Očkování proti pneumokokovým infekcím
Bakterií Streptococcus pneumoniae rozlišujeme více než 90 sérotypů. Tyto bakterie jsou původcem pneumokokových onemocnění. Nebezpečná jsou invazivní pneumokoková onemocnění, která mohou přispět až ke vzniku pneumokokové pneumonie, meningitidy, sepse a artritidy. Nejsou to sice příliš časté komplikace, ale jejich výskyt nelze opomínat. Nejvíce se vyskytují u starších lidí, u dětí do 5 let a chronicky nemocných.
Jak se můžeme nakazit pneumokokovou infekcí
K nákaze dochází kapénkovou infekcí, přičemž zdrojem je jednoznačně nakažený člověk nebo bacilonosič. Doba inkubace je poměrně krátká (přibližně jen 1 - 3 dny). Projevy pneumokokové infekce jsou vysoká teplota, zimnice, třesavka, vykašlávání rezavých hlenů, bolest na hrudi, v těžších případech se přidává dušnost a srdeční arytmie. Pneumokoková infekce bývá často odolná vůči antibiotikům, čímž se snižuje a prodlužuje vlastní léčba.
Jaké potíže pneumokok následně způsobuje?
Pneumokok způsobuje především zápal plic, pneumonii, meningitidu nebo celkovou infekci organismu - sepsi. Pokud se týká méně vážných komplikací, pak to může být zánět vedlejších nosních dutin nebo zánět středního ucha.
Preventivní očkování proti pneumokokovým infekcím
Očkování proti pneumokokové infekci je důležité hned ze dvou hledisek. Za prvé se díky očkování bráníme vlastní nákaze. Určitě o takovou infekci s nejasným výsledkem léčení nikdo nestojíme. A za druhé se jedná logicky o preventivní opatření, které může zabránit šíření této nemoci v celé populaci, což je důležitý aspekt, který díky naší moderní medicíně můžeme jako bonus využívat.
Rozlišujeme dva typy vakcín proti pneumokokové infekci:
- polysacharidová
- konjugovaná
Polysacharidové vakcíny
V roce 1977 byla registrována 14valentní polysacharidová vakcína, která byla v roce 1983 nahrazena dodnes používanou 23valentní vakcínou. Ta je tvořena kapsulárními polysacharidy izolovanými z 23 odlišných pneumokoků.
Konjugované vakcíny
Jejich nejvyšším přínosem je kladná reakce organismů hodně oslabených, zejména dětských, a to už od 2 měsíců věku.
Pneumokokové infekce se svojí vážností a smrtelným nebezpečím řadí k velkým celosvětovým problémům. Ročně na ni podle údajů Světové zdravotnické organizace zemře na celé zeměkouli cca 1,6 milionů lidí, což je hodně alarmující číslo.
Foto: Pixabay.com
Autor: Jitka Suchánková