Sportovní zranění: Kdy a jak si pomoci doma a kdy je lepší vyrazit k lékaři?
Řada vtipálků komolí známé přísloví "sportem ku zdraví" na "sportem k trvalé invaliditě". Ten, kdo se sportu věnuje, ale jistě ví, že na druhém tvrzení je určitě alespoň špetka pravdy. Právě sportovci se totiž mnohem více než jiní potýkají s nejrůznějšími zraněními, která se jim přihodila při výkonu jejich milované činnosti. Jak poskytnout účinnou pomoc a kdy je čas zajít k lékaři?
Pravidelný pohyb je samozřejmě velmi zdravý a prospívá jak tělu, tak i psychice. Existují ale ovšem situace, kdy může také uškodit, a v takovém případě se jedná o okamžik, kdy se zraníte a ono zranění vám působí nepohodlí. Ať už se jedná o nohu či ruku, sportovní zranění většinou mívají určité podobné symptomy. Mezi ně patří bolest, otok a snížená pohyblivost.
Sportovní zranění - co můžete provést doma?
Některá opatření, která záhy přinesou možná větší úlevu, než v danou chvíli čekáte, můžete provést sami. Průběh léčby samozřejmě bude záviset na místě a závažnosti poranění, počáteční léčba mnoha sportovních zranění je ale zaměřena na kontrolu zánětu a podporu hojení. Jak toho docílit?
Odpočívejte
Omezte síly působící na zraněnou část těla. To obecně znamená zastavit fyzickou aktivitu a může to přinést i použití některých pomůcek, které vám dovolí ulevit tam, kde potřebujete. Jde například o berle v případě, že máte zraněnou nohu, nebo o obvazový závěs, jedná-li se o paži. Takový přístup podporuje a urychluje hojení a regeneraci postiženého místa.
Ledujte
Při snižování otoku a potlačování zánětu je velmi užitečný obyčejný led. Kromě toho může také nesmírně pomoci s mírněním bolesti. Mnoho sportovců, kteří trpí akutním zraněním, při chlazení příslušné oblasti zjistí, že nepotřebují žádné pilulky proti bolesti, protože všechnu práci skvěle odvede právě led, který výrazně sníží prožívané nepohodlí.
Stahujte
Komprese neboli stažení se provádí těsným zabalením zraněné části těla speciálním kompresním obvazem. Pozor ale na to, aby utažení nebylo těsné příliš: to by jen zhoršilo příznaky a mohlo přinést další problémy, jako jsou například potíže s krevním oběhem.
Zvedejte
Zvednutí postižené končetiny nad hlavu může pomoci snížit otok i bolest a kontrolovat zánět. Místo se krátce odkrví, tkáně si odpočinou a naberou síly pro další nápravné procesy.
Utišujte
Pokud i přes všechna zavedená opatření stále cítíte bolest, nebojte si zobnout prášek na tišení bolesti a redukci zánětu, který vám pomůže přečkat těžké první období. Za pár hodin jej už pravděpodobně (nebo snad) nebudete potřebovat.
Jak se na podzim udržet v kondici? Zkuste Inferno Hot Pilates!
Při sportovních úrazech je důležité jednat rychle
Těchto 5 zásad byste měli provést ideálně bezprostředně poté, co úraz proběhne. Na postiženou oblast okamžitě aplikujte led - v gelovém pytlíku a v ručníku, který chrání pokožku před omrznutím. Ledový obklad připoutejte ne příliš těsně k místu zranění (aby nedošlo k přerušení přívodu krve) elastickým obvazem a nechte působit čtvrt hodiny. V případě potřeby opakujte každé tři hodiny. Jakmile otok a bolest ustoupí, můžete začít místo pomalu a jemně rozhýbávat.
Kdy vyrazit k lékaři
Pokud bezprostředně poté, co se vám zranění přihodí, cítíte doslova nesnesitelnou bolest a tušíte, že by mohla být poraněná oblast výrazně zasažena, neváhejte a zavolejte si sanitku, případně se k lékaři dopravte sami. Pokud je bolest snesitelná a vy tušíte, že se zřejmě nebude jednat o nic závažného, vyzkoušejte naše doporučení. K lékaři se potom vydejte, pokud obtíže přetrvávají i po několika dnech od úraz, také pokud vás omezují v běžném každodenním fungování nebo se k nim přidá horečka a zduření uzlin či bolest vystřeluje i do jiných částí těla.
Jaká jsou nejčastější rizika zimních sportů?
Autor: Kateřina Hájková