Rozeznáte chřipku od běžných nachlazení?
Letošní podzim se zdá být ve znamení výrazných teplotních změn, proto ani rýmy, kašle a teploty na sebe zřejmě nenechají dlouho čekat. My se však dnes zaměříme na hlavní rozdíly v příznacích běžného nachlazení a obávané chřipky, v nichž mnozí tápou. Chřipku přitom od běžného nachlazení rozeznáme poměrně snadno.
Chřipka má zcela typické prvotní příznaky, které jsou zpravidla daleko dramatičtější než u běžného nachlazení, které může začít obyčejnou rýmou nebo kašlem. Chřipka se především ohlašuje vysokými horečkami, silnými bolestmi svalů a kloubů a nepřekonatelnou schváceností, kdy zkrátka netoužíte po ničem jiném, než vlézt si do postele.
Projevy běžného nachlazení a krátkodobých viróz
Rozeznat chřipku od běžného nachlazení je velmi důležité. Při nachlazení se obvykle cítíme několik dnů hůře díky nepříjemným projevům rýmy, kašle, bolesti hlavy, únavy a podobně. Přesto jsem ještě schopni jakž takž fungovat. Chřipka nás ovšem obvykle vyřadí i z pracovního procesu a to i na několik týdnů. Je nutné nemoc skutečně nepřecházet a dobře ji vyležet, mohou při ní totiž nastat i respirační komplikace či zápal plic. Výjimkou nebývá ani hospitalizace, zejména u starších nebo jinak oslabených lidí. Nachlazení obvykle začíná bolestí v krku, pak se objeví vodnatá rýma, ucpaný nos a kašel. Může se objevit i zvýšená teplota, zejména u dětí. Známé jsou případy tzv. jednodenní virózy, kdy se skutečně můžete celkově cítit doslova na umření a celý den strávíte v posteli, ale druhý den už je vám podstatně lépe, nebo se dokonce cítíte úplně v pořádku.
Pozor na záměnu nachlazení s projevy podzimních alergií
Běžné nastydnutí je způsobeno několika stovkami různých virů a obvykle trvá zhruba týden, z toho první tři dny je nakažlivé. Obvyklá je i nadměrná únava a jeli to možné, bude lepší zůstat doma a v klidu odpočívat. Pomohou běžné léky proti nachlazení zmírňující jeho příznaky, tlumící bolest i teplotu. Pokud se příznaky po týdnu nezlepší, může to ukazovat na bakteriální infekci a nutnost nasazení antibiotik. Někdy je možné také přisuzovat příznaky nachlazení projevům alergie (ty totiž ani na podzim nekončí) nebo zánětu vedlejších nosních dutin. Nesprávnou léčbou tak budou příznaky přetrvávat. Typické nachlazení začíná rychle a nejpozději po týdnu nastává zlepšení. Pokud toto není váš případ, určitě navštivte lékaře.
Kašlete do dlaně? Je to nebezpečný zlozvyk!
Chřipku nepodceňujme, k léčbě patří především klid a odpočinek
Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které se šíří vzduchem kapénkami. Stejně jako viry způsobující nachlazení i virus chřipky se do těla dostává přes sliznice nosu, očí a úst. Dotýkat se těchto oblastí infikovanýma rukama pak znamená snadný přenos nákazy, je důležité tedy dbát na hygienu a v době, kdy hrozí chřipkové epidemie, si mýt ruce pokud možno častěji, než obvykle. Pokud se dostaví první příznaky, první reakcí bývá změřit si teplotu. Celkové obtíže bývají často velmi podobné jako u běžného nachlazení, to ale obvykle není doprovázeno horečkou nad 38 °C. U chřipky je také únava, slabost a schvácenost daleko úpornější, více nápadná je také typická bolest svalů. Výskyt chřipky u nás obvykle vrcholí během ledna až března. Je nutné mít na paměti, že chřipku nelze léčit antibiotiky, je nutné při ní dodržovat klidový režim, hodně pít a popřípadě podávat léky snižující teplotu či mírnit bolest. Právě nyní je také vhodná doba pro očkování proti chřipce.
Chřipková epidemie - dá se jí uniknout?
Zdroj: radiozurnal.rozhlas.cz, lecba-bolesti.cz, vicks.cz, lékárna.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová