zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Říjen – měsíc boje proti rakovině prsu

Veronika Tůmová
22.10.2024

Rakovina prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním u žen a její výskyt stále stoupá. Podle dostupných statistik má však až 90 % případů při včasné diagnostice díky moderní medicíně vysokou šanci na úplné vyléčení. Říjen je tradičně věnován prevenci rakoviny prsu a po celé zemi probíhá osvětová kampaň na podporu žen bojujících s touto nemocí.

V raném stádiu nemoci je léčba nejefektivnější a pacientkami je také lépe snášena. Každá žena starší 45 let má nárok jednou za dva roky na mamografické vyšetření hrazené pojišťovnou, měla by je tedy rozhodně absolvovat.

Růžová kampaň proti rakovině prsu

Symbolem kampaně je růžová stužka, která symbolizuje solidaritu a povědomí o rakovině prsu. Informovanost veřejnosti má pochopitelně naprosto zásadní vliv na míru úspěšnosti boje s touto zákeřnou nemocí. Jde o nejčastěji diagnostikované onkologické onemocnění u žen v rámci Evropské Unie, a právě včasné odhalení diagnózy pomocí screeningových programů pomáhá významně snižovat úmrtnost na toto onemocnění.

Samovyšetření prsu

Samovyšetření prsu je metoda, kterou si ženy mohou provádět samy, aby včas odhalily možné abnormality nebo změny v prsní tkáni. Doporučuje se jako doplněk k pravidelným lékařským prohlídkám a mamografickému screeningu. O způsobu samovyšetření prsů by vás měl poučit gynekolog v rámci preventivní prohlídky. U žen nad pětadvacet let věku lékař provede také klinické vyšetření prsů, pokud mají v rodině výskyt zhoubného nádoru prsu nebo mají jiné rizikové faktory.

Mamografické vyšetření prsu

Mamograf je nejbezpečnější metoda screeningu rakoviny prsu a jeho využití bez nadsázky zachraňuje životy. Mamografický screening je program sekundární prevence rakoviny prsu, ve kterém je každé ženě v ČR od 45 let umožněno jednou za dva roky (bez omezení horní věkové hranice) preventivní vyšetření mamografem, přestože nemá žádné obtíže. Jeho cílem je vyhledávání léčitelných minimálních nádorů v prsní žláze. V České republice byl screening zahájen na podzim roku 2002 a provádět ho smějí jen akreditovaná mamodiagnostická centra.

Proč chodit na preventivní mamografické vyšetření?

V ČR je ročně diagnostikováno kolem 5000 nových případů rakoviny prsu. Pravidelné mamografické vyšetřování žen snižuje úmrtnost na rakovinu prsu až o 35 %, protože jen včas odhalený zhoubný nádor je dobře léčitelný. Mamografie umožňuje odhalit nádor o dva až tři roky dříve než vyšetření pohmatem, tedy v době, kdy se žena může cítit zcela zdráva a je bez potíží. Tuto metodu v případě potřeby doplňuje sonografie, o kombinaci těchto vyšetřovacích metod vždy rozhoduje lékař. Mamografické vyšetření provádí speciálně proškolené radiologické asistentky, snímky hodnotí lékař, který také provádí další doplňující vyšetření. Nález v psané podobě dostává žena do rukou ihned po vyšetření, lékař ženu osobně s výsledkem vyšetření srozumitelně seznámí a doporučí jí další postup či termín kontroly.

Zdroj: fno.czvzp.cz

Autor: Veronika Tůmová

Studené končetiny a špatný krevní oběh. Příroda však poskytuje látky, které dokáží pomoci

Další články

Zpátky do školy! Jak zvládnout nový začátek
Rodiče a děti

Zpátky do školy! Jak zvládnout nový začátek

03.09.2024

Nástup do školy je velký krok nejen pro děti, ale i pro vás a čeká vás bezpochyby náročné období. Někteří rodiče své děti na nástup do první třídy připravují velmi důsledně a syste ...