zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Epidurální anestezie: Jaká jsou rizika a vedlejší účinky?

Veronika Tůmová
25.12.2019

Doslova ve všem, i v medicíně, vládnou určité trendy a například epidurální anestezie je oblíbeným a moderním způsobem, jak zmírnit porodní bolesti. Je však vždy nutná? A jsou s ní spojena nějaká rizika?

Zejména u prvorodiček nelze předem odhadnout, jak budou reagovat na bolest. Přirozený porod bez anestezie přitom není vůbec nic nemožného a není třeba jej ihned zavrhovat. Stejně tak využití epidurální anestezie není žádná ostuda ani známka selhání. O možnostech využití epidurální anestezie si můžete promluvit se svým lékařem, nejlépe už během třetího trimestru.

Co je epidurální anestezie?

Epidurální anestezie je metoda, při níž dochází ke znecitlivění spodní poloviny těla. Účinná látka se v tomto případě aplikuje vpichem do tzv. epidurálního prostoru, tedy do místa poblíž páteře, nejde však o přímý zásah do míchy. Anesteziolog provede vpich a následně zavede kanylu, která v místě vpichu zůstává a umožňuje postupné dávkování anestetik. Ve chvíli, kdy léky začnou účinkovat, dojde k částečnému znecitlivění nervů zasahujících do oblasti břicha a pánve, což zamezí vnímání bolesti v dolní polovině těla.

Narkóza - co o ní možná nevíte?

Výhody epidurální anestezie

O epidurální anestezii je možné požádat v jakémkoliv stádiu porodních bolestí, nejčastěji se aplikuje až v přechodné fázi první doby porodní, tedy těsně před porodem. Podaná dávka by neměla nijak změnit normální průběh porodu, omezit běžný pohyb rodičky nebo jí dokonce bránit v pohybu. Epidurální anestezie však účinně tlumí bolestivost kontrakcí. Kontrakce poté rodičku tolik nevyčerpávají a šetří tak energii pro další tlačení. Odborníci tvrdí, že epidurální anestezie je bezpečná metoda úlevy od bolesti, i s ohledem na zdraví novorozence. V současnosti se v některých porodnicích užívá epidurální anestezie až u 80 % všech porodů.

Možné vedlejší účinky epidurální anestezie

Nejčastějším vedlejším účinkem po epidurální anestezii bývá bolest hlavy, která se však objevuje u jednoho z dvou set případů. Další možné vedlejší účinky pak mohou být tyto - nevolnost, zvracení, svědění či třes, tyto projevy však po odeznění účinku anestetika vymizí. Epidurální anestezie může také krátkodobě omezit schopnost ovládání svalů pánevního dna, což může mít během porodu za následek i prodloužení druhé doby porodní a vyšší riziko natržení hráze. Uvádí se také vyšší pravděpodobnost použití kleští a nástřihu hráze.  To však neznamená, že by k těmto zákrokům nemohlo dojít i během přirozeného porodu. V každém případě je dobré připravit se na každou eventualitu a o všem, co ve vás budí obavy a nejistotu, si promluvit se svým gynekologem.

Porod do vody

Epidurální anestezie a její využití mimo porodnictví

Epidurální anestezie je metodou prováděnou i v případech rozsáhlejších operačních výkonů, kdy však není zapotřebí vyřazení vědomí a vnímání pacienta během operace. Epidurální anestezii je možné využít i k pooperační léčbě bolesti či k terapii některých cévních onemocnění dolních končetin. Tehdy je po punkci do epidurálního prostoru zaveden jehlou tenký katetr, který se ponechá několik dní zafixovaný náplastí na zádech pacienta a do něhož se průběžně podává anestetikum. Vnímání bolesti je tak omezeno nebo potlačeno, bez omezení hybnosti dolních končetin.

Zdroj: maminka.cz, nivea.cz, litomysl.nempk.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Jak péct a skladovat cukroví, které není plné cukru?
Vánoce v hospicích a nemocnicích

Další články

Advent trochu jinak aneb zkuste to letos bez stresu
Zdravý život

Advent trochu jinak aneb zkuste to letos bez stresu

08.12.2019

Dnes jsme zapálili druhou adventní svíčku a vám se zdá, že letos to prostě v žádném případě nemůžete všechno stihnout? Adventní věnec jste koupili na poslední chvíli, nemluvě o výz ...