zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Léky a fototoxicita. Se kterými léky byste měli pobyt na slunci omezit?

Klára Vojkůvková
01.07.2023

Nadbytek slunečního záření a jeho účinky na lidský organismus jsou stále předmětem zájmu farmaceutických firem, odborníků i laiků. Slunce může být pro naše zdraví jak prospěšné, tak i škodlivé. Dokáže stimulovat tvorbu vitaminu D a pozitivně ovlivnit náladu. Přemíra však může vést k popáleninám, úpalu, úžehu, k předčasnému stárnutí pokožky, a dokonce i ke vzniku rakoviny kůže. Některé běžně užívané léky mohou dokonce zvýšit reaktivitu imunitního systému na slunce.

Proč některé léky zvyšují negativní dopady slunce na náš organismus?

Existuje několik mechanismů, které vysvětlují, proč některé léky zvyšují citlivost na slunce. Jedním z nich je fototoxicita, kdy některé látky v léčivech reagují s UV zářením a vytvářejí fototoxické sloučeniny, které poškozují pokožku. Dalším procesem je fotoalergie, kdy imunitní systém reaguje na sluneční záření a současně i na látky obsažené v léku a následně vyvolává zánětlivou reakci na pokožce. Některé léky navíc mohou mít přímý vliv na kůži. Mohou pak ovlivnit např. produkci melaninu (pigmentu zodpovědného za ochranu pokožky před UV zářením) nebo ovlivňovat strukturu a funkci kůže.

Které skupiny léků nemají rády slunce?

Mezi fototoxické látky patří některá antibiotika (např. tetracyklin). To je jeden z důvodů, proč bychom měli zůstat doma i pokud se nám po nasazení antibiotik uleví. Nejde jen o rekonvalescenci a potřebný odpočinek, ale i o ochranu před slunečním zářením. Od koho bychom fototoxickou reakci pravděpodobně nečekali jsou antihistaminika, léky na alergii (např. cetirizin), ale i antidepresiva (např. amitriptylin) nebo některé diuretika užívaná při vysokém krevním tlaku (např. hydrochlorothiazid). Naopak uživatelé léků na akné (např. izotretinoin) bývají v lékárně i v ordinaci lékaře řádně poučeni. Problémem mohou být i některé protizánětlivé léky např. běžně užívaný ibuprofen, a to jak v lokální, tak v systémové formě.

Alergickou reakci na sluneční záření, známou jako fotodermatóza nebo sluneční alergie mohou kromě léků způsobit i běžně používané přípravky obsahující parfémy, barviva a konzervanty.  Posviťme si především na benzofenony. Tyto chemické sloučeniny se často nacházejí v opalovacích krémech, kosmetice a různých ochranných prostředcích proti slunečnímu záření, přesto u citlivých jedinců mohou způsobit fotodermtózy. Je důležité si uvědomit, že každý může reagovat odlišně.

Pokud si nejste jisti, zda váš lék může zvýšit reaktivitu na slunce, měli byste se poradit s lékařem nebo lékárníkem. Jejich odborná rada vám pomůže předejít možným nepříjemnostem.

Není potřeba se slunce nadobro vzdát!

V případě, že vám lékař předepíše fototoxický nebo fotoalergický lék a vy se chystáte na dovolenou nebo strávit delší dobu na slunci, existují některá užitečná opatření. Zde je několik užitečných tipů:

  1. Používejte širokospektrální sluneční ochranný prostředek s vysokým faktorem ochrany (SPF) a aplikujte ho hojně na pokožku před vystavením slunci. Opakujte aplikaci každé 2 hodiny, častěji při pocení a ihned po plavání. Pečlivě vybírejte, jaký preparát zvolíte, kontrolujte složení, ať se vyhnete zbytečným komplikacím.
  2. Noste lehké, vzdušné oblečení, které zakrývá pokožku. Zvolte dlouhé rukávy, kalhoty a široké klobouky s okrajem, které poskytují stín.
  3. Hledejte stín, zejména během nejintenzivnějšího slunečního svitu mezi 11:00 a 16:00 hodinou.
  4. Používejte sluneční brýle s UV ochranou k ochraně očí před škodlivým zářením.
  5. Udržujte si pokožku hydratovanou pomocí kvalitního hydratačního krému nebo mléka. To může pomoci snížit riziko podráždění a sucha způsobeného slunečním zářením.

Je důležité si uvědomit, že i když některé léky mohou zvýšit reaktivitu na slunce, neznamená to, že byste se měli vyhýbat slunečnímu světlu úplně. Mírná expozice slunečnímu záření je důležitá pro tvorbu vitaminu D a celkovému zdraví. Avšak při užívání fototoxických nebo fotoalergických léků je nutné být opatrný a dodržovat opatření k ochraně pokožky. Je důležité si být vědom těchto vedlejších účinků a konzultovat je s lékařem. Lékař vám může poskytnout další informace a doporučení ohledně ochrany před slunečním zářením.

Zdroje: sciencedirect.comaccessmedicine.mhmedical.comlekarnickekapky.cz

Autor: Klára Vojkůvková

Potničky – co je způsobuje, jak je ošetřit a jak na účinnou prevenci?
Letní zdravotní nástrahy, které na vás čekají v bazénech

Další články