Srdeční arytmie u dětí – typy, projevy a léčba
Poruchy srdečního rytmu jsou v dětském věku většinou nezávažné, ale i tak se vyskytují a v některých případech mohou dítě i ohrozit na životě. Jde o onemocnění, kdy srdce pracuje buď nepravidelně, příliš pomalu nebo naopak příliš rychle. Při podezření na srdeční arytmii pošle dětský lékař dítě k patřičnému vyšetření na specializovaném pracovišti. Detailní vyšetření pak umožní přesné určení typu arytmie a tím i nastavení a zahájení odpovídající léčby.
Typy srdeční arytmie a její projevy
V lehčích případech dítě často nemá žádné problémy, v těžších případech už může být na první pohled patrná bledost, dítě špatně jí a je málo aktivní. Může dojít i k srdečnímu selhání. Rozlišujeme dva hlavní typy srdeční arytmie, bradykardii a tachykardii. Bradykardie je stav, kdy je srdeční tep pomalejší než obvykle, naopak tachykardie znamená, že srdeční tep je rychlejší než obvykle. Srdce někdy střídavě bije příliš rychle nebo příliš pomalu. Je dobré vědět, že kojenci a děti přibližně do patnácti let věku mívají běžně rychlejší srdeční tep než dospělí. Děti, které jsou hodně pohybově aktivní, pravidelně cvičí nebo trénují, mívají srdeční tep naopak pomalejší, a to proto, že jejich srdce pracuje efektivněji.
Příznaky srdeční arytmie u dětí
Jak jsme už zmínili, v lehčích případech dítě často žádné příznaky nemá. Děti, které trpí srdeční arytmií, si však svůj příliš pomalý, příliš rychlý nebo nepravidelný tep svého srdce uvědomují. Často trpí dušností, celkovou slabostí nebo i závratěmi či náhlou mdlobou. Vážným problémem je, když srdce dítěte pracuje extrémně pomalu (pod 40 úderů za minutu) nebo naopak příliš rychle (více než 200 úderů za minutu). V takových případech může dojít k srdečnímu selhání.
Srdeční arytmii u dítěte obvykle objeví pediatr
Výše popsané potíže a příznaky vás možná zavedou k dětskému lékaři, ten také může objevit srdeční arytmii v rámci preventivní prohlídky. Dětský lékař poté nechá dítě vyšetřit na elektrokardiogramu (EKG), kdy se pomocí externího monitoru měří elektrická činnost srdce. Toto vyšetření je zcela bezbolestné. V některých případech je nutné monitorování srdce pomocí tzv. Holterova monitoru, přenosného přístroje měřícího EKG, kdy je pacient na přístroj napojen (bez omezení pohybu a činnosti) po dobu 24 hodin nebo i déle. Lékař také nechá provést krevní testy a echokardiogram (ultrazvuk srdce), aby zjistil, co je příčinou srdeční arytmie.
Léčba srdeční arytmie u dětí
Při mírné formě arytmie nebude pravděpodobně nutná žádná léčba. V těžkých případech přijdou na řadu léky proti arytmii, tzv. antiarytmika. V extrémních případech může být nutný elektrický šok provedený pomocí elektrod přiložených na hruď. Řešením dlouhodobých problémů se srdeční arytmií může být také umělý srdeční stimulátor. Srdečními potížemi u dětí se zabývá tzv. pediatrická kardiologie.
Zdroj: medixa.org
Autor: Veronika Tůmová