Skolióza v dospělosti - kdy je nutná operace?
Skoliózu poznáme podle vyčnívající lopatky, vykřivení v bederní oblasti, zkrácení trupu a prozradí ji i ramena, to když jedno převyšuje druhé. V dospělosti navíc skoliózu doprovázejí nepříjemné bolesti. Dá se skolióza v pozdějším věku vůbec napravit? Jaké jsou možnosti léčby?
Proč vzniká skolióza
Skolióza není jen doménou dětí, útočí i na dospělé a v mnohem větším měřítku než v minulosti. Nejvíce postihuje ženy po menopauze. Příčinou bývá nevyléčená dětská skolióza, degenerativní změny na páteři, poškozené meziobratlové plotýnky či klouby na páteři. Předstupněm mohou být také chorobné změny po zlomeninách páteře, úrazy, osteoporóza, hypermobilní syndrom, nemoci svalů, ale také obyčejné špatné držení těla.
Skolióza a její rozdílná léčba s ohledem na věk
Dětský organismus na rozdíl od dospělého stále roste, páteř se vyvíjí, je flexibilnější a bez větších chorobných změn. Skolióza v dětství nejenže nebolí, ale dá se i vyléčit. V dětském věku většinou stačí rehabilitace, v horších případech se sahá po korzetech a ortézách, nejhorší stádium se řeší operativně.
Při skolióze v dospělosti je často nutné (alespoň krátkodobě) nasadit léky na uvolnění svalstva a nesteroidní antirevmatika, které potlačují zánět a bolesti.
Léčba mírné formy skoliózy
Pokud je v dospělosti diagnostikována mírná forma skoliózy, většinou postačí rehabilitace a dobře zvolený druh pohybu. Cviky vám doporučí odborník a zpočátku je budete muset cvičit pod jeho dohledem. Až když si cviky osvojíte, můžete je provádět doma a nejlépe denně. Jen odborník, který zná váš zdravotní stav, může posoudit, zda lze cviky zkombinovat s jiným druhem sportu. Při těžké skolióze je nutné vyhnout se jakýmkoliv sportovním aktivitám s otřesy (squash, stepaerobic a další). Lehčí stupeň skoliózy můžete rekreačně kombinovat s během v přírodním terénu a s jízdou na kole. Nejvíce však své páteři ulevíte cvičením pilates, jógy a plaváním.
Léčba těžší formy skoliózy
Při těžším stupni skoliózy už bohužel nestačí jen cvičení. Potřeba jsou pomůcky, nejčastěji bederní pásy, které odlehčí přetaženému svalstvu a částečně stabilizují celou páteř. Běžné velikosti bederních pásů jsou k sehnání v sériové výrobě, nekonfekční velikosti se vyrábí na míru. Čím je zakřivení páteře výraznější, tím pevnější musí být. Vyrábějí se z gumotextilu, neoprenu nebo z moderních prodyšných textilií.
V případě, že bederní pásy nestačí, a operaci, která je v nejtěžších případech nevyhnutelná, zatím odmítáte, přichází na řadu nošení korzetu. Korzety jsou na místě, pokud se bolesti stupňují a hrozí neurologické komplikace. Korzety se vyrábí nejčastěji z plastu a na míru.
Zdravá rada k nošení pomůcek
Pokud podpůrné pomůcky k léčbě skoliózy dostanete, nemusíte je nosit celé dny a noci. Takto riskujete ochabnutí svalů, což by mohlo celý stav jen zhoršit. Nechcete přece skončit s nutností obstřiků, infuzí a závislotí na na těchto podpůrných prostředcích. Pomůcky při léčbě skoliózy občas s klidnou hlavou odložte.
Operace jako poslední možnost?
Opravdu poslední možností, jak skoliózu zdárně vyřešit a ulevit bolestem, je operativní řešení. Jde o rozsáhlý a náročný výkon s řadou rizik, ale o tom vám více řekne váš ošetřující lékař.
Uvolňující cviky na unavenou páteř
První cvik můžeme provádět v tureckém sedu, v klasickém sedu na židli i ve stoje. Levou ruku vzpažíme, uchopíme hlavu nad pravým uchem a s výdechem přitáhneme hlavu k levému rameni. V této pozici alespoň minutu prodýcháváme. Totéž provedeme na druhou stranu.
Druhý cvik provádíme v sedu na židli. Předkloníme se, celé tělo uvolníme a ruce volně spustíme podél nohou až na zem. V této pozici alespoň minutu zhluboka prodýcháváme (až do beder).
Foto: Pixabay.com
Autor: Michaela Chylková