Rýma v uších a (ne)správná ušní hygiena
Potrápila vás rýma a od té doby se vám zdá, že máte neustále zalehlé ucho nebo uši? Pokud nepříjemný tlak v uších po prodělané rýmě přetrvává a neustupuje, bude na místě navštívit odborníka. Lékařské oddělení ORL se specializuje na problémy nosu, uší a krku, a to proto, že tyto orgány jsou spolu propojeny a onemocnění jednoho z nich může snadno vést k onemocnění těch ostatních.
V některých případech může být na vině infekce, jindy ale může jít jen o podtlak ve středouší nebo nepříjemné pocity spojené s vyschnutím krku poté, co jsme kvůli rýmě a ucpanému nosu nuceni dýchat ústy. Podtlak je v případě rýmy nejčastější příčinou bolesti a zalehnutí v uších.
Zalehlé ucho a rýma
Pokud je na vině podtlak ve středouší, tomu dá vzniknout otok Eustachovy trubice, která se nachází mezi dutinami a otevře se vždy při polknutí nebo zívnutí, aby vyrovnala tlak v místech mezi svaly nosohltanu. Je-li tato trubice zduřelá, nemůže se otevřít a nevyrovnaný tlak v dutinách tak způsobuje zalehnutí. Tyto pocity určitě znáte například z letadla, nebo vás mohou potkat i při nějakém výstupu vysoko v horách. Reflexy na vyrovnání má naše tělo obvykle zafixované a provádí je automaticky, někdy si však od nepříjemného pocitu zalehnutí musíme vědomě pomoci. Doporučuje se například cucání bonbonu, žvýkání a polykání. Pokud je zalehnutí ucha spojené s rýmou, můžete toto praktikovat, ale zároveň dodržovat známé zásady léčby rýmy. Doporučuje se užívat vitamíny a pít mnoho tekutin, velkými pomocníky jsou pak nosní kapky a spreje, které sníží otok sliznice.
Ověřené tipy, jak naučit dítě správně smrkat
Pozor na zánět středního ucha
Zánět středního ucha je známým strašákem, a to především maminek malých dětí. Především u nich se totiž může nosohltanová infekce rozšířit do ucha a způsobit jeho zánět. Zánět středního ucha poznáte snadno, podle tlaku a velké bolestivosti v uchu, což je způsobeno přebytečnou tekutinou tlačící na ušní bubínek. Bolest je navíc provázena zvýšenou teplotou, nespavostí a plačtivostí dítěte. Návštěva lékaře tak musí být neprodlená. Zanedbání léčby zánětu středního ucha může mít vážné a nepříjemné následky.
Od ucpaných dutin může pomoci vonná inhalace
Při zadní rýmě a nepříjemnému ucpání dutin jsou velmi účinnou a příjemnou úlevou aromaterapeutické inhalace. Do mísy s horkou vodou můžete dát několik kapek éterického oleje, například s eukalyptem nebo mátou, ale pokud máte doma čerstvé bylinky, stačí vhodit do horké vody pár lístků, přes hlavu přehodit ručník a obličej vystavit síle horké páry. Obličej však udržujte dost vysoko nad vodou, aby nedošlo k opaření a vdechnutí příliš horké páry, vodu můžete také zředit trochou studené vody, aby nebyla úplně vařící. Snažte se vydržet tuto proceduru dost dlouho na to, aby se vaše rýma uvolnila a v tekutém stavu sama vycházela z nosu.
Zánět uší jako důsledek rýmy? Léčbu nepodceňujte, může poškodit sluch!
Nešetrná ušní hygiena má svá rizika
Pokud se pokoušíte zbavovat zalehnutí v uších pomocí vatových tyčinek, neděláte dobře. S tím souvisí i ušní hygiena prováděná díky tomuto způsobu čištění uší nesprávným a nešetrným způsobem. Vatovými tyčinkami by se mělo čistit ucho jen tam, kam je vidět, tedy jen odstranit maz vytékající z ucha. Posouvat tyčinku hlouběji do ucha je nebezpečné a může vést k tvoření mazových zátek, ne-li k poranění ušního bubínku. Způsobů šetrnějšího čištění uší je víc, například ručníkem hned po koupeli, kapesníčkem, nejlépe však pomocí ušních sprejů. Ty vám navíc pomohou s prevencí opakujících se infekcí zevního ucha.
Zdroj: www.rehabilitace.info, www.zdravi.euro.cz, www.ceskaapoteka.cz
Autor: Veronika Tůmová