Pozor, angína nám hrozí i v létě!
Je možné si i v těchto parných letních dnech přivodit angínu? Bohužel je, a to velice jednoduše. Snadno to přeženeme se zmrzlinou nebo ledovými nápoji, příliš se vystavujeme chladící klimatizaci, zůstaneme příliš dlouho v mokrých plavkách a nakonec, zrádné výkyvy počasí. To všechno jsou důvody, proč se jednoho letního rána vzbudíme s nepříjemně známou bolestí v krku.
Jak poznáme, že je to opravdu angína?
Bolest v krku, horečka, při bližším zkoumání také zarudlé hrdlo a bílé či nažloutlé povlaky na mandlích - typická, rozvinutá bakteriální angína. U virové angíny je typická pouze zarudlost. Streptokoková angína začíná obvykle zprudka, příznaky - únava, malátnost, horečka, bolesti v krku - se objevují velmi rychle. Virové angíny mají pozvolnější začátek, někdy však i bakteriální angína začíná nehnisavými změnami na mandlích. Pokud jsou příznaky jasné a na mandlích jsou povlaky, neměli bychom ani na dovolené s návštěvou lékaře otálet.
Lze angínu "přechodit" bez větších potíží?
Rozvinutou angínu s typickými příznaky nemoci přechodíme jen těžko, většinou nás fyzicky omezuje jak na pracovišti, tak během dovolené natolik, že vyhledáme lékaře a dostaneme léky.
Jsou-li obtíže mírnější, zhoršují se pomalu, nebo vědomě odmítáme léčbu v přesvědčení, že jde o nachlazení, které zmizí samo, riskujeme závažnější komplikace tohoto onemocnění.
Léčíte angínu zmrzlinou? Riskujete podchlazení mandlí!
Při bolestech v krku a projevech angíny si můžeme pomoci větším množstvím zmrzliny - OMYL! Na tuto babskou radu rychle zapomeňte. Jde jen o velmi dočasnou úlevu, která k léčbě nijak nepřispívá, naopak!
Podchlazení mandlí, kterého tímto docílíte, může další průběh nemoci výrazně zhoršit a zkomplikovat. I v létě proto raději spoléhejte na osvědčené způsoby léčby, navštivte lékaře a svěřte se účinkům předepsaných a účinných medikamentů.
Zdroj: ordinace.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová