Okluzor - k čemu slouží a z jakých druhů máme na výběr?
Okluzor (lidově klapka), je speciální pomůcka k zakrytí oka, používá se zejména při léčbě dětské šilhavosti neboli strabismu a tupozrakosti - amblyopie. S jeho pomocí se tak stabilně zakrývá jedno oko, případně obě oči střídavě.
Doba nutnosti nošení okluzoru může být samozřejmě různá, závisí na druhu oční vady, postupu léčby a stanovuje ji vždy lékař. Jeho správné používání dle pokynů očního lékaře je základním předpokladem pro úspěšnou léčbu.
Druhy okluzorů
Okluzory bývají vyrobeny z různých materiálů. Lepí se přímo na kůži v okolí oka, nebo se připevňují na obrubu brýlí. Náplasťové okluzory se lepí přímo na kůži přes oko, látkové se nosí na brýlích. Výhoda těch prvních spočívá v dokonalém zakrytí oka, jsou k dostání i v mnoha barevných provedeních a s líbivými dětskými motivy. Látkový okluzor vyžaduje správnou instalaci na brýlovou obrubu, je však pro dítě velmi pohodlný. Jednorázově se okluzor používá například také k zakrytí oka během perimetrického vyšetření (vyšeření zorného pole). Při používání náplasťových okluzorů se zejména u dětí mohou objevit kožní alergie, v takovém případě se může přejít na okluzory textilní. Dále existují okluzory gumové nebo plastové, ale také okluzní kontaktní čočka.
Děti a zvykání si na okluzor
Nošení okluzorů je obvykle dlouhodobou záležitostí, proto mohou rodiče v optice vyzkoušet s dítětem různé typy a druhy. Rodiče by se poté měli přesně řídit pokyny oftalmologa, tedy vědět které oko lepit, kolik hodin denně a v jakém režimu. Dítě poté potřebuje čas, trpělivost a soustavnou spolupráci dospělých. Je nuceno zvyknout si na orientaci v prostoru pouze za pomoci slabšího oka, proto bude nezbytný zvýšený dozor, a to nejen kvůli možnosti úrazu, ale i pro případ, že by se dítě pokoušelo samo okluzor sundat. Dítě vidí nemocným okem hůř, léčba však spočívá právě v jeho trénování. Za poctivé a každodenní nošení okluzoru tak určitě mohou rodiče dítěti občas “naordinovat“ i sladkou či jinou odměnu.
Oční vady u dětí - jak je rozpoznat?
Okluzor náplasťový nebo látkový?
Náplasťový okluzor patří k nejoblíbenějším, je vyroben z velmi příjemného, jemně tkaného materiálu, který dovoluje kůži dýchat a tím zaručuje pohodlí. Zářezy na okluzoru zaručují dobré a pevné usazení v blízkosti nosu. Obsahuje také speciální ochrannou mezivrstvu, je hypoalergenní a neobsahuje latex. Dobře přiléhá, ale dá se lehce a bezbolestně sejmout. K dostání je ve více velikostech. Textilní neboli plsťový okluzor se nasazuje na brýle a je vyroben z jemné látkové plsti. Je stálobarevný, hygienicky nezávadný a bez obsahu těžkých kovů.
Plastové a gumové okluzory s přísavkou
Plastové okluzory se dnes používají jen výjimečně a díky širokému výběru jiných typů dnes z nabídek očních optik téměř vymizely. Dříve se vyráběly v očních optikách přímo dítěti na míru. Gumový okluzor se pomocí přísavky přichytí přímo na vnitřní plochu brýlové čočky, nevýhodou však může být specifický a dítěti nepříjemný pach gumy, nesnášenlivost či alergická reakce na kůži, zvýšené pocení pod okluzorem a možnost nežádoucího "podkukování" mimo okluzor.
Komplikace s nalepením okluzoru na kůži a jak vybrat správnou velikost?
Náplasťový okluzor určený k nalepení na kůži obvykle potřebuje k dobrému přichycení teplotu lidského těla. Kůže v okolí oka by tak před aplikací okluzoru neměla být například namazaná krémem, nebo tělovým mlékem, což komplikuje, nebo zcela znemožňuje nalepení náplasti. Doporučuje se před aplikací obličej jemně omýt mýdlem a poté jej pečlivě osušit. S výběrem velikosti okluzoru vám v optice určitě rádi poradí, správnou velikost nepodceňujte. Ta zajistí, že okluzor se nepřilepí na obočí a tím bude jeho snímání bezbolestné. Okluzor je také pohodlnější, jeli dále od oka, dítě tak bude moci oko pohodlně otevřít. Správně zvolená velikost také zajistí, že okluzor zabrání vniknutí jakéhokoliv světelného a zrakového vjemu do oka, což by bylo pro léčbu druhého oka nežádoucí. Pokud jsou okluzory předepsány lékařem, jsou plně hrazeny zdravotní pojišťovnou.
Strabismus neboli šilhání - příznaky a možná léčba
Zdroj: Detskaoptka.cz, Modrykonik.cz, Ortoptika-sovicka.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová