zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Migréna: Jaké jsou spouštěče a jak se úmorných bolestí hlavy zbavit?

Veronika Matoušová
09.04.2021

S obdobím jara přichází také náročné střídání počasí, jeden den vás hřejivé slunce donutí jít ven jen v tričku a další den se neodvážíte vystrčit nos bez zimní bundy. Neustálé střídání teplot, tlaku, deště a slunečního svitu tak řadu lidí vykolejí nejen psychicky, ale hlavně fyzicky. Častým projevem pak bývají úmorné bolesti hlavy. A pro citlivější jedince trpící na migrény je toto období o to více náročné. Právě během jarních měsíců se migrény hlásí častěji a mohou být také silnější než v jiném ročním období. Jak migréně předcházet?

Migréna není jen obyčejná bolest hlavy

Urputná bolest hlavy, která trvá několik hodin nebo i dní. Znemožní vám pracovat, ale i vykonávat jakoukoliv běžnou denní činnost. Projevuje se opakující se pulzující bolestí nejčastěji na jedné straně hlavy. To je migréna. Jedná se o vážné chronické onemocnění postihující cévy v mozku, které je velmi nepříjemné a bolestivé. Touto nemocí trpí častěji ženy, přičemž nejvíce osob trpících na migrény je mezi 30. a 40. rokem života.

Co je spouštěčem migrény?

Faktorů, které migrénu spouští, je celá řada. Určitou roli hraje dědičnost. Mezi vnější vlivy pak patří zejména stres, kouření, alkohol, změna počasí, hluk, prudké světlo, nepřiměřené sluneční záření, nedostatek spánku, ale i hladovění nebo žízeň či hypoglykémie. Migrény jsou často také následkem jiných zdravotních potíží, například se zuby, při očních vadách, po úrazu hlavy či vlivem hormonální nerovnováhy (při menstruačním cyklu nebo menopauze). Spouštět ji ale může také nadměrná spotřeba léků na bolest nebo antikoncepce. Pokud trpíte migrénou a netrápí vás výše uvedené zdravotní potíže, ani neberete léky, pak je důležité sledovat se a pozorovat, co vám nedělá dobře, těmto faktorům se poté vyhýbat.

Když migréna přijde – jaký je průběh?

Lidé trpící na migrény často mívají příznaky ještě před samotným nástupem bolesti neboli záchvatu. Jde zejména o častější močení, žíznivost, větší chuť na sladké, zívání, únava, napětí ve svalech či bolesti břicha. Po psychické stránce jedinec pociťuje lítostivost, podrážděnost až deprese, ale také euforii. Tato fáze trvá hodinu až dvě. Kolem 20 % migreniků pak trpí na migrény s aurou, ta se projevuje pocitem slabosti, mžitkami, dvojitým či rozmazaným viděním, poruchou čichu nebo vyjadřování. Samotný záchvat migrény pak trvá různou dobu, je to velice individuální. Jedná se o pár hodin až několik dnů. Není výjimkou, když se migréna opakovaně vrátí během jednoho týdne. Tato fáze samotného záchvatu je charakteristická pulzující bolestí na spáncích, za uchem nebo v týlu, která se šíří do celé poloviny hlavy. Může se také koncentrovat v okolí oka. Samotnou bolestí to ale nekončí. Migrény jsou často doprovázeny nevolností a zvracením, lidé také trpí na zimnice, závratě či světloplachost. Po období záchvatu nastává fáze, kdy bolest pomalu odeznívá a pro jedince to znamená úlevu, ale také vyčerpanost. Na řadu tak přichází období spánku, odpočinku, ještě nějakou dobu trvá citlivost na zvuky, pachy či další rušivé podněty.

Jak migréně předcházet?

Pokud trpíte na pravidelné migrény, je potřeba tomu přizpůsobit svůj styl života. Máte tak šanci snížit počet záchvatů nebo se bolestí časem i úplně zbavit. Pravidelně se tedy věnujte pohybu, hlavně na čerstvém vzduchu, dopřejte si pravidelný relax a odpočinek, nepřepínejte se. Vyhýbejte se nadměrnému stresu, výrazným pachům nebo přílišnému hluku. Dbejte na pravidelnou stravu a dostatečný pitný režim. Choďte ve stejném čase spát a dopřejte si alespoň sedm hodin spánku. Důležité je také myslet pozitivně, smát se, obklopovat se příjemnými lidmi a žít v rodinné harmonii. Nelze trávit celé dny jen prací, naopak, naučte se najít si čas na rodinu, své koníčky a třeba na cvičení jógy. Do svého domova si pořiďte klidné nevýrazné barvy, jako je například příjemná zelená. A samozřejmě dbejte na zdravý jídelníček. Bohužel existuje mnoho potravin a nápojů, které migrénu spouští nebo zhoršují její průběh. Především je důležité vyhýbat se umělým sladidlům, dráždivým jídlům a dusitanům. Jezte pravidelně a střídmě, nehladovte a ani se nepřejídejte. Pečlivě si hlídejte pitný režim, omezte kofeinové nápoje a alkohol. A které potraviny jsou nejvíce nevhodné? Zejména uzeniny, kvašené potraviny a nápoje (pivo, víno), zrající aromatické sýry, příliš zralé ovoce, čokoláda a další sladkosti, konzervované potraviny, slané pochutiny, příliš aromatické koření a glutamát.

Co vám může pomoci z přírody?

Do jisté míry mohou pomoci doplňky stravy s obsahem hořčíku a vápníku, B komplex nebo třeba pupalkový olej. Z oblasti bylinek se osvědčila například řimbaba obecná, známá jako kopretina, dobře může posloužit také ginkgo biloba. Jako prevence se doporučuje například levandule, rozmarýn nebo majoránka. Můžete volit mezi éterickými oleji, inhalací jejich odvaru nebo je použijte do koupele. Eukalyptový, bazalkový, meduňkový nebo levandulový olej také můžete rozetřít na spánky. Pomoci mohou také potraviny. Pokud cítíte, že se blíží záchvat, zkuste zázvor - uvařte si čaj z čerstvého nebo sušeného zázvoru. Vhodný je také meduňkový nebo mátový čaj. Ať už vás trápí chronická migréna, nebo na ni trpíte jednou za čas, nejlepší je řídit se hlavní zásadou. A tou je celoživotní dodržování životosprávy. Veďte si v diáři dny, kdy se bolesti dostavily, co tomu předcházelo, ale také co jste jedli a pili. Sledujte, v jaké době a za jakých okolností migréna nejvíce útočí a snažte se těmto situacím vyhýbat. Právě teď na jaře přichází doba, kdy jsou bolesti hlavy a migrény častější, myslete tedy o to více na prevenci. A když už na sobě cítíte příznaky přicházející migrény, platí, že je potřeba co nejdříve podat antimigrenózní lék, vyhledat klid, tmu, ticho a odpočívat.

Migrény: Jak se jich zbavit jednou provždy?

Ženšen a jeho léčebné využití

Autor: Veronika Matoušová

Signály těla, které by žádná žena neměla ignorovat
Únava ze soucitu: Jak vypadá vyčerpání, které spouští péče o druhé?

Další články