Černý kašel – příznaky, léčba, očkování a přeočkování
Černý kašel je akutní nakažlivé bakteriální onemocnění dýchacích cest. Je běžný nejen v rozvojových zemích, v posledních letech však zaznamenáváme značný rozmach této nemoci i ve vyspělých zemích světa, včetně České republiky. Plošné očkování proti černému kašli u nás bylo zavedeno v roce 1958. V dnešní době se proti černému kašli používají acelulární vakcíny, které jsou velmi šetrné a mají 85% účinnost. Poprvé se u nás acelulární vakcíny začaly používat v roce 2003.
Koho nejvíc ohrožuje černý kašel?
Černý kašel postihuje děti i dospělé, velmi nebezpečný je pak u novorozenců, kojenců a starších osob s chronickými onemocněními. Nejvíce černý kašel ohrožuje děti do jednoho roku věku, které ještě neumějí kašlat a při záchvatech kašle se snadno zalykají a dusí. U každého čtvrtého z nich se pak rozvine těžký zánět plic, který může dítě ohrozit na životě.
Jak se projevuje černý kašel?
K příznakům patří zejména dusivý kašel, zvracení, těžká únava, u malých dětí pak vysoké horečky, křeče, poruchy vědomí nebo krvácení do kůže, spojivek a mozku. Oproti normálnímu kašli a s ním spojeným nachlazením, se černý kašel zhruba po dvou týdnech typicky projevuje pravidelnými záchvaty dusivého kašle, jež mohou provázet další komplikace v podobě modrání kůže, křečemi v oblasti dýchacího ústrojí, případně krvácení z nosu.
Jak se šíří černý kašel?
Přenos bakterií probíhá kapénkami při kýchání, kašlání a mluvení nebo přímým kontaktem s nemocným člověkem. V případě černého kašle trvá inkubační doba průměrně deset dnů, někdy se ale příznaky dostaví už po týdnu nebo dokonce až po třech týdnech. Riziko přenosu infekce může snížit důsledná hygiena, časté mytí rukou, pravidelné větrání, a především vyhýbání se kontaktu s nemocným.
Léčba černého kašle
V počáteční fázi černého kašle, kdy jsou projevy zatím jen mírné, mají vysokou účinnost podávaná antibiotika, která významně urychlí léčbu a celkové zotavení. Ve druhé fázi černého kašle antibiotika nemají schopnost tlumit záchvaty, ale umí snížit nakažlivost onemocnění. Při léčbě antibiotiky je nutná alespoň pětidenní domácí izolace.
Proč se u nás černý kašel opět objevil?
Nákaza černým kašlem se kdysi vyskytovala ve velkých epidemiích, s vysokou úmrtností dětí do jednoho roku života. Onemocnění se u nás stále vyskytovalo a vyskytuje, protože původce onemocnění, bakterie Bordetella pertussis, stále cirkuluje v populaci. Svědčí o tom epidemické cykly nárůstu a poklesu hlášené nemocnosti, které se pravidelně opakují po dvou až pěti letech. Za výskyt černého kašle, kterého je nyní v České republice nejvíce od roku 1963, mohou podle ministra zdravotnictví zejména rodiče, kteří odmítají povinná očkování a nenechávají tak své děti očkovat.
Očkování a přeočkování proti černému kašli
Očkování proti černému kašli u nás začalo v roce 1958. Dnes jsou novorozenci povinně očkováni tzv. hexavakcínou a větší děti pak v 10–11 letech. Je doporučeno také přeočkování dospělých, a to alespoň jednou za život. Doporučuje se především u lidí plánujících rodičovství. Žena očkovaná před těhotenstvím chrání své dítě díky protilátkám ještě cca dva měsíce po jeho narození. K dispozici je vakcína kombinovaná s tetanem a záškrtem, případně s dětskou obrnou. Očkování je vhodné i pro cestovatele. Zjistěte si u své pojišťovny výši příspěvku na očkování proti černému kašli.
Zdroj: log benu.cz, ockovani-zahranici.cz
Autor: Veronika Tůmová