zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Letní zdravotní prevence u dětí

Veronika Tůmová
15.06.2021

Letos jsme si užili relativně chladné a deštivé jaro, teprve s příchodem letního slunovratu se konečně objevily i letní teploty. Prázdniny tak pomalu ale jistě klepou na dveře a děti, i když jejich školní rok byl letos velmi netradiční, se na ně jistě netěší o nic méně než v předchozích letech. Je ale období letních prázdnin také obdobím dětských nemocí a úrazů? A pokud ano, jak těmto nepříjemnostem předejít?

Vždycky existuje prevence, a to i pokud jde o letní úrazy dětí. Je ale vždycky dobré vědět, jaké oblasti a činnosti jsou pro tyto případy nejvíce rizikové. Pojďme si některé připomenout, ať víme, čemu přesně bude dobré o letních prázdninách předcházet.

Pozor na fast foody, jídlo ze stánků, ale i stravování v cizích zemích

Obecně platí, že v létě je celková nemocnost dětí o poznání nižší, přesto tu jsou určitá rizika. Například zažívací potíže, průjmy a zvracení – to všechno může dítě postihnout a být následkem oblíbených zahradních party, kdy například maso na grilu nebylo dostatečně tepelně upravené aj. V létě mají děti také více příležitostí k nejrůznějším dětským oslavám, počínaje Dnem dětí, přes různé narozeninové oslavy, rozloučení se školou a podobně. Tady bývá příčinou přejedení sladkostmi, smaženými brambůrky, zmrzlinou a podobnými pochutinami, které zkrátka v létě nemáme to srdce dětem odepřít. Nebezpečí, a to nejen pro děti, však může číhat i v nejrůznějších rychlých občerstveních. Samotnou kapitolou je pak stravování v zahraničí, kde mohou být například hygienické normy na nižší úrovni, než na jakou jsme zvyklí u nás. Vznikat tak mohou střevní potíže po konzumaci ryb, ale i z nedostatečně ošetřené vody.

Pády a úrazy

Letní venkovní aktivity a nejrůznější sportování pak samozřejmě často vede k úrazům všeho druhu, včetně hrozivě vypadajících pádů z kola, na kolečkových bruslích, při lezení do výšek a podobně. Na jakýkoli výlet za podobnou zábavou tak bude dobré mít v batohu přibalenou alespoň desinfekci, náplasti a balíček vlhčených ubrousků, aby bylo možné ránu omýt a ošetřit i tam, kde zrovna nebude v dosahu voda. Řádně vybavená cestovní lékárnička tak bude samozřejmě tím nejlepším řešením. Nejčastěji bude potřeba ošetřit povrchová zranění a různé pohmožděniny, tady pak bude účinnou prevencí jistá míra předvídatelnosti vzniku úrazu a s tím spojené vhodné vybavení, například pevná obuv, boty do vody, nutné pomůcky pro neplavce, chrániče na kolena a lokty atd.

Vyrážky a hmyzí bodnutí

V létě se také často setkáváme s vyrážkami různého původu, například po svědivém hmyzím bodnutí, ale také jako projev alergie na nejrůznější druhy lučních trav. Ty pak ošetřujeme k tomu určenou a nejlépe osvědčenou mastí nebo tinkturou. Rozšířeným problémem bývá přisáté klíště, které je stále velkým postrachem díky riziku přenosu lymské boreliózy. Do lesů a dalších míst s vysokou neposečenou trávou tak platí především zásada správného oblečení, tedy dlouhých kalhot a triček s dlouhými rukávy. Další nezbytností pak bude repelent k odpuzení hmyzu, nejlépe však s přímou účinností právě proti klíšťatům.

Úpal a úžeh, dehydratace a přehřátí

Úpal nebo úžeh je další typicky letní komplikací, která může znepříjemnit jakýkoli pobyt venku, ale i dovolenou u moře. Zvlášť u malých dětí je nutné sledovat příznaky přehřátí nebo dehydratace. U nejmenších dětí, ale nejen u nich, je nutné při vysokých letních teplotách dodržovat pitný režim, zdržovat se převážně ve stínu a nezanedbávat význam pokrývek hlavy a slunečních brýlí. Do batůžku pak dětem nastálo přibalte také cestovní tubu opalovacího krému s vyšším faktorem. Při sportovních aktivitách a větším vypětí vybavte děti nápoji s obsahem minerálů a cukrů. Mezi jedenáctou a patnáctou hodinou pak platí doporučení vyhýbat se přímému slunci, u nejmenších dětí pak bude na místě raději pobyt ve vnitřních prostorách.

Přírodní koupaliště: Jak se vyhnout nepříjemným zdravotním následkům?

10 tipů na bezpečnou domácnost pro batole 

Autor: Veronika Tůmová

Cvičení na závěsných systémech – využijte vlastní váhu k posílení celého těla!
Slepé střevo: Jaká je jeho funkce v těle?

Další články