Ortopedická obuv a vložky na míru: Kdy je vaše chodidla potřebují?
Ortopedická obuv na míru je určena pro nápravu vrozených i získaných deformit nohou, pomáhá u pooperačních stavů, při zkratech končetin apod. Velká část vrozených vad na nohách vzniká vlivem dědičnosti, může k nim však dojít také působením zevních vlivů.
Vzniklé deformace nohou či prstů jsou obvykle důsledkem trvalého přetížení, svalovou nevyvážeností, v neposlední řadě pak metabolickými poruchami. Pro těžké ortopedické vady jako je např. koňská vbočená noha, vyklenutá noha nebo hákovitá noha je nutné nasazení ortopedické obuvi, která bude zhotovena pro daného pacienta individuálně, tedy přímo jemu na míru. Lidé se středně těžkými a lehkými ortopedickými vadami pak mohou použít speciálně upravenou terapeutickou obuv, kterou lze koupit ve specializovaných prodejnách. Tuto obuv je možné ještě individuálně upravit a používat speciální ortopedické vkládací stélky – vložky.
K čemu je speciální ortopedická obuv?
Ortopedická obuv vám může být doporučena a předepsána, pokud se vás týká různě závažné postižení nohou. Některé tyto vady mohou způsobovat bolest při chůzi v normální obuvi, můžou ji dokonce zcela znemožnit. Tato obuv není vyráběna sériově, ale je zhotovena na základě individuálního zaměření, které provede tzv. protetický technik, např. formou odlitku, obtisku, obkreslení obvodu chodidla apod. Obuv je po jednotlivých částech vyráběna ručně, podle osvědčených standardů, ze zcela přírodních a vysoce kvalitních materiálů. Protetický technik vezme míru na předepsanou ortopedickou obuv, poradí s výběrem vzoru a měl by mít také k dispozici vzorník materiálů a barev.
Kdy a jak pomáhají ortopedické vložky?
Ortopedické vložky jsou významnou zdravotní pomůckou při nejrůznějších obtížích, kdy například vlivem vrozených dispozic došlo ke změně tvaru chodidel, deformaci prstů, ke vzniku patní ostruhy, plochonoží v důsledku propadu nožní klenby apod. Pomáhají také v případě rozdílné délky nohou. Mohou však sloužit i jako prevence vzniku těchto vad a potíží, nohám ulevit a přinést pohodlí při chůzi i delším stání. U plochých nohou se používají vložky, které podélnou klenbu lehce přizvednou a zapojí tak ochablé svaly. Vložky mívají nižší profil. V případě vysoké klenby jsou vložky naopak vysoké a fungují jako podpěra chodidla ve střední části, což dodá úlevu přetíženým svalům a vazům. Vložky musí do obuvi přesně pasovat, nesmí být krátké a volně se pohybovat, ani příliš dlouhé a po vložení do obuvi se krčit a deformovat. Nová vložka by měla kopírovat tvar původní stélky.
Vbočený palec: Proč je tak častým jevem a jak může pomoci fyzioterapie?
Ortopedické vložky pro děti i pro sport
Dětské ortopedické vložky jsou využívány při nižším stupni postižení nohou. Jedná se obvykle o příčně a podélně plochou nohu, patní ostruhy, kladívkové prsty apod. Speciální ortopedické vložky vhodné pro sport představují komplexní řešení pro prevenci přetěžování a deformit nohou pro aktivní jedince. K jejich největším přednostem patří skvělé přizpůsobení se noze, schopnost tlumení nárazů a ochrana patní kosti, maximální podpora nožní klenby a stabilizace celkového držení těla.
Kdo předepisuje ortopedickou obuv a vložky?
Pro objednávku ortopedické obuvi a speciálních vložek budete potřebovat poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku, kterou vám na základě stanovené diagnózy vystaví nejčastěji ortoped, rehabilitační lékař, chirurg či ortopedický protetik. Speciální ortopedické vložky jsou pak z 80% hrazeny zdravotní pojišťovnou, platí to však při objednávce do dvou párů za rok.
Onemocnění a problémy, které může signalizovat bolest palce u nohy
Zdroje: www.protetika-ergona.cz, www.chodimzdrave.cz
Autor: Veronika Tůmová