Jak se správně starat o roušky?
Ať se nám to líbí nebo ne, Česko je už nějakou dobu opět zahalené do roušek, a tak nebude na škodu znovu si připomenout zásady efektivní péče o ně. Jistě se mnozí z vás poznají v tvrzeních statistik – když přijdete domů, roušku schováte do tašky ke spoustě jiných věcí, nebo ji klidně také odhodíte na stůl. Když si roušku berete, vytahujete ji z kapsy nebo tašky, kde zůstala od předchozího použití. To všechno je špatně. Proč?
I když jsou roušky už několik měsíců součástí našeho každodenního života, spousta lidí zapomíná na to, jak je důležité se o ně starat. Jinak se totiž neděje nic jiného, než že druhý den opakovaně vdechujete své vlastní bakterie a nečistoty z prostředí, ve kterém jste nechali roušku „válet“ přes noc. Ochrana je pak zcela neefektivní.
Jednorázové roušky
Jednorázové roušky jsou prodyšné a přizpůsobí se tvaru obličeje, hodí se třeba i při nutnosti rychlého vyběhnutí na poštu, do městské dopravy apod. Nešvar používání jednorázových roušek bez výměny i několik dní se však zažil už na jaře v první vlně epidemie a stále přetrvává. Životnost jednorázových roušek je přitom jen okolo dvou hodin. Je důležitá také správná manipulace s rouškami. Při sundávání se jí dotýkáme jen v oblasti gumiček nebo provázků a použitou roušku vyhazujeme do směsného odpadu. Poté si pečlivě umyjeme ruce a použijeme dezinfekci.
Jak efektivně trávit čas v době karantény?
Bavlněné roušky - praní a sterilizace
Daleko více péče potřebují látkové bavlněné roušky. Můžeme si doma vyhradit jedno stálé místo, kde budeme použité roušky skladovat před vypráním, nejlépe v uzavřené nádobě nebo v krabici s víkem. Pereme je poté v pračce odděleně od ostatního prádla, nejlépe při 90 stupních Celsia. Poté roušku pečlivě vyžehlíme pomocí páry. Látkové roušky je samozřejmě možné také sterilizovat, nejjednodušeji vyvařením. Roušky vložíme do vody a necháme minimálně 5 minut přejít varem. Poté usušíme a vyžehlíme. I podomácku vyrobená rouška, například ze starého bavlněného trička, dokáže velmi efektivně chránit okolí před vykašlanými infekčními částicemi. Samozřejmě velmi záleží na kvalitě bavlny a hustotě látky. Bavlněná rouška může zachytit téměř 80 % všech těchto nebezpečných infekčních částic.
Roušky z nanovláken a respirátory
Nanoroušky obsahují mechanickou membránu tvořenou nanovlákny, čímž umí zadržovat i ty nejmenší částice, jako jsou viry, bakterie a nejrůznější alergeny. Dají se použít opakovaně, po správně provedené sterilizaci mezi jednotlivými použitími. Mluví se například o použití horkovzdušné trouby na 70 stupňů po dobu 24 hodin, jednodušší je však použití lihu. Rouška se v něm nechá po dobu dvaceti minut a pak se jednoduše vysuší. Česká lékárnická komora doporučuje použít nanoroušky maximálně 3 až 5 krát. Respirátor je většinou jednorázová pomůcka, použitelná v řádech hodin. Poté je třeba ji zlikvidovat jako kontaminovaný odpad. Respirátor lze opakovaně sundat a znovu nasadit, ale je třeba manipulovat s ním tak, aby se člověk nedotýkal jeho přední části. Samotné respirátory nejsou určeny k dezinfekci.
Vitamín D a náchylnost k nakažení COVIDem-19: Jak spolu souvisejí?
Autor: Veronika Tůmová