zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Různý hmyz a různá kousnutí – jaká jsou specifika při jejich ošetření?

Veronika Tůmová
13.07.2024

Léto je v plném proudu a s ním bohužel i nanejvýš obtěžující hmyz, kterému se musíme bránit. Vyhnout se v létě hmyzímu bodnutí a různým druhům štípanců je takřka nemožné, jsou tu včely, vosy, komáři, klíšťata nebo hmyz, který sami ani příliš dobře neznáme. Příznaky poštípání, kousnutí nebo bodnutí hmyzem jsou různé, závisí nejen na jejich původci, ale i na tom, jak jsme na ně my sami citliví.

Zkrátka nejsou štípance jako štípance. Obvykle to není nic příjemného a některé nás mohou pěkně, i poměrně dlouho potrápit. Je dobré být připraven a zároveň vědět, jak různá kousnutí ošetřit, abychom si pomohli urychlit hojení a předejít nepříjemným otokům. 

Bodnutí od komára

Reakce na poštípání od komára bývá mírná a obejde se bez větších komplikací. Rána zarudne, objeví se pupínek a okolí vpichu začne nepříjemně svědit či pálit. Běžné komáří štípance není třeba nijak speciálně léčit. Jestliže se však svědění nedá snést, je dobré rány omýt mýdlem a vodou, přiložit na ně chladivý obklad a ošetřit je také pomocí běžně dostupných lokálních antihistaminik.

Bodnutí od včely

Při bodnutí včelou je potřeba co nejrychleji odstranit žihadlo a následně použít octový obklad nebo chladivou mast na otoky a svědění. Následně umyjeme místo vpichu vodou, nebo šetrně i mýdlem. Kvůli otoku je třeba z okolí štípance sundat veškeré těsné šperky a hodinky. Co nejrychleji místo zchladíme, ledujeme asi deset minut, pak na deset minut přestaneme a poté v ledování opět dalších deset minut pokračujeme. Takto postupujeme po dobu alespoň jedné hodiny, abychom předešli nadměrnému otoku.

Bodnutí od vosy

Vosy žihadlo v místě vpichu nezanechávají a mohou bodnout i opakovaně. Obvykle by měl pomoci jablečný ocet nebo zinková mast. Standardně nastává v místě bodnutí červený otok, který je doprovázený bolestí a pocitem svědění. Jakmile se jedná o mnohočetné bodnutí a následuje nadměrný otok, bude nejlepší zavolat na linku 155, kde nám poradí, čím se akutně ošetřit, nebo rovnou pošlou záchranku. To samé platí i za situace, kdy nás vosa bodne do jazyka, úst, rtů nebo krku.

Bodnutí od sršně

Sršní žihadla jsou delší než od včely nebo vosy, takže se dostanou mnohem hlouběji pod kůži, kde navíc zanechávají mnohem větší množství jedu. Bodnutí sršněm je proto pocitově vůbec nejbolestivější. Na štípanec je třeba co nejdříve přikládat ledové obklady, abychom zabránili rozsáhlému otoku.

Kousnutí od klíštěte

Klíště je nutné co nejrychleji odstranit a poté místo vydezinfikovat. Místo přisátí je potřeba sledovat, pokud se po několika týdnech v jeho okolí objeví červená ohraničená skvrna, je nutné vyhledat lékaře, aby se vyloučila vážná infekce.

Kousnutí od ováda

Kousnutí od ováda je velmi bolestivé. Ovádi vpustí do místa kousnutí látku, která brání srážení krve, a proto po štípnutí často zůstane krvavá ranka a kolem místa kousnutí se objeví červený svědivý pupen. Ránu je třeba vydezinfikovat a postižené místo vydržet neškrábat. 

Kousnutí od muchničky

Po kousnutí muchničkou může zůstat na kůži malá krvavá ranka. Později místo oteče a silně svědí, protože sliny muchniček obsahují agresivní látky. Tato reakce se ale může projevit až za dva až tři dny po štípnutí. Silné svědění a otevřená ranka jsou rizikem pro průnik infekce, která může vést i k závažným komplikacím a vyžadovat léčbu antibiotiky.

Zdroj:betterhealth.vic.gov.au, BLOG goodie.cz, BLOG boiron.cz

Autor: Veronika Tůmová

Dlouhodobé důsledky neopatrného opalování
Parabeny: Temná stránka konvenční kosmetiky

Další články