Léčebná metoda speleoterapie
Speleoterapie je léčebná metoda, která zkoumá příznivé reakce organismu při déletrvajícím pobytu v jeskynním prostředí. Získané poznatky pak využívá k léčbě některých chorob.
Jedná se zejména o astma bronchiale, sezónní i celoroční alergické rýmy, alergie na pyly, roztoče, plísně apod., opakované infekty horních cest dýchacích (záněty nosohltanu a hrtanu, záněty vedlejších dutin nosních), opakované infekty dolních cest dýchacích (záněty průdušek, zápaly plic) a sníženou odolnost organismu.
Historie speleoterapie ve světě
Účinky jeskynního prostředí byly známy již v antickém Řecku a Římě z jeskyní Kerkira a Herculaneum. Písemné zmínky o speleoterapii byly nalezeny v solných dolech v polské Wieliczce a pochází z 15. století. V minulém století se ve stříbrných dolech v Oberzeiringu v Rakousku konala první speleoterapie pod lékařským dohledem.
Skutečný zakladatel speleoterapie
Základní kameny moderní speleoterapie položil až v 50 letech tohoto století Dr. Karl Hermann Spannagel, kdy v lázeňském městě Ennepetal (v dnešní Spolkové republice Německo) léčil speleoterapií dospělé astmatiky. Jeho hlavní zásady byly převzaty a dále rozvíjeny v různých speleoterapeutických centrech v Evropě. Jedná se většinou o zdravotnická zařízení, která mají odborný zdravotnický personál. Vrcholným orgánem pro speleoterapii je dnes Stálá komise pro speleoterapii při UIS, v České republice zastoupena Českou komisí pro speleoterapii, která je složena z odborníků – lékařů a přírodovědců.
Historie speleoterapie v ČR
První speleoterapii v tehdy Československé socialistické republice provedl v roce 1969 v jeskyni Gombasek ve Vysokých Tatrách Mgr. Štefan Broda. Později v letech 1973 – 1976 léčily speleoterapií lékařky Timová a Valtrová z Dětské kliniky v Banské Bystrici dětské astmatiky v jeskyni Bystrjanská v Nízkých Tatrách. Téměř utajeně probíhala speleoterapie v Třesínské štole v 70. letech 20. století.
Účinek speleoterapie
Mechanismus účinku je trvale předmětem výzkumu, který prokázal významný imunomodulační vliv expozice jeskynním prostředím na lidský organismus. Z hlediska mechanismu účinku je nejvýznamnějším faktorem lehce zvýšená koncentrace radonu, díky čemuž jsou v jeskyni také vysoce koncetrované lehké ionty.
Současnost speleoterapie v ČR
V současné době se oficiálně provozuje speleoterapie na třech místech v naší republice, a to v Ostrově u Macochy, ve Zlatých horách a ve Vojtěchově. Vyskytují se však nesprávné tendence nazývat speleoterapií jakýkoliv ozdravný či hotelový wellness pobyt, jehož součástí je možnost navštívit jeskyně.
Foto: Sxc.hu
Autor: Jitka Suchánková