vyšetření, aby se zjistilo, zda jejich tkáň obsahuje rakovinové buňky a tím mohlo potenciálně dojít ke vzniku nádoru.

Proč vznikají střevní polypy?

Polypy a jejich výskyt má údajně přímou souvislost s výživou a celkovou životosprávou člověka, i když svou roli tu hraje i genetika. Vlivem stáří se riziko onemocnění zvyšuje, stejně tak jako počet a velikost polypů. Čím větší je jejich počet a rozměr, tím vyšší je riziko, že se z polypu vyvine zhoubný nádor. Pokud jde o stravu, za rizikové se považují živočišné tuky a červená masa – hovězí, vepřové, zvěřina. Dále pak častá konzumace grilovaných pokrmů a uzenin, pití alkoholu a kouření. To všechno totiž podporuje nadměrné vylučování žlučových kyselin a tím může podporovat vznik a růst polypů. Naopak ke snížení rizika vzniku polypů bychom měli do jídelníčku častěji zařadit ryby a drůbež, dostatek ovoce a zeleniny, přirozené zdroje vlákniny a tekutin.

Jíte dostatek vlákniny? 

Kdy mohou hrozit střevní polypy a jak je objevit?

Polypy všeobecně hrozí lidem s nadváhou a oslabenou imunitou, či těm, u nichž se prokázal nedostatek vápníku či vlákniny. Přítomnost polypů ve střevech zjistíme preventivním vyšetřením stolice. Po padesátce má každý jednou za rok nárok na tzv. test na skryté krvácení ve stolici. Pokud však u sebe zpozorujete takové potíže, jako je krev či hleny ve stolici, popřípadě déle trvající průjmy nebo zácpu, navštivte co nejdříve lékaře. Pokud při prvním vyšetření dojde k podezření, lékař vás odešle na tzv. kolonoskopii.

Test okultního krvácení ve stolici a kolonoskopie

Test okultního neboli skrytého krvácení do stolice je jednoduchý a bezbolestný. Jde vlastně jen o odběr vzorku stolice, ve kterém se poté pomocí přidaných chemických látek odhalují stopy krve, pouhým okem neviditelné. Příměs krve ve stolici může znamenat v neposlední řadě právě zhoubný nádor střeva. V případě pozitivního testu vás lékař odešle na kolonoskopické vyšetření, kdy je možné pomocí endoskopu prohlédnout celé tlusté či tenké střevo a konečník. Tato metoda vyšetření se provádí také při podezření na hemoroidy, polypy a dále pak zánětlivá a nádorová onemocnění střev. Mohou se takto odebírat i vzorky tkání.

Rakovina tlustého střeva – projevy, léčba a prevence

K příznakům rakoviny tlustého střeva patří bolesti břicha v důsledku neprůchodnosti střev, skryté krvácení do střev, i například patrná a hmatatelná bulka – nádor v břiše. Dále pak je to například nechutenství a hubnutí, zažloutnutí kolem očí, nápadná únava. Léčba a její způsob závisí na stádiu onemocnění a typu nálezu. Po operaci, která může vést, pokud možno k úplnému odstranění nádoru, může přijít na řadu chemoterapie. Za nejlepší způsob prevence rakoviny tlustého střeva se pak dá považovat pravidelné preventivní vyšetření střev a zdravá výživa bohatá mimo jiné na vitamín D, vápník a vlákninu.

Crohnova choroba: Příznaky, diagnostika a léčba

Zdroj: www.vzp.cz, www.zdravi.euro.cz, www.cz.penoxal.com

Autor: Veronika Tůmová

Jizvičky po akné: Existuje způsob, jak se jich zbavit?
Kolagen jako nezbytný pomocník pro udržení zdraví a krásy – jak ho kvalitně doplnit?

Další články