zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Hepatitida a její druhy: Může ohrozit i vás?

Veronika Tůmová
26.11.2019

Každý rok jsou u nás diagnostikovány stovky případů této infekce, navíc u části dalších pacientů se nemoc nepodaří laboratorně potvrdit. V České republice patří infekční čili virová hepatitida k běžně se vyskytujícím onemocněním.

Virová hepatitida, lidově známá jako infekční žloutenka, je onemocnění způsobující zánět jater, dříve označována také jako “nemoc špinavých rukou". Původcem této nemoci jsou viry z různých čeledí.

Žloutenka - nemoc špinavých rukou

Hepatitida typu A

Hepatitida typu A je akutní infekční onemocnění zasahující játra a jeho průvodním jevem je často právě žloutenka, tedy žluté zabarvení kůže a očního bělma. Je způsobeno RNA virem hepatitidy A (HAV), přenosné zejména fekálně-orální cestou. Ostatní druhy přenosu jsou zaznamenány jen vzácné. Nebylo prokázáno chronické stadium a k příznakům patří především tmavá moč, světlá stolice, typické projevy žloutenky, únava aj.

Hepatitida typu B

Hepatitida typu B  je způsobena DNA virem hepatitidy B (HBV). Může být akutní i chronická a je snadno přenosná tělesnými tekutinami. Je tedy možný i sexuální přenos a dále pak nákaza v souvislosti s tetováním. Hepatitidou B bylo či je infikováno přes 2 miliardy lidí. Je možné očkování, od roku 2000 se proti ní v České republice očkuje plošně.

Hepatitida typu C

Tato hepatitida je přenosná především krví. Riziko tak může nastat například při porodu s vnitřními zraněními a tím přenosem z infikované matky na plod. V úvahu přichází také přenos díky nechráněnému sexuálnímu styku.

Hepatitida typu D a E

Hepatitida D je způsobena RNA virem hepatitidy Hepatitis delta (D) virus (HDV) a v České republice se prakticky nevyskytuje. Je vázán na přítomnost viru hepatitidy B, očkování proti hepatitidě B je tedy jako ochrana dostačující. Hepatitida E je způsobena RNA virem hepatitidy E (HEV) a má podobné příznaky jako hepatitida A. Vyskytuje se především v rozvojových zemích, do České republiky bývá jen vzácně zavlečen díky cestování do těchto rizikových oblastí. Od roku 2012 existuje proti hepatitidě E očkovací vakcína.

Největší žloutenkové epidemie

Největší epidemie žloutenky typu A byla zaznamenána v severních Čechách v roce 1979, kdy onemocnělo 32 065 lidí, především dětí. Důvodem byla konzumace mražených zmrzlin s kontaminovanými jahodami. Největší epidemie ve světě pak byla v Šanghaji v roce 1988, po požití syrových mušlí, kdy onemocnělo 310 746 lidí. Jde o nejčastější onemocnění vzniklé v důsledku cestování, vyskytuje se po celém světě a riziko je vysoké především v zemích s nízkými hygienickými normami.

Jaká je účinná ochrana a prevence hepatitidy?

Infekční žloutenky jsou nepříjemná nakažlivá onemocnění, která v některých případech mají i doživotní následky. Omezit riziko nakažení je možné především dodržováním hygienických pravidel, na což by měl být kladen důraz hlavně u dětí. Preventivní opatření zahrnují dodržování osobní hygieny a správných hygienických zásad. Důraz musí být kladem na konzumaci nezávadné pitné vody a potravin. Nezastupitelnou preventivní roli hraje očkování proti žloutence typu A, které je doporučeno všem, nejen cestovatelům.

Slezina - její funkce a s ní spojená onemocnění

Zdroj: wikipedie.cz, virova-hepatitida.cz, ockovacicentrum.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Tipy pro chutné, vydatné a zdravější školní svačiny
Jak oznámit dětem úmrtí v rodině?

Další články