Chraptění, deprese a zácpa: I tak se může projevit Hashimotova thyroitida
Onemocnění, během něhož imunitní systém těla útočí na štítnou žlázu, což vede k její dysfunkci, se nazývá autoimunitní thyroitidou, někdy bývá označováno jako Hashimotova thyroitida.
Štítná žláza je malá žláza s vnitřní sekrecí, která má tvar motýla a je umístěna v přední části krku. Produkuje hormony T3 a T4, které regulují způsob, jímž tělo využívá energii. Při Hashimotově thyroitidě je tato produkce hormonů velmi nízká, což může vést k rozhození funkčnosti celého těla - od zvýšené srdeční frekvence, přes zhoršení funkce mozku, zpomalení metabolismu až po vznik strumy, nerakovinného zvětšení štítné žlázy.
Chraptíte, jste unavení a trpíte zácpou? Poraďte se s lékařem
Hashimotova choroba se může projevit různými způsoby a časné symptomy mohou být nespecifické, takže pacienti jsou někdy nesprávně diagnostikováni. Může být snadno zaměněna za chronický únavový syndrom, depresi, fibromyalgii, úzkostnou poruchu nebo premenstruační syndrom. Její zrádnost tkví ve skutečnosti, že se postupně může vyvíjet několik let, což způsobuje progresivní poškození štítné žlázy. Postupně dochází ke snižování hladin hormonů štítné žlázy, což se projevuje abnormální citlivostí na nízké teploty, zvýšením cholesterolu, zácpou, nesoustředěností a roztěkaností, depresemi, suchou kůží, únavou a bolestí či ztuhlostí svalstva, ochraptěním nebo nevysvětlitelným přibíráním. Každý, koho bez zjevné příčiny trápí chraplavý hlas, zácpa, opuchlý a bledý obličej, suchá pokožka a neustálá únava, by měl navštívit lékaře.
Ne nákaza, ale autoimunitní onemocnění
Hashimotova choroba je v podstatě zánětem štítné žlázy - nejedná se o nákazu, ale o autoimunitní onemocnění. Tělo tedy z nějakého důvodu napadá a ničí vlastní buňky. Mezi hlavními příčinami se objevuje nedostatek nebo naopak nadbytek jódu a dědičnost. Častými aktivátory bývají stres, těhotenství nebo jiné autoimunitní onemocnění, třeba revmatoidní artritida, podvýživa, kouření a ozařování. Neléčená nemoc může vést k neplodnosti, popřípadě k porodu kojence s vrozenými vadami. Závažné případy mohou vyústit v selhání srdce, záchvaty, kóma, a dokonce až ve smrt.
Více o onemocnění štítné žlázy
Hormonální terapie a zdravý životní styl jako řešení
Ke správnému určení povahy vašich problémů a identifikaci Hashimotovy choroby musí lékař provést několik fyzických vyšetření, ale především krevní test, z něhož nemoc rozpozná díky změnám v hladinách hormonů, které štítná žláza produkuje. Podle závažnosti případů bývá nasazená hormonální terapie nebo kladen důraz na změny životního stylu zahrnujících zdravé stravování plné čerstvých a opravdových potravin, minima špatných tuků a jednoduchých rafinovaných cukrů. Podle některých studií může pacientům s Hashimotovou chorobou prospět vysazení laktózy a lepku. Dané výsledky je ale nejprve třeba důkladněji prozkoumat a ověřit.
Máte alergii na lepek? Naučte se to spolehlivě poznat
Autor: Kateřina Hájková