Epilepsie u dětí: Jaké jsou příznaky a epileptické syndromy?
Epilepsie, dříve také padoucnice, je závažné onemocnění mozku, projevující se nevyprovokovanými záchvaty. Nejznámějším projevem epileptických záchvatů jsou křeče končetin a bezvědomí. Záchvat však může mít mnoho a často těžko rozpoznatelných podob. Projevuje se takto samotná epilepsie, ale i mnoho jiných nemocí.
Epileptické záchvaty jsou náhlé a přechodné stavy - příznaky poškození nebo onemocnění mozku, kdy dochází k nerovnováze mezi funkcemi elektricky aktivních buněk mozku. Je nutné rozlišovat samotnou epilepsii a samotný epileptický záchvat, což může mít pro další osud pacienta dalekosáhlé následky.
Co je příznakem epilepsie a charakteristika záchvatů
Epileptický záchvat, není-li projevem samotné epilepsie, může vzniknout například po úrazu hlavy, vlivem cévní mozkové příhody, genetického onemocnění či dokonce jen velkého a dlouhodobého nedostatku spánku. O epilepsii je řeč tehdy, objeví-li se u pacienta dva a více nevyprovokovaných záchvatů v období delším než 24 hodin. A jak takový epileptický záchvat vlastně vypadá? Méně často se stává, že postižený se náhle zhroutí na zem, ztuhne v napětí svalstva celého těla, zmodrá v obličeji a pak nastanou křečovité záškuby paží a nohou. Mnohem častější jsou však tzv. malé záchvaty, které jsou mnohem nenápadnější.
Příklady některých epileptických syndromů u dětí
Benigní novorozenecké křeče - v prvním týdnu po narození; ve vztahu k AD poruše na 20. chromozomu, dobrá prognóza.
Westův syndrom (symptomatická epilepsie) - většinou ve věku od 3 měsíců do 1 roku, zahrnuje nenápadné několikavteřinové kontrakce svalů krku, trupu a horních končetin. Reakce na léčbu bývá nízká, většina dětí má mentální retardaci (stupeň závisí na časnosti a úspěšnosti léčby).
Astaticko-akinetické a atonické křeče - symptomatická epilepsie na podkladě mozkových abnormalit (často tuberózní skleróza, ve věku 1–3 let. Několikavteřinové záchvaty se ztrátou svalového tonu, během nichž tělo padá k zemi, hlavu je třeba chránit, záchvaty bývají při probouzení či usínání.
Lennox-Gastautův syndrom - symptomatická epilepsie na podkladě mozkového poranění či malformací, do 5 let; různé druhy záchvatů včetně atonicko-astatických, většinou špatná odpověď na léčbu.
Získaná epileptická afázie - epilepsie s manifestací u dětí ve věku 3 - 7 let a s patologickou aktivitou v řečových oblastech mozkové kůry; již mluvící dítě tuto schopnost postupně ztrácí.
Celosvětový výskyt epilepsie a nejrizikovější skupiny
Odhaduje se, že epilepsií trpí okolo jednoho procenta všech lidí, tedy přibližně šedesát pět milionů lidí na celém světě a zhruba sto tisíc lidí jen v České republice. Některou formu epileptického záchvatu přitom prokazatelně prodělá pět až deset procent všech lidí, kteří se dožijí věku osmdesáti let. Nejčastěji se epilepsie rozvíjí u dětí a seniorů. Je také zajímavé, že epilepsie je jednou z nejstarších pojmenovaných nemocí. Pravděpodobně nejstarší zmínka o ní pochází z oblasti Mezopotámie z období před čtyřmi tisíci lety.
Neepileptické psychogenní záchvaty, jejich typy a projevy
Autor: Veronika Tůmová