zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Je vám často zima? Může za tím stát některé z těchto onemocnění

Kateřina Hájková
14.05.2022

Některým lidem bývá zima více než ostatním. Může to být nízkým množstvím tuku, stresem, úzkostí, depresí nebo nemocí, která ovlivňuje jejich termoregulaci a vnímání tepla i chladu. Jaké choroby mohou za intolerancí chladu stát a které indicie vám jejich možnou existenci napoví?

Lidem trpícím nesnášenlivostí chladu bývá zima, i když je ostatním poměrně pohodlně a teplo. Intolerance chladu se může projevit po celém těle, nebo jen v některých částech, typicky na rukách nebo nohách. U někoho nemusí mít žádnou přímou příčinu, v některých případech se ovšem může jednat o symptom choroby. Jaké nemoci za tím mohou stát a podle čeho je můžete poznat?

1.    Hypotyreóza

Pro sníženou činnost štítné žlázy je zimomřivost vyloženě typická. Hypoteryóza nastává, když štítná žláza neprodukuje dostatek hormonů, ty totiž pomáhají regulovat metabolismus a teplotu. Procesy v těle se vlivem toho zpomalují, což kromě zimomřivosti zahrnuje příznaky jako je únava, deprese, řídnutí vlasů, zácpa, potíže s menstruací nebo nízká srdeční frekvence. Sníženou činnost štítné žlázy lékař diagnostikuje z krevního testu, léčba většinou spočívá v substituci hormonů štítné žlázy.

2.    Raynaudova nemoc

Postihuje tepny na rukou, nohou nebo na obojím. Ty se zužují, což snižuje průtok krve a způsobuje, že prsty mohou zbělat nebo zmodrat. Jak se krev vrací zpátky, barva se může změnit na červenou a může se dostavit necitlivost nebo bolest. Podobné příznaky zažívají zdraví lidé při kontaktu s velkým chladem a následně po příchodu do teplého prostředí. Popisované příznaky u nemocných Raynaudovou chorobou vyvolávají nízké teploty a stres, léčba probíhá vyhýbáním se spouštěčům, medikací, případně zákrokem.

3.    Anémie

Nastává, když člověk nemá dost červených krvinek, které cirkulují a přenášejí kyslík po celém těle. Příznaky anémie, včetně pocitu chladu (v rukou, nohou či v celém těle), vyplývají právě z relativního nedostatku kyslíku. Vedle chladu se dále objevuje slabost či únava, závratě nebo točení hlavy, potíže s dýcháním, zvýšená srdeční frekvence, bolesti hlavy nebo bledost kůže. Anémie se dělí do několika typů, pocity chladu vyvolává anémie z nedostatku železa nebo z nedostatku vitaminu B12 a kyseliny listové.

4.    Mentální anorexie

Porucha příjmu potravy charakterizovaná nepřiměřenou ztrátou hmotnosti a zkresleným pohledem na vlastní tělo. Lidé s anorexií intenzivně omezují příjem potravy, nadměrně cvičí, používají projímadla. Důsledkem toho jim rapidně ubývá tělesného tuku, což s sebou nese skutečnost, že anorektikům je často zima. Vedle toho se anorexie projevuje ztrátou hmotnosti, potížemi s trávením (křeče, zácpa), potížemi se soustředěním, závratí nebo mdlobami, nepravidelnou menstruací nebo jejím úplným vynecháním, nekvalitními vlasy a nehty (suché, lámavé), celkovou slabostí, špatným hojením ran a dále psychickými symptomy jako je panický strach z nadváhy, mlčenlivost o příjmu potravin, neochota jíst na veřejnosti nebo společenská izolace. Léčbu zajišťuje tým složený z lékařů, sester a odborníků na výživu. Kromě nutričního plánu a medikace docházejí nemocní také na psychoterapii.

5.    Ateroskleróza

K ateroskleróze neboli k onemocnění periferních tepen dochází, když se v tepnách hromadí tukový plak. Důsledkem toho se zužují, což znamená, že jimi krev hůře protéká. Pocity chladu, necitlivosti, brnění nebo bolesti rukou nebo nohou bývají způsobeny skutečností, že se do končetin nedostává tolik krve a ony tedy nejsou prokrveny tak, jak by být měly. V závažných případech může onemocnění periferních tepen vést až k odumírání nedokrvované tkáně. Léčba zahrnuje změny životního stylu (pravidelný pohyb, odvykání kouření, vyhýbání se tučnému a smaženému jídlu), u některých je nutná operace.

Zdroj: www.medicalnewstoday.com

Autor: Kateřina Hájková

Alkalická dieta: Cesta ke zdraví, nebo mýtus nebezpečný pro nemocné?
Jak na správný postoj aneb co pomůže ke zdravé páteři

Další články