Signály těla, které by žádná žena neměla ignorovat
Bolestivý sex, nevysvětlitelná ztráta hmotnosti, nespecifikovatelné krvácení… Takové a další těžkosti mohou čas od času potkat každou ženu, která bývá v pokušení nad nimi mávnout rukou, dokud se nezačne cítit opravdu špatně. Co byste nikdy neměly přehlížet a proč?
Existují určité příznaky, které mohou naznačovat velmi vážná onemocnění. Některá onemocnění se totiž mohou projevovat nespecificky, jen velmi mírně a ženy je mívají tendence záměrně přehlížet. Jaké symptomy mohou varovat před vážným onemocněním?
1. Popraskané žilky na nohách
Říká se jim také „metličky“ a i když vypadají nenápadně, mohou být předzvěstí křečových žil. Základem obojího je zánětlivá reakce vedoucí k rozšíření žil. Kvůli ní se krev vrací místo toho, aby proudila dál. Tento stav může značit i zadržování vody a vést ke tvorbě otoků, může se jednat i o důsledek onemocnění jako je kolenní burzitida, artritida, chronické onemocnění ledvin, cirhóza jater nebo rakovina.
2. Bolesti břicha
Vedle problémů s trávením může u žen bolest v horní či spodní části břicha odkazovat i k možnému vývoji komplikací spojených s cystami nebo rakovinou vaječníků, endometriózou, zánětlivým onemocněním pánve, také k celiakii, žaludečním vředům či syndromu dráždivého tračníku.
Co všechno mohou u žen znamenat bolesti v podbřišku?
3. Neobvyklé krvácení
Bývá spojováno s nepravidelnou hormonální aktivitou, může se objevit i mimo menstruaci nebo dokonce po menopauze. V každém případě je velmi důležité dávat na jakékoliv neobvyklé krvácení pozor, protože může být důsledkem rakoviny (děložní výstelky, děložního čípku nebo pochvy), chronické vaginální infekce, děložních myomů a polypů, infekce hlenu děložního hrdla, zranění v oblasti pánve nebo hyperplázie endometria (děložní sliznice).
4. Bulky v oblasti prsou
Rozhodně NIKDY by žena za žádných okolností neměla ignorovat změny ve struktuře nebo tvaru prsou. Ačkoliv samozřejmě ne všechny bulky musí nutně souviset s rakovinou prsu, určitě se jedná o jeden z hlavních příznaků. Je na místě provádět pravidelná samovyšetření a v případě zaznamenání jakékoli změny, včetně zarudnutí nebo podráždění, kontaktovat lékaře.
5. Migrény
Silné bolesti hlavy, včetně migrény, mohou být výsledkem nadměrného stresu nebo určitých výživových nedostatků. U žen se vedle toho může jednat i o signál mrtvice, vysokého krevního tlaku, infarktu, srážení krve, nemoci zažívacího ústrojí nebo počínajících potíží se zrakem.
6. Bolestivý sex
Sex by neměl bolet, pokud se tak děje, něco obvykle není v pořádku. Ačkoli se může jednat i o snížené libido, na vině často bývá nemoc nebo hormonální nerovnováha. Pohlavní styk bývá bolestivý třeba pro ženy v menopauze, protože jejich vagina kvůli nižším hladinám estrogenu produkuje méně přirozeného poševního sekretu. Za bolestivý sex ale může nést odpovědnost i infekce v pochvě, děloze nebo vejcovodech, zánět močového měchýře, cysta na vaječníku, endometrióza nebo fibroidy.
7. Chronická únava
Může nastat při nadměrné fyzické aktivitě nebo práci, často se ale jedná o příznak určitých onemocnění nebo stavu, který k nim vede. Neustálý pocit vyčerpání může být výsledkem selhávání jater nebo ledvin, anémie, rakoviny, potíží se srdcem, onemocnění štítné žlázy, spánkové apnoe nebo cukrovky či deprese.
Zdravou snídaní proti jarní únavě
8. Neobvyklé hubnutí
Změny hmotnosti směrem dolů nemusí být vždy nutně žádoucí, a to zejména v případě, že se dějí bez zjevné příčiny. Za takovým na první pohled možná zázračným příznakem může stát závažná choroba jako je celiakie, cukrovka, deprese, nemocné trávení či štítná žláza, potíže se srdcem či dýchacími cestami nebo dokonce rakovina.
Ačkoliv tyto příznaky nutně nemusí odrážet vážná onemocnění, pro jejich vyloučení by jim měla být věnována pozornost lékaře. A to zejména v případě, že existují významné rizikové faktory nebo rodinná anamnéza.
Autor: Kateřina Hájková