zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Děti a sluneční brýle: Proč s používáním nespěchat?

Veronika Tůmová
15.07.2021

Malé děti bychom měli nejméně do dvou let před sluncem spíš chránit, než je vystavovat agresivním slunečním paprskům. Děti mají tenčí kůži a jsou celkově citlivější, je proto vhodné i při pobytu na pláži s nimi vyhledávat spíš stín. Sluneční brýle jsou pak pro takto malé děti zbytečností, spíš dbejte na pokrývku hlavy, nejlépe s kšiltem.

Rodiče se mnohdy nechají zlákat pestrobarevnou nabídkou slunečních brýlí pro nejmenší. Odborníci však varují před nedokončeným očním vývojem dětí v tomto věku a možným vznikem světloplachosti.

Kdy se slunečními brýlemi pro děti ještě počkat?

Jak zmíněno výše a jak radí odborníci, do dvou let věku dítěte zvolte jako ochranu před sluncem raději kšiltovku nebo klobouček. Rozhodně není potřeba kupovat nekvalitní sluneční brýle u prvního stánku a nutit je dítěti pokaždé, když s ním vyjdete ven. Starším dětem už sluneční brýle pořiďte, bude však dobré s nimi navštívit oční optiku a vybrat jim brýle kvalitní, s výběrem pro vaše dítě vám navíc může poradit i specialista. Očím škodí neviditelné UV záření, před kterým ochrání právě kvalitní sluneční brýle. Děti však na jejich nošení zvykejte postupně a abyste předešli zbytečným protestům, nechte je si vybrat alespoň barvu nebo i styl. Vždy by však měly dítěti dobře sedět, být raději pohodlné a praktické než příliš extravagantní.

Kdy jsou sluneční brýle nezbytností?

Pokud se s dětmi vypravíte k moři nebo naopak do hor, sluneční brýle by měly být součástí vaší nezbytné cestovní výbavy. V těchto místech je sluneční působení daleko silnější a vliv UV záření pro nechráněný zrak samozřejmě škodlivější. Kvalitu slunečních brýlí pak zejména v těchto destinacích rozhodně nepodceňujte, a to ani u sebe, natož pak u dětí. Mějte na paměti, že jde o zdraví vašich očí a je vždy lepší jakýmkoli problémům s očima předcházet.

Levné a nekvalitní brýle mohou oči poškodit

Dětské sluneční brýle seženete v mnoha tvarech i barvách a vaše děti určitě rády sáhnou po těch nejbláznivějších, které najdou. I my dospělí však dobře víme, že ani naše brýle, natož ty dětské, by neměly být jen pro parádu. Levné brýle ze stánku nebo z obchodu se suvenýry obvykle nedají našim očím potřebnou ochranu. Na vnitřní straně postranic (otočných bodů brýlí) musí být označení CE, které znamená bezpečnost a zdravotní nezávadnost brýlí. Sluneční brýle bez tohoto označení neochrání zrak před škodlivým UV zářením, navíc mohou mít sníženou kvalitu i co se týče provedení či samotného materiálu. Takové brýle mohou způsobovat kožní vyrážky i nepříjemné otlaky.

UV filtr slunečních brýlí pro děti

Předpokládáte, že čím tmavší brýle budou, tím lépe zrak ochrání? To je poměrně častý omyl. Nejvhodnější a nejčastěji nabízená je hnědá, šedá a také zelená barva. Pokud jde o samotný UV filtr, dětské sluneční brýle by měly mít UV filtr o síle 400 nanometrů.

Pozor na oční vady!

Ne vždy a za všech okolností jsou pro děti sluneční brýle vhodné. Například u dítěte s tupozrakostí nebudou sluneční brýle vhodnou volbou. Tady bude na prvním místě léčba dané oční vady a navíc, i v dioptrických brýlích s čirými skly bývá už i v základním provedení obsažen UV filtr, který dětské oči ochrání.

Jak vybírat dětské sluneční brýle – shrnutí

  • Při výběru zvolte bezpečnou kategorii ochrany před UV zářením, bývá označena číslicemi 1–3, čím vyšší stupeň, tím vyšší ochrana.
  • Dbejte na to, aby sluneční brýle dítěti dobře seděly a držely, především za ušima a na kořeni nosu, kde nejčastěji dochází k otlakům.
  • Skla brýlí by měla zakrývat celé okolí oka.
  • Vybírejte plastové brýlové čočky s vhodným a stálým zabarvením.
  • Dbejte na dostatečně pružné a pevné obruby z bezpečného materiálu.
  • Nejmenším dětem můžete pořídit sluneční brýle s držícím páskem

Nadměrné slunění a jeho následky

Jak vybírat dětský opalovací krém a další formy sluneční ochrany? 

Autor: Veronika Tůmová

4 mýty o antibiotikách, kterým byste rozhodně neměli věřit
Je pití vody s citronem opravdu tak prospěšné pro tělo?

Další články