Robotická operace
Robotika v oblasti medicíny je pro laickou veřejnost stále záležitostí s mnoha otazníky, přestože všichni žasneme nad úspěšností operací a nevídanými možnostmi s ní spojené. Jde skutečně o velký krok, který posunul medicínu vpřed relativně nedávno.
U nás má na svém kontě velký počet robotických operací např. pražská nemocnice Na Homolce, která má své vlastní centrum robotické chirurgie od roku 2005.
Operace pomocí robota se tu dnes již běžně provádějí v oblastech všeobecné chirurgie a kardiochirurgie, cévní chirurgie, urologie a gynekologie. V různých koutech republiky dnes máme celkem devět robotických center.
Jak pracuje robot – operatér?
Existuje mylná představa, že robot je předem naprogramován a provádí zákrok naprosto sám, bez zásahu člověka. Ve skutečnosti nadále operuje chirurg, pohyb jeho prstů je však přenášen na jemné nástroje robota, které se dostanou i na místa těžko přístupná při běžné operaci a zároveň je jeho manipulace v ráně pro pacienta šetrnější, i z hlediska pozdější rekonvalescence.
Lékař provádějící zákrok, připomíná v tomto případě spíše pilota. Nástroje ovládá pomocí několika joysticků, které přenáší jeho přesné pohyby na ramena robota, nožními pedály pak zaostřuje záběry kamery, která mu umožňuje přehledný, trojrozměrný pohled do rány.
Robot navíc pracuje s větším rozsahem pohybu a dokáže eliminovat třes prstů i jiné nechtěné pohyby. Lékař při operaci sedí v pohodlné pozici a vlastně se pacienta vůbec nedotýká, nehrozí tak nebezpečí spojená s jeho únavou nebo náhlou nevolností.
Výhody a nevýhody robotické operace
Podle odborníků robotická operace přináší skutečně řadu výhod a možností, u běžných operací nemyslitelných. Výrazně zkracuje dobu hospitalizace, např. u operací prostaty (ke kterým je robot hojně a velmi úspěšně využíván), je to až o 80%. Pacienti se po robotické operaci rychleji a snáze zotaví, čímž jsou v daleko kratší době schopni návratu do běžného života, i do zaměstnání.
Robot dále minimalizuje krevní ztráty při operaci, čímž se ušetří mnoho zásob darované krve a zároveň se snižuje riziko možného přenosu infekce z krevních konzerv. Další výhodou jsou jen malé vpichy na těle pacienta, namísto velkých, někdy špatně se hojících, operačních jizev.
Nevýhodou robotické operace zůstává pouze mnohdy výrazně delší doba celkové anestezie, čili setrvání v narkóze, což samozřejmě může pro pacienta představovat určitou formu komplikací.
Dostupnost robotických operací u nás
Robotické operace jsou pro svou přesnost, rychlost a spolehlivost přirozeně velmi žádané a upřednostňované. V současnosti jsou však také jedním ze žhavých témat zdravotnické reformy, která se je snaží zařadit do nadstandardních služeb neproplácených pojišťovnou a plně nebo částečně hrazených pacienty.
To se ovšem nelíbí mnohým odborníkům, kteří v tom vidí nejen velké znevýhodnění určitých skupin nemocných, ale i možné nedostatečné využití velmi drahých přístrojů, pro které by podle nich mělo být 100% využití. Robotické operace, které se zatím stávaly dostupnějšími, tak mohou být v budoucnosti těžce placeným luxusem.
Autor: Veronika Tůmová