Jizvy a jejich odstranění
Jizvy na našem těle, ať už vznikly po úrazu, popálením nebo po operačním zákroku, jsou regenerační reakcí organismu na jeho poškození, kdy má dojít k zacelení rány a k vytvoření nové vrstvy kůže.
Kůže je v místě jizvy obvykle světlejší nebo naopak zarudne, po sešití rány bývají dlouhodobě patrné stopy po šití a jizva má obvykle tvar čáry. Jizvy bývají velkým estetickým problémem. Správnou péčí o jizvu však můžeme předejít jejímu nežádoucímu zviditelnění, existují také lékařské metody vedoucí k méně či více radikálnímu odstranění jizev.
Druhy jizev podle příčiny vzniku
- jizvy po tržných a řezných poraněních – podle velikosti rány buď vzniká jizva po zašití nebo po samovolném zahojení.
- jizvy po oparech a neštovicích – opar na rtu způsobuje virus, vznikem hnisavého puchýřku a jeho následným sloupnutím může vzniknout jizva, při neštovicích vznikají svědivé puchýřky rozseté po celém těle, jizvy vzniknou jejich rozškrábáním.
- jizvy po operaci – jizva je následkem každého chirurgického zákroku, liší se velikostí a výrazností, podle druhu a rozsahu zákroku.
- jizvy po popálení – podle stupně popálení dochází k jizvám, které se úplně zahojí, nebo k takovým, při kterých odumře tkáň a je nutná chirurgická rekonstrukce postiženého místa.
- jizvy po akné – mohou vzniknout v průběhu dospívání, rozsah a průběh akné se u každého liší. Jizvičky bývají propadlé a kůže v obličeji jimi může zůstat i trvale poškozená.
- strie a jizvy po císařském řezu – strie, nebo tzv. těhotenské jizvy vznikají náhlým zvětšením objemu a napínáním kůže v těhotenství, mohou však vzniknout i náhlým přírůstkem na váze nebo rychlejším růstem u dětí. Jizva po císařském řezu vyžaduje dlouhé hojení a opatrnost, nachází se ve stydké oblasti a je následkem chirurgického otevření dělohy při porodu.
Vzhled jizev
Hypertrofické jizvy – jizvy vzniklé obvykle úrazem nebo po operaci, bývají vystouplé a tím viditelnější i výraznější na pohmat.
Hypotrofické jizvy – jizvy vpadlé, někdy tvořící důlky, vznikají např. při kožních defektech, při těžším průběhu akné nebo také po neštovicích.
Keloidní jizvy – vystouplé, výrazné a zbytnělé jizvy přesahující původní rozsah rány, obvykle výrazně zarudlé až fialové, zarudlost jizvy časem mírně bledne.
Odstranění jizev – metody korekce
Vlastní péče o jizvu za účelem zmírnění její viditelnosti a urychlení hojení znamená pravidelné promašťování tukem nebo krémem, vhodné je také jizvu chránit před přímým sluncem. Konzervativní metody zahrnují např. použití silikonových kompresních náplastí nebo speciální tlakové masáže. Jsou-li výsledky všeho tohoto snažení neuspokojivé, můžou pomoci některé invazivní metody korekce jizev, jako je např:
Biostimulace tkáně – LED terapie nebo stimulační laser
Frakční laser - zbroušení a vyhlazení povrchu jizvy
Karboxoterapie - injekční zavedení oxidu uhličitého pro lepší prokrvení tkáně a docílení regenerace kůže zrychlením tvorby kolagenu
Aplikace kortikoidu – využívá se např. u keloidních jizev, zajistí změknutí jizvy
Vyříznutí jizvy a použití implantátu poškozené tkáně – u závažných popálenin.
Foto: ozan - Sxc.hu
Autor: Veronika Tůmová