zdroj: Shutterstock.com
Ostatní témata

Peroxid vodíku a jeho zdravotní i jiná využití

Veronika Tůmová
24.10.2021

Peroxid vodíku je známý dezinfekční a maximálně víceúčelový prostředek, který by neměl chybět v žádné domácnosti či lékárničce a má velmi široké využití. Za zmínku stojí i jeho velmi dobrá cenová dostupnost. Od drobných poranění, zánětů a kvasinek, přes odolné skvrny a vodní kámen až po likvidaci plísní, světlejší odstín vlasů či dokonce marinády na maso – peroxid vodíku si zkrátka poradí téměř se vším.

Peroxid vodíku svou oxidační reakcí usmrcuje mikroby a k ošetření povrchových ran se používá už skoro dvě stovky let. Můžete jím nahradit jiné pomocníky, jako je ocet nebo jedlá soda. Světlem se rozkládá na vodu a kyslík, je tedy naprosto bezpečný, navíc nezatěžuje životní prostředí.

Pro desinfekci ran, výplachy, koupele, proti kožním roztočům i mykózám

Peroxid vodíku nedráždí dýchací cesty a seženete jej snadno v každé lékárně. Prodává se jako 3% vodný roztok nebo 6% peroxid na odbarvení vlasů. Používá se ke zmíněné dezinfekci ran, ale také k čištění uší od nahromaděného a ztuhlého ušního mazu. Může pomoci také při zalehnutí uší od rýmy. Dále se používá k výplachům ústní dutiny proti zánětům a zápachu, ke koupelím nohou, které zamezí nehtovým mykózám, proti akné, k dezinfekci zubních kartáčků, ale i proti kožním roztočům, dokonce i jako klystýr. Koupel s příměsí peroxidu vám také uleví od zánětu průdušek a měli byste ocenit i sedací koupele s peroxidem při kvasinkových infekcích v pochvě. Obvykle se peroxid pro koupele ředí s vodou v poměru 1:1.

Domácí lékárnička nejen na cesty

Proti vodnímu kameni, k čištění skvrn i k zesvětlení vlasů

Peroxid pomůže od usazenin vodního kamene a k čištění povrchů v domácnosti, zbaví vás však také nepříjemného zápachu zatuchliny. Pomocí peroxidu se nemusíte bát vyčistit ani plastové hračky do koupelny nebo si s jeho pomocí čistit kontaktní čočky. Peroxid vás dokonale zvládne zbavit nečistot a bakterií, například při mytí lednice, ale i koupelnových povrchů, včetně skla a zrcadel. Skvěle vyčistí a vydezinfikuje také jídlonosiče a krabičky, které používáte k uskladnění potravin. Peroxid vodíku vás zbaví také skvrn od krve a potu, a jak známo, pomůže vám i k blond barvě vlasů. Pár kapek smíchaných s vodou na zalévání pokojových květin by mělo pomoci od plísňových onemocnění listů. Peroxid se přidává i do marinády na maso a ryby.

Blahodárná síla šípků v kuchyni i kosmetice

Peroxid vodíku a bělení zubů

Peroxid vodíku je podle všeho nejúčinnější prostředek k bělení zubů a jako jediný dokáže zuby zesvětlit o několik odstínů. V EU je od roku 2012 povolen maximální obsah peroxidu v bělících pastách a přípravcích určených k domácímu bělení zubů 0,1 %, tedy zanedbatelný. Pokud dáte přednost profesionálnímu bělení zubů u svého dentisty, povolený obsah peroxidu stoupne na 6 %. Na českém trhu se objevují dovezené bělicí pásky s obsahem peroxidu i více než dvojnásobně přesahujícím povolený limit a jejich použití je velkým rizikem. Mezi vedlejší účinky běleni zubů s peroxidem bez odborného vedení patří například pálení dásní, silné trnutí zubů a zvýšená citlivost zubů na teplé a studené podněty. Nežádoucí účinky se pak zvyšují v případě aplikace na poraněnou tkáň, při častém opakování aplikace, po konzumaci alkoholu nebo u silných kuřáků. Mluví se dokonce i o riziku vzniku rakoviny ústní dutiny.

Domácí péče pro zářivě bílé zuby

Zdroj: www.mywhitesecret.cz, www.rehabilitace.info,

Autor: Veronika Tůmová

Podzimní prázdniny: Jak si je s dětmi užít?
Rozhovor: „Zákazníci jsou naší součástí a tvoří s námi celou Nutripu,“ říká zakladatelka Barbora Honzíková

Další články