GAPS dieta: Stravování pro zdraví střev, které ale není pro každého
Tento druh diety vychází ze své předchůdkyně zvané SCD, tedy Specific Carbohydrate Diet, kdy se jedná o specifickou sacharidovou dietu. Ta je postavena na principu vyloučení těch sacharidů, které tělo nedokáže strávit, případně je to pro něj komplikované. Primárně šlo o dietu určenou k léčbě zánětlivých onemocnění střev. GAPS dieta má kromě toho také pomoci s léčbou některých psychických onemocnění právě skrze úpravu stravy. Pozor, nejedná se o dietu určenou ke shazování nadbytečných kil, jde o tzv. terapeutickou dietu, která opravdu není pro každého.
Jak to funguje v našem těle
Naše tělo si nejlépe poradí při trávení s jednoduchými cukry (monosacharidy), ty dokáže bez problému zužitkovat. O něco složitější je to v případě disacharidů, což je například mléčný cukr (laktóza). Nejsložitější je to s polysacharidy, tedy se složenými cukry a škroby. Jejich trávení trvá nejdelší dobu. V některých případech (při různých onemocněních) se s nimi může organismus trápit, protože na jejich zpracování potřebuje hodně energie a dávku vlastních enzymů. Ty právě při některých onemocněních chybí.
Problém vzniká ve střevech
Naši psychickou, potažmo fyzickou kondici výrazně ovlivňují bakterie ve střevech. Již se prokázalo, že zásadním faktorem v mentálním rozvoji dítěte je trávicí soustava. U řady těch, co mají problémy s astmatem, ekzémem, alergiemi či například hyperaktivitou i autismem, je příčina problémů propojena právě se střevy. Ideálním předpokladem pro zdravý vývoj člověka je tedy vyvážená strava. Když tomu tak během dospívání není, vznikají pak právě nejrůznější intolerance či nežádoucí reakce organismu.
Velmi těžko se zpětně takové stravovací návyky mění a také trvá velmi dlouho, než si tělo zvykne na něco nového. Rozhodně není jednoduché navždy se vzdát různých sladkostí, smažených pokrmů, mléčných výrobků nebo výrobků z mouky. Není to ale nemožné. Jednou z metod je právě GAPS dieta neboli komplexní protokol, přístup, který je v první řadě postaven na respektování povolených a zakázaných potravin s cílem ozdravit svá střeva.
Jak dokáže GAPS dieta léčit
Dodržování tohoto typu stravování je ze začátku náročné a chce to disciplínu, ale lze to zvládnout a podle všeho to také stojí za to. Principem GAPS diety je očista organismu, tím pádem také ozdravení a nastartování přirozených tělesných mechanismů. Postupně pak lidé zjišťují, že se cítí lépe, zdravotní problémy ustupují, léky postupně vyřazují. Skončí problémy s kvasinkami, dojde ke zpevnění nehtů, vlasů, kůže se přestane vysušovat. Časem skončí i chutě na sladké, a to i v případech, kdy si lidé bez toho neumí život představit. Lidé mají také více energie, lépe spí, zefektivní pracovní i fyzické výkony včetně soustředěnosti. Ovšem stejně jako je tomu při jiných dietách, i tato působí na každého jinak. Takto to může znít jako zázračná metoda vedoucí ke zdraví, ovšem cesta není ani zdaleka vydlážděna hladce.
Co vás čeká s metodou stravování GAPS
Určitě je dobré připravit se na nákupy kvalitního masa, zeleniny a tuků. Vhodné je pořízení vodního filtru, začít se orientovat ve fermentovaných potravinách a začlenit správná probiotika. Součástí je ale také vyřazení konvenční kosmetiky a chemických čisticích prostředků, místo toho je dobré vrátit se k přírodním pomocníkům a začít zase používat jedlou sodu nebo ocet na úklid. Vhod vám přijde také dobrý mixér, odšťavňovač, sušička nebo robot na smoothie. Vypadá to jako značná investice, ovšem nejde o nutné kroky v rámci této diety, jde spíše o různá doporučení, která tohle stravování může usnadnit.
Léčebná dieta GAPS se doporučuje použít při narušení střevního mikrobiomu, které bývá často autoimunitního charakteru. Sem patří například zvýšená propustnost střev a onemocnění jako je Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, celiakie, potravinové alergie, syndrom dráždivého tračníku apod. Dieta ale může být nasazena také při potížích, které souvisí s poruchami chování dětí.
Jedná se tedy o unikátní druh stravování, které není určeno v žádném případě k hubnutí! Jde o terapeutický léčebný protokol, který je složitý, náročný a je vždy potřeba danou dietu řešit pod dohledem odborníka. Není to stravování pro každého a zdravotní benefity z něj nejsou rozhodně zadarmo, může vám ale změnit život.
Zdroje: www.janadellplotnarkova.cz, www.healthline.com
Autor: Veronika Matoušová