zdroj: unsplash.com
Nemoci a léčba

Šedý zákal – kdy a proč se objevuje a jaká je možnost léčby?

Veronika Tůmová
28.02.2023

Šedý zákal neboli katarakta je oční onemocnění nejčastěji způsobené stárnutím, přesné příčiny však dosud známy nejsou. Dochází při něm k zakalení obvykle čiré oční čočky, což sníží její průhlednost a brání průniku světla na sítnici. Vidění se tak postupně zhoršuje, je zastřené, připomíná překrytí očí jemnou šedou tkaninou.

Šedý zákal se vyvíjí pomalu a zpočátku nemusí způsobovat vůbec žádné problémy. Postupem času však dochází k rozostření zraku a neschopnosti dobře rozeznat předměty na dálku. V takovém případě nepomohou ani brýle. Postižený může přestat vidět úplně, teprve rozsáhlý šedý zákal se však na oku stává viditelným.

Šedý zákal – příčiny a příznaky

V důsledku šedého zákalu se schopnost vidění postupně snižuje, stává se zamlžené, připomíná mléčně zakalené sklo. Problém může způsobovat také prudké osvětlení, na jehož intenzitu je oko najednou mnohem citlivější. Postižené oko může také jinak vnímat ostrost barev. Šedý zákal se obvykle objevuje jako důsledek stárnutí lidského oka, jde tedy o přirozený proces, který mohou uspíšit různé faktory, například dioptrické vady, cukrovka, úraz oka nebo přítomnost zánětu. Šedý zákal se častěji objevuje u žen nebo u lidí černé rasy, rizikovým faktorem je užívání některých léků a očních kapek, či některá prodělaná onemocnění mající souvislost například s metabolismem. Riziko vzniku šedého zákalu zvyšuje také kouření, omamné látky, nezdravý životní styl, působení infračerveného či ultrafialového záření apod.

Šedý zákal u dětí

Šedý zákal je sice častým problémem seniorů, objevit se ale může i u dětí. Může jít také o vrozenou vadu. Léčba šedého zákalu se u dětí liší, u dětí je velmi zásadní včasná diagnóza a operační řešení, po kterém musí následovat správná dioptrická korekce a stimulace vidění. Šedý zákal může u dětí i u dospělých postihovat jedno, ale i obě oči.

Léčba šedého zákalu

Léčba šedého zákalu je v současné době možná jen pomocí operace. Ta má za cíl odstranění postižené čočky z jejího pouzdra a nahrazení čočkou umělou, tedy implantátem, díky kterému pacient opět uvidí. Tento operační zákrok se nazývá extrakapsulární extrakce. Operace se provádí pod mikroskopem, pomocí ultrazvuku nebo laseru. Umělá nitrooční čočka pak zůstává v oku natrvalo, není třeba ji v průběhu dalšího života měnit. Volbou vhodného typu čočky lze díky této operaci odstranit i krátkozrakost nebo dalekozrakost. Operace je šetrná a nebolestivá.

Šedý a zelený zákal – znáte rozdíl?

Šedý zákal, jak zmíněno výše, je zkalení oční čočky, zatímco zelený zákal neboli glaukom je zvýšený oční tlak, který poškozuje oční nerv. Šedý zákal lze léčit jen operací, zelený zákal se však většinou léčí kapkami. Zeleného zákalu existuje více forem, některé lze také operovat. Ani zelený zákal nemusí člověk rozpoznat včas, protože nejprve nebolí a nezpůsobuje potíže. Objeví jej lékař při pravidelném vyšetření, proto je dobré preventivní prohlídky u očního lékaře nezanedbávat. Pokud diagnóza přijde pozdě, může být nerv už nenávratně poškozen.

Zdroj: www.neovize.cz, www.nemoci.vitalion.cz, www.gemini.cz

Autor: Veronika Tůmová

Koenzym Q10 – král antioxidantů, který ovlivňuje (nejen) naši energii
Chlamydie nejsou jen pohlavní nemoc, mohou napadnout i vaše plíce

Další články