Školkové rýmičky, nachlazení a nemoci - dá se jim předejít?
Nastoupilo vaše dítko do školky a o d té doby se neustále potýká s nějakou formou nemoci či nachlazení? Je možné udělat něco proto, aby dítě v kolektivu stonalo co nejméně a infekce se příliš často neopakovaly? Jak nejlépe posílit a utužit dětskou imunitu, aby dítě lépe odolávalo podzimním a zimním virovým útokům?
Nezralá dětská imunita a její posilování
Podle všeobecných měřítek zraje dětská imunita do tří až pěti let věku dítěte. Imunitu je proto velmi důležité posilovat a rozvíjet už v nejranějším věku, tedy počínaje kojením přes následnou zdravou výživu, pohyb na čerstvém vzduchu a podobně. Právě díky nezralosti přirozené obranyschopnosti organismu stonají některé malé děti v předškolních zařízeních poměrně často, infekt se v tomto případě šíří velmi rychle a např. z malé rýmy může snadno přerůst v zánět nosohltanu, zánět středního ucha apod. Ovšem právě přítomnost infektu lze brát jako nutnou součást tvorby protilátek. Silný a převážně zdravý dětský organismus si pak s tímto procesem přirozeně poradí lépe a rychleji. Záleží samozřejmě i na genetickém vybavení malých pacientů, nemá proto smysl lámat si příliš hlavu s tím, stoná-li zrovna vaše dítě o něco častěji než dítě vaší kamarádky. Nicméně posílení dětské obranyschopnosti i spolu s občasným proděláním běžné infekce dětský organismus zocelí a v budoucnu pomůže lépe čelit dalším útokům těchto nemocí.
Jak zvyšovat obranyschopnost dětského organismu?
Pro celkové zlepšení zdraví dítěte a tím i snížení nemocnosti dodržujme těchto několik dobře známých zásad a pravidel:
- vnímat stravu zároveň jako lék, tudíž dbát na čerstvost, pestrost a kvalitu potravin, dostatek vitamínů a tělu prospěšných látek, vynechat cukrovinky a další pochutiny, které pro zdraví dítěte nijak přínosné nejsou
- zbytečně nepodávat antibiotika, především na infekce virového původu
- vždy řádně doléčit všechna akutní onemocnění a infekce, nevodit ještě nemocné děti do kolektivu ale dopřát jim dostatečně dlouhou domácí péči k úplnému doléčení
- podporovat celkovou pohybovou aktivitu dítěte
- podporovat i zdravý vývoj psychiky dítěte zajištěním pocitu bezpečí a harmonického domova
Pomůže při onemocnění dítěte homeopatie?
Než sáhnete po chemických medikamentech typu panadol, paralen, ibalgin, nurofen atd., můžete vyzkoušet účinky homeopatie, tedy přírodní léčby, která v dětském organismu zahájí ozdravný proces, díky němuž se dítě v krátké době zbaví nemoci a znatelně se prodlouží i intervaly mezi dalšími onemocněními. Existují tzv. konstituční homeopatické léky, přesně definované na danou osobnost dítěte, které doporučuje pediatr Mudr. Věra Budková jako jednu z nejlepších prevencí. Homeopatika si tak například poradí i s angínou s čepy a vysokými teplotami během dvou až tří dnů, aniž by organismus ztrácel energii nutnou ke zpracování a využití chemických léků.
O možnostech homeopatické léčby či dalším posilování imunity v případě vašeho dítěte se neváhejte poradit ve své lékárně či v ordinaci vašeho pediatra.
Zdroj: www.vitalia.cz (Mudr.Věra Budková)
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová