zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Migréna – nejčastější spouštěče a první pomoc při náznacích, že přijde

Simona Staňková
16.10.2023

Bolest hlavy dokáže někdy velmi znepříjemnit běžný život snad každému z nás. Většinou se dá ale vcelku dobře zvládnout. S úlevou nám pomohou třeba bylinky, cvičení nebo například léky proti bolesti. Pokud se ale dostaví migréna, dokáže nás doslova odrovnat a vyřadit z každodenního života na různě dlouhou dobu. S podzimem a divokým počasím se migrény mohou objevovat ještě častěji.

Co je migréna a jaký má průběh?

Řadíme ji mezi neurologické onemocnění, vyznačující se zejména silnou pulzující bolestí hlavy. Doprovází ji však i mnoho dalších nepříjemných projevů. Migrénu dělíme do více skupin, podle toho, jaký má průběh a z jaké vzniká příčiny (migréna s aurou, retinální migréna, hemiplegická migréna, chronická migréna apod.). Obecně ji ale dělíme do čtyř fází:

  1. Prodromální stádium – trvá hodiny až dny a hovoříme o tzv. předběžné fázi, projevující se bolestí hlavy, depresí, lítostivostí, zíváním, změnami chutí, nemusí se však vůbec objevit.
  2. Aura – trvá minuty až celou hodinu, projevuje se například špatným viděním (blikající tečky, jiskry, slepá místa ve vidění až dočasná ztráta zraku), mravenčením kůže, změnami v řeči, zvoněním v uších, změnami chuti nebo čichu, zažívá ji 15–20 % lidí, kteří trpí migrénami, auru lze léčit.
  3. Vlastní záchvat – několik hodin až dní trvající nesnesitelná bolest připomínající vrtání, pulzování, nejdříve na jedné straně hlavy, později se rozšiřující na stranu druhou, může se objevit i nevolnost, zvracení, závratě, světloplachost, bolest očí, zimnice.
  4. Postdromální stádium – tzv. kocovina, nastává pocit úlevy a velké únavy, vyčerpání, jsme celkově „otupělí“, je nutné doplnit tekutiny, minerální látky (hořčík) a odpočívat.

Jak si můžeme ulevit od bolesti?

Trpíte-li na migrény, jistě ji už poznáte přicházet. V takovém případě je nejlepší se na ni připravit. Vezměte si hořčík a dostatečně pijte. Pokud možno, odpočívejte, nejlépe v tiché, tmavé místnosti, pravidelně větrejte. Dejte si na zátylek studený obklad. Vyzkoušet můžete i zázvor, zvláště, pokud máte pocit na zvracení. Běžné léky na bolest hlavy mohou někomu také lehce ulevit, nemusí ale zabrat vůbec. Pokud máte velmi těžký průběh, poraďte se s lékařem, existují dnes léky přímo na migrénu, nicméně by bylo vhodné podstoupit i nějaké vyšetření, aby se případně vyloučil jiný zdravotní problém.

Spouštěčem může být strava, stres, ale i změna klimatu

Odhaduje se, že v České republice trpí migrénou přibližně 1 milion lidí. Nelze ale jednotně říct, co ji spouští. Každý z nás je jinak citlivý na různé podněty, někomu může vyvolat migrénu třeba velmi jasné světlo či intenzivní silná vůně/pachy nebo třeba přílišný hluk. Mezi další možné spouštěče patří například i:

Dědičnost – uvádí se, že až 80 % lidí, trpící migrénami, mají ve své rodině příbuzné, kteří s tímto onemocněním také měli/mají tu čest.

Hormony – až 3x více trpí na migrény ženy. Je to dáno měsíčním cyklem a s ním spojenými výkyvy hormonů.

Strava – nepravidelná, nedostatečná nebo nevyvážená strava je také u někoho spouštěčem. Potraviny, které se na tom mohou podílet jsou například čokoláda, tavené a zrající sýry, avokádo, kofein a alkohol celkově, fermentované a nakládané potraviny a obecně výrobky, které obsahují dusičnany ad.

Spánek – nedostatek nebo naopak nadbytek spánku může vést k migréně.

Stres, silné emoce – silný stres až deprese jsou samy o sobě nepříjemnými a pro naše zdraví rizikovými faktory pro rozvoj jiných nemocí. I ten řadíme mezi spouštěče.

Změny klimatu – bohužel málo ovlivnitelným původcem migrenózních stavů je i klima. Déšť, bouřky, atmosferický tlak, nadmořská výška apod. jsou častým spouštěčem. Podzim je plný výkyvů počasí, a tak se pro některé lidi může stát toto období velmi nepříjemným.

Migrénu nám však mohou vyvolávat i jiné podněty, například problém s krční páteří, oční vady nebo třeba i některé léky. Poukazovat však může i na závažnější nemoci, je proto důležité vysledovat, co nám tyto stavy spouští a případně se poradit se svým lékařem o dalších postupech a vyšetřeních.

Můžeme četnost migrény zmírnit?

Samotnou migrénu bohužel vyléčit nelze, můžeme si ale několika kroky alespoň trochu ulevit a pomoci. Základem je přijít na to, co nám nemoc spouští. Proto se často doporučuje, vést si tzv. deník pro záznamy migrény, kde si jedinec podrobně zapisuje veškeré události, pocity apod., které migréně předcházeli, ale i samotný průběh, délku trvání, stavy po odeznění. Na základě toho můžeme poté společně i s lékařem, neurologem, hledat příčiny.

Mezi metody, které lze praktikovat „preventivně“ patří především dostatečný pitný režim a kvalitní, pestrá a pravidelná strava. Vyvarujte se konzumaci alkoholu, kouření či nadbytku kofeinu. Dbejte také na přísun hořčíku a omega-3 mastných kyselin. Nezapomínejte na dostatek odpočinku a spánku, zkuste jógu, meditaci nebo řízené dýchání. Vyhýbejte se co nejvíce stresovým situacím, hlučným místům, zakouřeným prostorům apod. Máte-li sedavé zaměstnání a trávíte hodně času u monitoru, dělejte si přestávky, protáhněte se a na chvíli zavřete oči, odpočívejte. Je vhodné, zařadit také pravidelný pohyb, zkusit masáže nebo cviky na uvolnění krční páteře.

Zdroje: my.clevelandclinic.org, BLOG brainmarket.cz, omigrene.cz

Autor: Simona Staňková

Jak podpořit imunitu v podzimním období – z pohledu stravy, doplňků a dalších opatření
Osteoporóza hrozí hlavně ženám po menopauze, dbejte na prevenci

Další články

Přirozený pohyb a jeho role v našem každodenním životě
Zdravý život

Přirozený pohyb a jeho role v našem každodenním životě

08.10.2023

Lidské tělo je od přírody uzpůsobeno k pohybu, současný způsob života mnohých z nás však pohyb spíše intenzivně potlačuje. Příliš rychle si zvykáme na pohodlí ve všech životních as ...