zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Kampylobakterióza: Jak se před infekcí chránit?

Kateřina Hájková
02.11.2021

Kampylobakterióza je infekce způsobená jedním z několika druhů bakterií rodiny Campylobacter, nejčastěji konkrétně Campylobacter jejuni (C. jejuni). Projevuje se průjmem, v některých případech také horečkou a silnými křečemi v břiše. Jak se infekce léčí, kdy je třeba vyhledat lékaře a jak se před nakažením vlastně chránit?

Potíže s C. jejuji nejčastěji způsobí špatně připravené maso, zejména nedostatečně tepelně upravené kuře. Jedná se o nejobvyklejšího původce otravy jídlem, který napadá především kojence a dospívající, v pozdějším věku se vyskytuje zřídka, a to zřejmě kvůli tomu, že organismus dospělého člověka si proti ní během let vyvine dostatečně vysoký stupeň imunity. V některých případech ale umí zavařit i dospělákům. Jak se infekce projevuje a jak přesně se můžete nakazit?

Kde se můžete nakazit kampylobakteriózou

Vedle zkaženého nebo nedovařeného masa může C. jejuji číhat také v kontaminovaném nepasterizovaném mléce a neupravené vodě, nakazit se můžete i od nemocného domácího mazlíčka (trpícího průjmem), případně v zemích se špatnou hygienou. Přímým kontaktem s infikovanou osobou se nemoc přenáší spíše sporadicky. Náchylnější jsou jedinci s oslabenou imunitou, ti také mívají závažnější příznaky.

Jak vypadají projevy onemocnění

Pohybují se od mírných, jako je řídká stolice několikrát za den, po těžké, které se objevují 2-7 dní po kontaktu s C. jejuni. Patří mezi ně horečka (může trvat 12-48 hodin), bolesti hlavy, svalů a malátnost – můžete se tedy domnívat, že se o váš pokouší nějaká viróza. Po těchto časných příznacích se ale dostavují křečovité bolesti břicha a průjem (i s příměsí krve), někdy doprovázené silnou nevolností a zvracením. U mírného průběhu infekce do pár dní odezní sama, těžší symptomy je nutné okamžitě řešit s lékařem.

Jak se infekce léčí

V případě netypických příznaků odebere lékař vzorek stolice a odešle jej do laboratoře na rozbor, to však často není nutné, protože většina otrav jídlem se řeší stejně a u dospělých s normální imunitou zmizí i při těžším průběhu do 7-10 dní, u lehčích příznaků už za 5 dní. Cílem léčby je nahradit ztracené tekutiny a elektrolyty (chemikálie zapojené do mnoha tělesných procesů), aby se zabránilo dehydrataci. V případě závažných příznaků nebo onemocnění oslabujícího imunitu (třeba HIV), může lékař předepsat antibiotikum, doporučit může nějaký lék proti průjmu. Jinak se ordinuje klid na lůžku, dietní strava a dostatek tekutin.

Kampylobakteriózu mohou provázet komplikace

Vzácnou komplikací je Guillain-Barrého syndrom, kdy C. jejuji nějakým záhadným způsobem podnítí imunitní systém k útoku na nervy vlastního těla, což způsobuje slabost a někdy i paralýzu. U pacientů s reaktivní artritidou může bakterie vyvolat vzplanutí nemoci v jednom nebo více kloubech, dochází k tomu většinou do 7-10 dnů od začátku průjmu.

Co funguje jako prevence

Nejúčinnější prevencí je vyhýbání se rizikovým faktorům. To v tomto případě znamená důkladně tepelně zpracovávat drůbeží a veškeré další maso a po manipulaci s ním pořádně umýt ruce i povrchy, na kterých jste s nimi pracovali, nezapomenout také na pomůcky, jimiž jste si pomáhali. Nepijte neupravenou vodu a nepasterizované mléko. A pokud váš domácí mazlíček trpí průjmem, myjte si po hře a mazlení s ním ruce. Dbejte na to, aby všechno činily i další osoby ve vaší domácnosti, zejména děti, senioři a jedinci s oslabenou imunitou.

Ubraňte se nemocem: Klíčem pro silnou imunitu je zdravá strava

Zdravý životní styl vám nemusí dělat díru do rozpočtu, zkuste naše tipy!

Zdroj: www.drugs.com

Autor: Kateřina Hájková

Imunita nabere na síle: Dopřejte si korejský salát kimčchi
Syndrom cyklického zvracení: Víte, proč napadá především děti?

Další články