zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Dna: Jak se projevuje, proč vzniká a kdy je čas zajít k doktorovi?

Kateřina Hájková
16.11.2021

Dna je běžná a komplexní forma artritidy, která může postihnout kohokoliv. Je charakterizována náhlými silnými záchvaty bolesti, otoku, zarudnutí a citlivostí v jednom nebo více kloubech, nejčastěji to bývá v palci u nohy. Kdy je čas vyrazit k lékaři?

K záchvatu dny může dojít náhle, často se můžete probudit uprostřed noci s pocitem, že vám hoří palec na noze – postižený kloub je horký, oteklý a tak křehký, že i protiváha prostěradla se může jevit jako nesnesitelná. Takové příznaky mohou odcházet a přicházet, naštěstí existují způsoby, jak je zvládnout a jak předcházet jejich výskytu. Co je třeba udělat?

Jak se dna projevuje

Téměř vždy přicházejí náhle a bez předchozích varovných signálů, velmi často se to děje v noci. Příznaky dny se projevují především intenzivní bolestí kloubů, obvykle se jedná o palec na noze, i když se může objevit v kterémkoliv jiném kloubu jako jsou kotníky, kolena, lokty, zápěstí nebo prsty. Bolest bývá nejsilnější během prvních čtyř až 12 hodin od doby, kdy nastoupila. Po odeznění nejhorších obtíží může v kloubu několik týdnů přetrvávat určité nepohodlí, dostavuje se také otok, který mizí ještě po delší době. Vedle toho přichází také zánět a zarudnutí, klouby jsou nejen nateklé, ale i citlivé na dotek, horké a červené. Postupující dna také v postižených oblastech výrazně omezuje rozsah pohybu.

Artróza a artritida: Jaký je mezi nimi rozdíl? 

Proč nemoc vzniká

Když se v kloubu nahromadí ostré krystalky kyseliny močové, vnikne zánět a s ním spojená bolest, zarudnutí i otok. A vzplanutí dny je na světě. Kyselinu močovou, která se běžně rozpouští v krvi nebo ledvinami prochází do moči, tělo produkuje při štěpení látek známých jako puriny. Ty se v něm nacházejí přirozeně, zároveň je ale přijímáte i v určitých potravinách, které jejich množství v organismu zvyšují a mohou zapříčinit rozvoj dny.

Co kromě purinů zvyšuje riziko 

Na puriny jsou bohaté mořské plody (ančovičky, sardinky, mušle, hřebenatky, pstruzi a tuňáci), červené maso a vnitřnosti, alkohol (zejména pivo) a nápoje slazené ovocným cukrem (fruktózou): ty všechny podporují zvyšování hladiny kyseliny močové v krvi a tím i zvýšení rizika dny. Podobně působí i nadváha, obezita a stavy jako jsou neléčený vysoký tlak, cukrovka, metabolický syndrom, onemocnění srdce a ledvin nebo rodinná anamnéza. Výjimečně může být na vině i operace, zranění nebo očkování.

Dna a možné komplikace

Neléčená dna může vyústit až v úplné zničení napadeného kloubu, v pokročilých stádiích může zapříčinit vytváření usazenin krystalků i pod kůží, nejčastěji na prstech, rukou, nohou, loktech, podél Achillových šlach a kotníků. Tyto usazeninky obvykle nebolí, během vzplanutí dny ale mohou natéci a stát se citlivými na dotek. Hromadění krystalů kyseliny močové v močových cestách může podnítit také vznik ledvinových kamenů.

Ledvinové kameny - znáte varovné příznaky?

Kdy zajít za lékařem

Pokud pocítíte náhlou a intenzivní bolest v kloubu, která je pro vás nezvyklá, měli byste se poradit s lékařem. Neléčená dna může vést ke zhoršení bolesti a poškození kloubů. Máte-li horečku, kloub je horký a zanícený, vyhledejte lékařskou pomoc okamžitě, na vině může být infekce. Dna se léčí dietou, eliminací purinů ve stravě, případně léky, které předepíše lékař.

Zdroj: www.mayoclinic.org

Autor: Kateřina Hájková

Jak se chovat před a po očkování (nejen) proti nemoci covid–19
Proč je zácpa tak častým neduhem seniorů?

Další články