Je kostrč jen zbytek ocasu, který pro lidské tělo nemá význam? Omyl!
Existují určitá tvrzení zarytých evolucionistů o tom, že některé části našeho těla jsou pro nás zcela bez významu. Jejich oponenti argumentují tím, že i kdybychom o žádné funkci dané části těla nevěděli, neznamená to, že je bezvýznamná. Jako příklad si uveďme právě údajně bezvýznamný konec páteře - kostrč.
Tvrzení, že kostrč (coccyx) nemá v lidském těle pražádný účel, je více než troufalá. Přesto je cedule s tímto tvrzením údajně k vidění dokonce i v Americkém muzeu přírodní historie v New Yorku. Doslova hlásá: "Podíváme-li se blíže k samotnému úpatí páteře, najdeme kostrč, srůst tří až pěti obratlů, který nemá žádný účel, jen nám připomíná, že lidé pocházejí z dávných zvířat s ocasy."
Kostrč pomáhá tělu se stabilitou
Je pravdou, že kostrč je pozůstatkem zakrnělého ocasu, tvoří ji několik srostlých obratlů ve spodní části páteře, jež jsou takto spojené do trojúhelníkovitého tvaru. Je umístěna přímo v zadní části pánve, pod křížovou kostí, s níž je pojena chrupavkou. Kostrč napomáhá tělu udržovat stabilitu zejména při sezení, díky její pružnosti dokážeme sedět dlouho, aniž bychom ztráceli rovnováhu. Napomáhá také k nesení váhy těla, zejména při naklánění dozadu.
Kostrč slouží k ukotvení vaziva, svalů a šlach
Kostrč slouží také k upevnění mnoha šlach, svalů a vazů. Některé z nich tvoří tzv. hřbetní pánev, která při vzpřímení těla podpírá některé orgány. Některé svaly v oblasti kostrče přispívají také ke správné funkci střev a činnosti močového měchýře, a to včetně pudu zadržování moče a stolice. Odoperování kostrče by sice náš život neohrozilo, stejně jako můžeme žít bez žlučníku, bez jedné ledviny nebo po amputaci nohy. Význam všech těchto orgánů či částí těla je přesto nesporný a naše tělo bez nich může dobře fungovat jen tehdy, plní-li jejich účel jiné orgány či části těla. Bez kostrče bychom jistě brzy pochopili, jak je udržování tělesné rovnováhy v určitých pozicích těla nesnadné, nemluvě například o potížích s vyprazdňováním.
Kostrč má svůj význam i při porodu
Svým umístěním je dost dobře pochopitelné, že u žen má kostrč ještě jednu zásadní roli, a to při porodu dítěte. Kostrč je u žen pružnější a méně prohnutá, při porodních stazích se kostrč pohybuje tak, že napomáhá zvětšení průchodnosti porodního kanálu, což umožní snadnější průchod hlavy novorozeněte matčinou pánví. Vlivem vstřebávání většího množství vody během těhotenství se kostrč také obvykle změkčí, což samo o sobě porod usnadní.
První hodina s dítětem po porodu
Úrazy v oblasti kostrče
Úrazy či namožení kostrče bývají velmi nepříjemné a bolestivé, s něčím podobným se mnozí z nás už jistě někdy setkali. Příčinou úrazu bývají nejčastěji tvrdé nárazy či dopady na tuto oblast těla, někdy může dojít i ke zlomení kostrče.
Zdroj: Wikipedia.org, Kreacionismus.cz (Pavel Kábrt, creation.com)
Foto: Shutterstock.com
Autor: Veronika Tůmová