Mezinárodní den nevidomých
O lidech se zrakovým postižením mluvíme jako o lidech nevidomých či slabozrakých a jejich postižení znamená v praxi natolik zhoršený stav zraku, že ani silné brýle v tomto případě bohužel nepomohou. Ve světě žije zhruba 1,3 miliardy lidí se zrakovým postižením a z toho je 36 milionů lidí zcela nevidomých. Právě jim je věnovaný Mezinárodní den nevidomých, který připadá na 13. listopad.
Život se zrakovým postižením
Lidé s poruchou zrakové ostrosti vidí na dálku či na blízko rozmazaně, v nejtěžších případech pak tito lidé rozeznávají prakticky jen barevné skvrny či obrysy. Lidé s určitými zbytky zraku využívají jednak tento svůj značně ochablý zrak a jednak ostatní smysly, jako jsou hmat, sluch, čich a chuť. Toto jsou tzv. smysly kompenzační, protože jimi lidé zrakově postižení kompenzují svůj nedostatek zraku. Lidé nevidomí však používají už jen tyto kompenzační smysly, z nich pak především hmat a sluch. Jejich každodenní život je tak úzce spojený s použitím bílé hole a často se neobejdou bez pomoci speciálně vycvičeného vodícího psa.
Implantace umělé rohovky může v mnoha případech vrátit zrak
Pokud je zrakové postižení způsobeno jen poškozením rohovky, řešením může být operace, a to jedna z nejmodernějších. Díky implantaci umělé rohovky se už povedlo vrátit zrak přibližně 20 lidem, dalších moderních očních operací pro zlepšení vidění provádějí však odborníci na klinikách okolo 30 tisíc ročně. Díky moderním technologiím je samotná operace a následná rekonvalescence pro pacienty velmi přínosná a navíc poměrně komfortní. Oční specialisté se mohou pochlubit skutečně skvělými výsledky, kdy jejich zákroky vrátily zrak pacientům i po několika letech částečné či úplné slepoty. Typickou indikací k implantaci umělé rohovky, díky které je možné vrátit zrak lidem i po několika letech, je například oko po těžkém poleptání vápnem či jinou chemikálií. V případě, kdy je úrazem poškozená jen rohovka, zatímco sítnice zůstala v pořádku, je možné vrátit pacientovi zrak pomocí operace prakticky po jakkoli dlouhé době.
Jak déle udržet zdraví očí během života?
Kdy operace nepomůže?
Jsou však samozřejmě druhy postižení, kdy operace nepomůže, nebo ji vůbec nelze provést. Po dlouhé slepotě se navíc nejen oko, ale sám mozek musí znovu naučit vidět. Pokud je člověk slepý déle než dvacet let, je třeba počítat s tím, že se zrak bude vracet jen postupně. Po dlouhotrvajícím období slepoty totiž přestává fungovat celkové zrakové centrum v mozku, které je třeba obnovit. Zákrok také není možné provést u lidí, kteří jsou slepí od narození, ani těm, kteří oslepli následkem zeleného zákalu či cukrovky. Umělá rohovka zcela jistě nemůže pomoci těm, kdo mají poškozený zrakový nerv nebo sítnici.
Příčiny ztráty zraku během života
Příčin ztráty zraku je celá řada, patří sem úrazy i následky nemocí, ale málokdo ví, že svůj zrak dlouhodobě oslabujeme a zhoršujeme i nezdravými návyky v životosprávě. Víme, že nezdravý životní styl přispívá k rychlejšímu chátrání a stárnutí organismu. Ale jak se to projevuje na našich očích? Zcela zjevně. Například ucpáváním cévek sítnice a její degenerací, či vznikem zakalení čočky, tedy šedým zákalem a to třeba i dříve než v pokročilém věku. Prevencí je dostatek pohybu, pestrá strava s vyšším obsahem zeleniny, používání slunečních brýlí a tlumenější osvětlení.
Zdroj: Gemini.cz, prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., Nevidomimezinami.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová