Jaké následky mohou mít opakované nákazy covidem-19?
Jak už jsme měli možnost se přesvědčit, koronavirus nás nepřestává překvapovat svou vynalézavostí, díky které neustále hledá způsoby, jak prolomit naši obranyschopnost. V důsledku toho se staly běžným jevem opakované nákazy, k jejichž nárůstu došlo především s nástupem varianty omikron. Nyní, na začátku podzimu, opět narůstají obavy nejen z možné reinfekce, ale i z možnosti znovuzavedení omezujících opatření.
Někteří z nás prodělali covid několikrát, a to v různých obdobích, často ve spojení s nástupem nové varianty viru. Co ale současná medicína ví o zdravotních následcích, které s sebou opakované nákazy přináší? Je nutné bát se jich víc, než první nákazy? Odpovědi se různí.
Je třeba bát se reinfekce? Výzkumy nejsou jednoznačné.
Jisté americké výzkumy ukázaly, že každá nová reinfekce zvyšuje riziko úmrtí u rizikových pacientů a také zvyšuje pravděpodobnost kardiovaskulárních či neurologických potíží, chronické únavy a potíží trvajících ještě dlouho po prodělání nemoci. Výsledky těchto výzkumů však podle některých odborníků nelze obecně vztahovat na většinovou populaci a je třeba je prezentovat s opatrností. Například průměrný věk zúčastněných osob byl údajně šedesát let, šlo z určité části o kuřáky a z osmdesáti procent neočkované. Dalším aspektem je podle samotných organizátorů výzkumu i to, že sledování reinfekcí je komplikované, nákaza může proběhnout bez příznaků nebo nemusí být odhalena testem. Laicky řečeno, pacient mnohdy neví, zda už někdy předtím covid prodělal a jde o reinfekci, nebo o první nákazu. I kvůli tomu se data o reinfekcích obvykle nezahrnují do běžně hlášených denních přírůstků.
Různé výsledky různých studií
Například britský výzkum ze začátku letošního roku sledující dopady reinfekce hovoří jinak. „Úmrtí hlášená do 28 dnů od pozitivního testu byla o 61 % nižší u podezření na reinfekci než u případů primární infekce. Příjem na JIP při reinfekci ve srovnání s primární infekcí poklesl o 76 %. Vyšší věk, pohlaví a probíhající přidané choroby, se ukázaly jako hlavní rizikové faktory závažnosti onemocnění při reinfekci,“ tvrdí vědci. Dalším faktorem je fakt, že různé kmeny viru mohou způsobit různě závažná onemocnění a je třeba si uvědomit, že koronavirus stále a poměrně rychle mutuje. Nezanedbatelná je podle všeho i nálož viru, které je pacient vystaven. Průběh onemocnění přitom ovlivňuje i postupné slábnutí imunitních reakcí, například v důsledku vyššího věku. Nakažení variantou omikron mají však dle odborníků výhodu spolehlivější ochrany před reinfekcí.
Nově upravená „omikronová“ vakcína v Česku
Očkování je stále jediným efektivním způsobem, jak se před nákazou koronavirem účinně chránit. Do Česka nedávno dorazila nově upravená očkovací látka s názvem Comirnaty Original/Omicron BA.1, kterou vyrobila firma Pfizer/BioNTech. Lidé, kteří však nejsou dosud očkovaní ani jednou očkovací dávkou a teprve nyní se pro očkování rozhodnou, dostanou původní vakcíny. Očkovací místa, která podávají novou vakcínu proti covidu jako posilovací dávku, najdete například na webových stránkách ministerstva zdravotnictví. Očkovat se můžete nejméně tři měsíce od dokončení základního očkovacího schématu, v tuto dobu na čtyřiapadesáti místech v republice. Očkovacích míst by mělo postupně ještě přibývat.
Zdroj: www.zdravezpravy.cz, www.denik.cz
Autor: Veronika Tůmová