zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Preeklampsie – komplikace v těhotenství, jejíž příznakem je vysoký krevní tlak

Veronika Tůmová
24.06.2024

Preeklampsie je závažný stav, který komplikuje přibližně 5 % všech těhotenství. Nejčastěji se objevuje ve třetím trimestru a představuje nebezpečí jak pro budoucí matku, tak i pro ještě nenarozené dítě. Je pro ni typický vysoký krevní tlak a výskyt bílkovin v moči. Toto onemocnění je třeba včas rozlišit od běžného vysokého tlaku, tzv. hypertenze.

Preeklampsie úzce souvisí se špatným vývojem placenty, kdy dochází k nedostatečnému prokrvení a okysličení plodu. Na toto nedostatečné zásobení reaguje plod vytvářením látek, které zvyšují krevní tlak matky. Tyto látky mimo jiné postihují stěnu cév budoucí matky a mohou způsobit nežádoucí změny v některých orgánech, jako jsou játra, ledviny nebo i mozek. U samotného plodu se preeklampsie projevuje výrazným zpomalením růstu. Zanedbaná preeklampsie může mít i fatální následky.

Příznaky preeklampsie

Začínající preeklampsie je obvykle bezpříznaková a na onemocnění tak může upozornit až běžná prohlídka u gynekologa, kdy je ženě naměřen vysoký krevní tlak. Dalším varovným signálem k diagnostice preeklampsie je zjištění přítomnosti bílkovin v moči těhotné ženy. K příznakům patří:

  • Otoky končetin
  • Rychlé přibývání na váze
  • Bolesti hlavy
  • Zdvojené nebo rozostřené vidění
  • Bolest pod žebry
  • Nevolnost a zvracení

Prevence preeklampsie

Základem prevence této nepříjemné komplikace jsou pravidelné návštěvy u gynekologa, kdy se těhotné ženě pravidelně měří krevní tlak a vyšetřuje moč. Pokud lékař u ženy zaznamená vysoké riziko preeklampsie, může ženě doporučit vyšetření na specializovaném pracovišti, které může odhalit nemoc ještě před prvními příznaky. Toto vyšetření se provádí mezi 11. a 14. týdnem těhotenství a je plně hrazeno ze zdravotního pojištění. Pokud žena nespadá do rizikové skupiny, může jej absolvovat jako samoplátce. Ve 24. týdnu těhotenství se provádí další test na preeklampsii, a to u žen, které prodělaly preeklampsii v předchozím těhotenství. Pokud je riziko rozvoje preeklampsie u pacientky vyšší, pak se těhotné ženě může doporučit užívání nízkých dávek kyseliny acetylsalicylové, která je také známá jako Acylpyrin. Tato látka se nasazuje od 16. týdne těhotenství a je nezbytné ji užívat až do 34. týdne těhotenství. Podávání kyseliny acetylsalicylové může snížit riziko vzniku časné preeklampsie téměř o 80 %.

Diagnostika preeklampsie

Pro stanovení diagnózy preeklampsie je důležité důsledné vyšetření a celá řada testů. Nejčastěji jde o:

  • Krevní testy pro zhodnocení funkce jater a ledvin
  • Analýza moči pro zjištění přítomnosti bílkovin
  • Měření krevního tlaku
  • Ultrazvukové vyšetření pro monitorování vývoje plodu a hodnocení množství plodové vody
  • Dopplerova sonografie pro posouzení průtoku krve v pupečníku a cévách placentárního lůžka

Léčba preeklampsie

Léčba tohoto onemocnění je zaměřena především na udržování správného krevního tlaku, a to pomocí antihypertenziv bezpečných v těhotenství. Pro budoucí matku to znamená častější kontroly u lékaře, ve vážnějších případech pak hospitalizace. V případě těžké formy preeklampsie je jedinou možností léčby vyvolání předčasného porodu, který je v tomto případě nejčastěji proveden císařským řezem. K rychlejšímu vyzrání plic a dalších orgánů novorozence je pak možné využít kortikosteroidní hormony.

Zdroj: nedoklubko.czmojemedicina.cz

Autor: Veronika Tůmová

Vytvoření bezpečného a stimulujícího prostředí pro zdravý vývoj vašich dětí
Menstruace: Co všechno ji ovlivňuje a jak pomohou vhodné doplňky stravy?

Další články