zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Školkové podzimní nemoci a jak jim předejít?

Veronika Tůmová
17.11.2024

S pokračujícím podzimem se nemoci nevyhýbají ani nám, ani dětem. Nachlazení je všudypřítomné, viry řádí a chřipkové stavy nás mohou skolit ze dne na den. Někdy nás ale může průběh dětských nemocí pěkně vystrašit, a to jak vysokou horečkou, tak křečemi nebo i dušením. Častá a opakovaná nemocnost v chladných podzimních měsících vyčerpává děti i rodiče a čas strávený v čekárně u lékaře s dítětem rozpáleným horečkou určitě není příjemný pro nikoho.

A jak je to s docházkou do školky s příznaky nemoci? Dá se na školkové nemoci nějak vyzrát nebo jim účinně předcházet? Jak moc nemocné vlastně musí dítě být, aby bylo na místě nechat je doma místo školky? To je otázka, na kterou mívají rodiče odlišné názory a která je tudíž častou příčinou sporů.

Kdy už by dítě nemělo chodit do školky?

Školka má právo dítě nepřijmout nemocné dítě, když má např. teplotu nebo akutní onemocnění, jako je průjem nebo zvracení. Děti ale chodí do školky běžně s rýmou nebo kašlem a dítě tak může v kolektivu nakazit všechny ostatní. Spaní ve společné místnosti a odpolední spojování tříd pak riziko nákazy ještě znatelně zvyšuje. Dítě chodící do školky bez ohledu na nachlazení začne dřív nebo později vykazovat příznaky horšícího se onemocnění, není mu dobře, je pasivní a místo hraní si s kamarády třeba i polehává. Často teprve tehdy rodiče situaci řeší a dítě zůstane doma. Dalším nešvarem však zůstává, že se do školky vrací nedoléčené, třeba i po dvou dnech a podobně.

Laryngitida budí obavy

Laryngitida patří mezi opravdové strašáky. Je to obávané virové onemocnění, které se objevuje pravidelně, když je zima a vlhko, hlavně na podzim a na jaře. Před viry se bohužel kromě obecného posilování imunity nelze chránit. Jejich působením zduří a otečou sliznice horních cest dýchacích, tím se zúží hrtan a dýchací trubice a dítě se nemůže pořádně nadechnout, nebo se dokonce dusí.

Viróza a chřipka

Virózy a chřipka patří k nejčastějším onemocněním. Řešením může být pochopitelně očkování, ale také důsledná příprava v podobě posilování imunity. Jaký je vlastně rozdíl mezi „pouhou“ virózou a skutečnou chřipkou? Pro chřipku je typický poměrně náhlý a rychlý nástup příznaků, kdy se pacient během několika hodin ocitne z plného zdraví ve stavu, kdy ho bolí celé tělo, svaly, klouby, za očima, má horečku někdy až ke 40 °C, zimnici a suchý kašel. Rýma a bolest v krku se může, ale nemusí dostavit. U viróz je nástup příznaků celkově pozvolnější a mírnější, bez takto prudce zvýšené teploty. Typickým doprovodným příznakem bývá rýma a bolest v krku.

Jak posilovat odolnost dětského organismu?

Ke spolehlivým způsobům, jak efektivně posílit imunitu organismu, patří nepochybně zdravá strava, časté chození ven, a to nejen, když zrovna vysvitne sluníčko, správná hygiena, mírné otužování a samozřejmě také vhodné kvalitní doplňky stravy, které dokáží organismus vhodně podpořit. Účinně tak budete vy i vaše dítě předcházet řadě onemocnění a když už se nemoc přece jen dostaví, tělo může její průběh zvládnout daleko lépe. Při onemocnění dítěte se snažte nic neuspěchat a nedávejte do školky dítě, které je čerstvě po nemoci, a ještě je patrné, že se necítí dobře. Je nanejvýš pravděpodobné, že s oslabenou imunitou se snadno a rychle stane terčem pro další bacil. Buďme zodpovědní, ale zároveň posuzujme věci objektivně a se zdravým rozumem. Není na druhou stranu nutné držet doma jako ve zlaté klícce dítko, které jednou za den zakašle nebo se vysmrká. Zdravé dítě pochopitelně potřebuje preventivně posilovat svou imunitu i tím, že přijde do styku s okolím, čerstvým vzduchem a dětským kolektivem.

Zdroj: ulekare.cz, pediatrievpraxi.cz

Autor: Veronika Tůmová

Opravdový nakopávač vaší imunity – jaký doplněk stravy vám efektivně pomůže zvládat podzimní virózy?
Plíce jako orgán měsíce listopadu – posilněte plíce stravou a vyhněte se inverznímu vzduchu

Další články