Když člověk napomáhá přírodě aneb transplantace a umělé orgány nás vracejí do života
Fascinují vás nejnovější transplantační technologie? Není divu, současné objevy a dovednosti lékařů z této oblasti medicíny dokáží člověka opravit a vylepšit až neuvěřitelným způsobem. Transplantace se staly dnes už téměř rutinní záležitostí.
Orgány určené k transplantaci se získávají především z mrtvých organismů, ze živých organismů se dají transplantovat pouze párové orgány, např. ledviny nebo plíce. Celosvětově nejčastěji prováděné transplantace jsou transplantace ledvin, dále pak jater, srdce a oční rohovky. Dnešní medicína, to jsou však také umělé orgány, dokonale přizpůsobené funkcím lidského těla, například bioelektronické ucho, umělé srdce či klouby, čočky v očích, keramické zuby apod.
Umělé srdce jako výzva současné medicíny
Na světě je již několik pacientů, které udržuje při životě biokompatibilní umělé srdce a před pár lety se k nim přidal i první Čech. Toto umělé srdce plně nahrazuje funkci lidského srdce a zachraňuje tak životy pacientům s terminálním srdečním selháním. Někdy je určené k nahrazení orgánu po dobu, než dojde k transplantaci srdce od dárce, pro jiné je však definitivním řešením. Biokompatibilní umělé srdce je téměř třikrát těžší než průměrné srdce zdravého člověka a obsahuje 17 integrovaných senzorů, které zajišťují jeho správný chod podle potřeb pacienta.
Transplantace srdce - život zachraňující operace
Implantace nitroočních čoček - zbavte se jednou provždy brýlí!
Zhruba každý desátý Čech má problémy se zrakem, zvláště se schopností vidět ostře předměty v různých vzdálenostech. Vedle korekce očních vad pomocí laseru se stala velkým trendem implantace nitroočních čoček z hydrofobního akrylátu. Stále však kolem nich panuje řada nepodložených mýtů. Rozšířeným omylem je například domněnka, že umělou čočku je nutné po určité době vyměnit. Umělá nitrooční čočka naopak zůstává v oku natrvalo a nahradí definitivně všechny typy brýlí (kromě slunečních). Volbou vhodného typu čočky tak můžeme odstranit krátkozrakost, dalekozrakost i astigmatismus. Je možné vybrat si z různých typů čočky, v závislosti na dioptrické vadě.
Co všechno nevíte o schopnostech lidského oka?
Bioelektronické ucho je novou nadějí pro neslyšící v jakémkoliv věku
Sluch zatím neumíme pomocí technologií vrátit tomu, kdo o něj zcela přišel. Existují však alternativy k zavedeným naslouchacím pomůckám, a to už od osmdesátých let. Jde o tzv. kochleární implantáty, tedy protézy pro částečnou nebo úplnou náhradu řetězce středoušních kůstek. Jsou tvořeny přijímačem, jemným svazkem elektrod a zvukovým procesorem. Kochleární implantáty jsou vhodné pro děti, dospělé i seniory. Pokrok jde však v této věci ještě dál a novou nadějí pro neslyšící je podle amerických vědců implantát nové generace, který by se měl aplikovat přímo do sluchového nervu v uchu pacienta.
Moderní zubní náhrady z keramiky - přirozený vzhled a odolnost
Moderní typy zubních náhrad kladou důraz především na mechanickou odolnost a biologické působení v ústech. Zajímavostí je, že nové materiály k jejich výrobě jsou často do stomatologické praxe zaváděny z leteckého průmyslu. Trendem moderní protetiky jsou celokeramické fixní zubní náhrady, které věrně napodobují přirozenou zubní tkáň. 3D tisk jako pomocník při transplantacích 3D tisk je veřejností obvykle chápán jako technologická inovace, která do budoucna zásadním způsobem zjednoduší výrobu zboží různých odvětví. 3D tisk se však hodlá stát i užitečným pomocníkem výzkumníků a lékařů, především při výrobě konkrétních modelů lidských orgánů, jež by pomohly při určování diagnózy i s novými postupy předoperačních příprav. Očekává se nesporné pozdvihnutí celkové vědecké činnosti i přelom ve vývoji nových postupů léčení.
Zdroj: Trider.cz, Wikipedia.org
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová