Nošení roušek (nejen) v období pylových alergií
Od 10. května je stále nutné nosit roušku nebo respirátor venku, ale jen tam, kde se potkají minimálně dvě osoby ve vzdálenosti menší než dva metry, pokud to nejsou členové jedné domácnosti. Musíme je mít stále také například na autobusových zastávkách nebo vlakových nástupištích. Na jejich nošení ve vnitřních prostorech se zatím nic nemění. Nějakou dobu se tedy bez ochrany nosu a úst jistě ještě neobejdeme. Dýchání s rouškou však přináší i nevýhody a rizika. Jaké to jsou a co všechno se v rouškách skrývá, když je neměníme dost často?
Co všechno zachycuje rouška nebo respirátor?
Může být rouška namísto ochrany spíše semeništěm bacilů? Za určitých podmínek určitě. Nečistoty, patogeny, vydýchané hleny – to všechno se zachycuje v roušce či respirátoru při každodenním užití a je proto nutné tuto ochranu nosu a úst důsledně měnit. Patogeny mají v teplém a vlhkém prostředí roušky ideální podmínky pro množení, a pokud se rouška nemění dostatečně často, vdechujeme všechny tyto škodlivé látky zpět do těla.
Rouška a pylové alergie
V případě pylových alergií může být rouška znatelnou výhodou. Při pobytu venku pomůže rouška zachytávat pyl a tím se do těla dostane méně alergenů. Kromě nošení roušek nebo respirátorů však především alergikům dobře poslouží například zvlhčující a čistící spreje vincentky, ale také ty s mořskou vodou. Ty obsahují minerální soli a stopové prvky a jsou velmi vhodné pro zvlhčení sliznic i pro odstranění nečistot.
Nošení roušek a astma
Astmatici a lidé s dýchacími problémy mají potíže s dýcháním pod rouškou, a pokud to jde, raději zkrátka příliš nevychází a zůstávají doma. Tady však vzniká riziko nedostatku pohybu a čerstvého vzduchu, což samo o sobě astmatu vůbec neprospívá. Astmatici by tak měli volit alespoň jednorázové a nevrstvené roušky, přes které je dýchání snadnější.
Roušky v boji proti respiračním onemocněním
Nová a nedávno provedená americká studie prokázala další výhodu roušek, a sice tu, že vznikající vlhkost v ní může pomoci imunitě v boji proti respiračním onemocněním, jako je právě covid-19, ale i ostatním. Studie vedená vědci z amerického Národního ústavu pro diabetes a zažívací a ledvinové nemoci (NIDDK) zjistila, že nošení roušek tak podstatně zvyšuje vlhkost vzduchu, který vdechujeme. Je prokázáno, že zvlhčené sliznice výrazně prospívají funkčnosti imunitního systému. Tento výzkum podporuje význam nošení roušek jako jednoduchého a vysoce efektivního způsobu ochrany před infekcemi dýchacích cest.
Roušky neodložíme ani v létě?
Ministerstvo zdravotnictví se spolu s imunology zaobírá možností nosit roušky na veřejnosti nadále jen za určitých okolností a podmínek – například na hodně frekventovaných místech nebo v situaci, kdy je pohromadě větší skupina lidí. Ve vnitřních prostorách si však budeme muset zvyknout na to, že roušky nebo respirátory budeme využívat i nadále, abychom předešli zvýšenému riziku nákazy v těchto místech, tedy v obchodech, na úřadech apod.
Darujete květinu? Pozor na alergie!
Autor: Veronika Tůmová