zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Péče o nohy při cukrovce: Vyhněte se komplikacím s diabetickou nohou nebo vředy

Kateřina Hájková
23.09.2020

Diabetická noha je běžnou příčinou hospitalizace. Abyste se vyhnuli závažným komplikacím s ní souvisejícím, je důležité se naučit, jak o ni pečovat.

Cukrovka neboli diabetes je chronické onemocnění, které postihuje více než 400 milionů lidí na celém světě. Způsobuje významné zvýšení hladiny glukózy (cukru) v krvi. K tomu dochází, když tělo nevylučuje dostatek inzulínu, nebo nevylučuje inzulin vůbec žádný. Inzulin je hormon vylučovaný slinivkou. Umožňuje glukóze vstupovat do buněk a dodávat jim energii. S nedostatkem inzulinu zůstává glukóza v krvi, což postupem času způsobuje vážné zdravotní problémy. Jedním z nich je i diabetická noha, jejímž vlivem je nemocný náchylnější k určitým typům vnějších i vnitřních zranění. Proto je tento stav považován ze velmi riskantní.

Vysoká hladina cukru v krvi postihuje nervy

Pod známým termínem „diabetická noha“ se ukrývá neuropatická klinická porucha vyvolaná hyperglykémií. Přeloženo do češtiny: jedná se o postižení nervů, v podstatě jejich znecitlivění, způsobené vysokou hladinou cukru v krvi. Může a nemusí souviset i s potížemi se srdcem. Faktem ovšem je, že diabetická noha je jednou z hlavních příčin amputací nohou, podobně jalo diabetické vředy – další komplikace způsobená cukrovkou.

Onemocnění srdce a cév - znáte příznaky a možnosti prevence? 

Jak o nohy pečovat při diabetu

Pokud již cukrovkou trpíte, měli byste proto věnovat zvýšenou pozornost péči o nohy. Zde je několik obecných doporučení:

  • Nechoďte venku bosí: Poškození nervů snižuje citlivost, což znamená, že nemusíte cítit kameny nebo jiné překážky a přivodit si zranění.
  • Každý den si nohy umyjte jemným mýdlem a teplou vodou: Nohy rozhodně dlouho nemáčejte ve vodě. Po umytí je vysušte jemným poklepáváním ručníkem místo toho, abyste je silně třeli. Velmi opatrní buďte při sušení mezi prsty.
  • Po umytí nohy namažte: Je důležité, abyste nohy udržovali měkké a hydratované. Tím zabráníte prasklinám ze suché kůže a zmírníte riziko infekce. Krém nenanášejte mezi prsty.
  • Buďte opatrní při stříhání nehtů: Zastřihávejte je do rovna a ke zjemnění rohů používejte pilník. Pokud objevíte zarostlý nehet, navštivte lékaře.
  • Nevystavujte nohy zbytečnému teplu: Nenoste teplé ponožky, nepokládejte je na radiátor a nepřibližujte je ani k jinému zdroji silného tepla.
  • Nekuřte: Kouření poškozuje cévy a snižuje schopnost krve přenášet kyslík po těle. V kombinaci s diabetem může kouření výrazně zvýšit riziko amputace - a to nejen nohou, ale i rukou.

Prediabetes: Varování organismu před propuknutím cukrovky 

Jak vybírat boty

Boty, které nazujete, byste měli vybírat skutečně s rozvahou. A stejně pozorně byste je měli nazouvat a sundávat. Špatně padnoucí boty mohou vést ke vzniku vředů a infekcí, podobně jako předměty, které v botách uvíznou a vy je nebudete cítit. Nevěřili byste, kolik neplechy dokáže v botě natropit jeden malinký kamínek, který diabetik necítí… Čeho si všímat?

  • Nové boty kupujte odpoledne. V odpoledních hodinách jsou vaše chodidla více rozšířená a boty padnou lépe. Ujistěte se ale o tom a několikrát se v nich projděte. Rozhodně je vyzkoušejte na obě nohy.
  • Vyhýbejte se špičatým botám a botám na podpatku. Špička bot by naopak měla být široká, aby měly prsty dostatek prostoru.
  • Nové boty nenoste více než dvě hodiny. Nenoste každý den stejný pár bot.
  • Než si boty obujete, důkladně je prohlédněte. Zjistíte tak, zda neukrývají třeba kamínek nebo jiný předmět, který by vás tlačil a vy byste to necítili. Mohlo by tak dojít ke vzniku rány a následné infekce. Nezavazujte také boty příliš pevně ale ani ne příliš volně. Volte zlatou střední cestu.
  • Vyhněte se dlouhým procházkám. Dělejte si přestávky. Organizujte procházky tak, abyste si během odpočinku mohli sundat boty a ponožky a zkontrolovat známky otlaků a zarudnutí.

 

Obutá - neobutá, tedy barefoot

Autor: Kateřina Hájková

Proč se zajímat o bio kosmetiku?
Chraptění, deprese a zácpa: I tak se může projevit Hashimotova thyroitida

Další články

Podzimní trendy v líčení: Inspirujte se!
Péče o tělo

Podzimní trendy v líčení: Inspirujte se!

07.09.2020

Podzim klepe na dveře a s nadcházejícími výraznějšími barvami přírody se vrací i výraznější barvy do ženských tváří. Skromné líčení pro navození přirozeného vzhledu mělo převahu v ...