zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Listopad jako měsíc plic: Jak se o tento orgán starat a čím plíce posilnit?

Veronika Tůmová
13.11.2022

Podle čínského pentagramu je každý měsíc zasvěcen jednomu z hlavních orgánů v našem těle. Můžeme se mu tak v určité době více věnovat, dbát o jeho zdraví a posílení, a zároveň se o něm také něco více dozvědět. Listopad tak patří plicím, párovému orgánu, který máme uložený v hrudníku a který zásobuje buňky v našem těle kyslíkem, jenž k nim dojde spolu s průtokem krve.

Plíce jsou spjaty s tlustým střevem, a tedy naše listopadové zaměření na očistu plic by se mělo týkat právě i tlustého střeva. K plicím patří zároveň element kovu, který pomáhá naše tělo detoxikovat. Je úzce spjat s obdobím konce podzimu a s náladami zaměřenými na duchovno, které nás v tento čas přepadají.

Podzimní posilování plic a plicní očista

Jak jsme si řekli, listopad je měsícem, kdy bychom se měli zaměřit na očistu a posílení svých plic, které jsou v tomto období oslabené. Plícím nesvědčí suchý vzduch v přetopených místnostech ani klimatizace. Naopak velmi jim prospěje procházka na čerstvém vzduchu, v přírodě, kde se můžete v klidu a bez obav zhluboka nadechnout a vnímat posilující účinky odpočinku. Plíce a proudění krve v těle však můžete povzbudit a posílit i stravou. Ostrá, pálivá a kyselá chuť rozproudí v těle potřebnou energii, pročistí krev, roztáhne plíce a celý organismus zaplaví přívalem tepla. Je zajímavé, že plíce jsou v zásadě samočistící orgán, který si umí sám poradit s vlastní detoxikací, tedy odstraněním škodlivin a celkovou očistou. Jsou však případy, kdy potřebují naši účast a pomoc. Dochází k tomu obvykle u kuřáků, ale i při potížích s dýcháním například v důsledku chronických nemocí.

Plicní psychosomatika

Nedílnou součástí účinné plicní očisty je pochopitelně i celková změna životního stylu, která by měla zahrnovat i důsledná cvičení. Zdravé plíce nám pomohou oslabit a třeba i úplně odbourat řadu negativních emocí, například úzkost a přetrvávající smutek, stres, sklony k depresím a pesimismu, nudu i pocity neschopnosti zhluboka se nadechnout, které souvisí s neschopností konečného vyřešení dlouhodobých problémů a životní nespokojenosti. Ze všech těchto vlivů na naši psychiku se pak nezřídka vyvinou fyzické projevy, jako je bolest hrudníku, kašel, záněty průdušek apod. Zdraví plic a způsob jejich dýchání se projevuje také zdravím nebo chcete-li dýcháním kůže, nedostatky se pak projevují například formou ekzémů.

Častá onemocnění plic a síla bylinek

Často se objevujícími chorobami souvisejícími s plícemi jsou záněty průdušek a horních cest dýchacích. Na vině bývá obvykle celkově zhoršená imunita. Méně často, ale přesto ne vzácně se vyskytuje zápal plic – zánětlivé onemocnění plicní tkáně, způsobené nejčastěji bakteriemi, ale i viry, alergiemi či plísněmi. Při akutním zánětu horních cest dýchacích je vždy nutný klidový režim. Pomoci mohou i bylinky, které usnadňují rozpouštění hlenu. To může být například mateřídouška, jitrocel, podběl a divizna, plicím však celkově prospěje také lípa, fenykl, hřebíček, majoránka, různé druhy máty, zázvor, anýz, šalvěj a podobně. 

Podpora plic a tlustého střeva pro vzájemné ozdravení

Plícím pomůže ke správnému fungování dostatek minerálních látek, především vápník a hořčík, tlustému střevu zase prospívají čisté sliznice, vyvarování se stravování vedoucí k překyselenosti a péče o mikroflóru. Pokud máte pocit plicní slabosti, podpořte nejprve své tlusté střevo a poté teprve plíce. Pokud jde o sílu bylin, k posílení energie tlustého střeva jsou velmi vhodné bylinné čaje z mateřídoušky, slézu, máty, heřmánku a fenyklu.

Zdroj: www.lekarna.cz, www.serafinbyliny.cz
 

Autor: Veronika Tůmová

Jedlé kaštany jsou také součástí kosmetiky. Jaké jsou jejich výhody pro pleť?
Podzimní koření a jídla pro zahřátí: Na co byste měli vsadit právě v tomto období?

Další články