Očkování seniorů po pětašedesátce
Lidé obvykle považují za samozřejmost očkování svých malých dětí a jsou v tomto ohledu zpravidla důslední. Důvěřují očkovacímu kalendáři stejně jako odbornému vedení lékaře. Jak je to však s očkováním u dospělých, a to třeba až v důchodovém věku?
Mají senioři očkování zapotřebí? Může mít očkování přímý vliv na výskyt určitých infekčních onemocnění ve vyšším věku? Je rozhodně třeba si uvědomit, že infekční choroby mohou být nebezpečné i pro dospělé a že očkování má svůj význam v každém věku. Senioři přitom patří spolu s dětmi do nejvíce rizikových skupin.
Senioři a očkování proti chřipce
Senioři a další přesně definované skupiny zdravotně oslabených a rizikových osob se sníženou imunitou mají očkování proti chřipce hrazené z veřejného zdravotního pojištění, a to bez doplatků. Musí jít ovšem o určitou vakcínu, kterou pojišťovny plně hradí dle nařízení Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Rozhodneme-li se pro vakcinaci jinou očkovací látkou, jsme povinni uhradit cenový rozdíl. Plně hrazená vakcína proti chřipce, která je nyní doporučována seniorům nad 65 let, je vakcína Influvac.
Co nabízí dětem (a nejen jim) příroda? Jak zvýšit imunitu i v zimním období?
Pneumokok je známým rizikem pro děti, ublížit však může i seniorům
Proti pneumokokovým onemocněním jsou očkovány malé děti, které jsou v období do dvou let věku náchylnější k výskytu této nebezpečné infekce, stejně jako senioři nad 65 let a jak zmíněno, lidé s oslabenou imunitou. Do rizikové skupiny patří také lidé například s chronickým obstrukčním onemocněním plic, chronickým onemocněním ledvin, jater, nebo srdce. Rizikovými faktory je také závislost na alkoholu, dlouhodobé kouření či diabetes.
Lze zvrátit diabetes změnou životního stylu?
Očkování vakcínou Prevenar 13 po pětašedesátce
Pneumokok se běžně vyskytuje v našich ústech a nosohltanu, je běžnou součástí prostředí v ústní dutině. Pokud se však poruší obranný mechanismus sliznice, například vlivem zánětu či poranění, pneumokokové bakterie se rozšíří do dalších oblastí, kde mohou vyvolat infekci. Pokud má člověk sníženou imunitu, bakterie se mohou dostat do krve, odtud do plic či do mozku, kde způsobí otravu krve. V tom případě jde o invazivní, těžké pneumokokové onemocnění. Zvyšující se odolnost pneumokoků vůči antibiotikům je celosvětový problém, jenž velmi znesnadňuje léčbu onemocnění. Pro seniory ve věku nad 65 let je nyní vakcína proti pneumokokovým infekcím Prevenar 13 nabízena zcela zdarma.
Zvýšené riziko výskytu infekcí u lidí bez sleziny
Slezina je orgán, který významně napomáhá organizmu bojovat proti infekcím. Bez sleziny se dá žít, ale i zdánlivě obyčejné, běžné a banální nákazy tak mohou vážně ohrozit zdraví a život člověka. Slezina odstraňuje z krevního oběhu poškozené červené krvinky a brání tělo před infekcemi, jež se mohou šířit právě krví. Dobře fungující slezina tak zabrání tomu, aby se sebemenší infekce měla šanci rozvinout v sepsi a tím život ohrožující stav. Očkování proti nakažlivým onemocněním je tak v případě ztráty či nefunkčnosti sleziny naprosto zásadní. Můžeme říct, že zcela jistě může znamenat účinnou prevenci, jež je v tomto případě důležitá doslova pro záchranu života.
Slezina - její funkce a s ní spojená onemocnění
Zdroj: Prevenar.cz, Vitalia.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová