Funkce inzulinu v našem těle a jeho nedostatek - cukrovka
Inzulin je jedním z mnoha hormonů v našem těle. Tvoří se ve slinivce břišní, a to v určitých shlucích buněk, které nazýváme beta buňky či Langerhansovy ostrůvky. Inzulin pomáhá regulovat hladinu glukózy v krvi, ovlivňuje metabolismus cukrů a tuků v lidském těle.
Inzulin - vznik a působení na buňky lidského těla
Inzulin vzniká ve slinivce břišní a má za úkol redukovat (snižovat) v těle glykémii. Glukóza z přijaté potravy je základním zdrojem energie pro buňky lidského organismu, bez inzulinu by však tyto buňky nemohly glukózu z krve využít. S výjimkou nervových buněk, žádné ostatní buňky nemohou přijmout glukózu bez na ni navázaného inzulinu.
Po jídle se zvyšuje hladina cukru v krvi, tím se zvýší i množství vyprodukovaného inzulinu. Všechen cukr z potravy se tak dostává do buněk jako zdroj energie, nebo je ukládán do zásoby. Při nedostatku cukru v krvi je tvorba inzulinu snížena, naopak zvyšuje se jeho nadbytkem.
Cukrovka - vznik, příznaky a léčba
Cukrovka (diabetes mellitus) vzniká v důsledku nedostatku tvorby inzulinu. Buňky slinivky břišní nefungují správně a neprodukují inzulin, imunitní systém sám ničí beta buňky, kde inzulin vzniká - diabetes typu 1.
Diabetes typu 2 - snížená citlivost tkání těla k inzulinu. Přechodnou formou cukrovky je pak tzv. těhotenská cukrovka.
Příznaky nejsou zprvu patrné, diabetes lze zjistit z vyšetření moči a zvýšenou glykémií. Můžeme však jmenovat takové příznaky jako žízeň, časté a vydatné močení, dále pak nápadné hubnutí a únava, pach acetonu až poruchy vědomí. Neléčená cukrovka těžce poškozuje životně důležité orgány v těle, může skončit diabetickým komatem a smrtí. Léčba závisí na včasném odhalení nemoci a zásahu, který může autoimunitní proces a ničení vlastních, inzulin produkujících buněk v těle zastavit. Pokud se to nepodaří, je jedinou možností doživotní užívání inzulinu. Věda se v současnosti snaží o možnost využití pupečníkové krve v souvislosti s ovlivněním autoimunitního procesu a regeneraci beta buněk.
Inzulin jako lék
Syntetický inzulin je vysoce čištěný roztok vázaný se zinkem, který dále obsahuje látky ovlivňující délku účinku inzulinu, konzervační látky, stabilizátory atd. Podává se formou podkožní aplikace pomocí inzulinových stříkaček, inzulinových per a pump. Zavádí se nově také metoda inhalačního inzulinu.
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová